Me tiedämme, että alkuräjähdys on totta
Alkuräjähdyksen vastustajat ovat lähes poikkeuksetta uskonnollisia fundamentalisteja, kirjoittaa Kari Enqvist.
https://yle.fi/uutiset/3-9788246
***
TOTTA PUHUEN EMME TIEDÄ VAAN USKOMME.
Tai siis uskovaiset uskovat. Uskovaisia on monta lajia, mm. luomisuskovaisia ja alkuräjähdysuskovaisia.
Kaikkein lujimmin uskovat --fundamentalistit-- saavat jopa palkkaa uskomisestaan, kuten vaikkapa Kari Enqvist.
MUTTA
Jos ihan tarkkoja ollaan, niin kukaan ei tiedä miten maailma ja elämä on tullut olemassaoloon. Niitä jotka sanovat tietävänsä on pilvin pimein, uskokoon ken haluaa.
KAIKISSA TAPAUKSISSA USKO PERUSTUU USKOON.
Alkuräjähdyksen vastustajat ovat lähes poikkeuksetta uskonnollisia fundamentalisteja, kirjoittaa Kari Enqvist.
https://yle.fi/uutiset/3-9788246
***
TOTTA PUHUEN EMME TIEDÄ VAAN USKOMME.
Tai siis uskovaiset uskovat. Uskovaisia on monta lajia, mm. luomisuskovaisia ja alkuräjähdysuskovaisia.
Kaikkein lujimmin uskovat --fundamentalistit-- saavat jopa palkkaa uskomisestaan, kuten vaikkapa Kari Enqvist.
MUTTA
Jos ihan tarkkoja ollaan, niin kukaan ei tiedä miten maailma ja elämä on tullut olemassaoloon. Niitä jotka sanovat tietävänsä on pilvin pimein, uskokoon ken haluaa.
KAIKISSA TAPAUKSISSA USKO PERUSTUU USKOON.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kovin olivat hataralla pohjalla proffankin argumentit.
Onko Kari sellainen tieteen fundalisti.
Eli tulihan se sieltä, viime lauseessa . Laura Huhtasaari.
Miksi kirkossa rukoillaan ja Sauli Niinistö rukollee myös , myös Soini ?
Tiedeuskovaisten uskon voimalla on tämä internet kehitelty, myös tietokoneet, älypuhelimet ja tablettikoneet on ideoitu tiedeuskon perusteella. Uskon hedelmät ainakin jossain määrin todistavat uskon voimasta.
Eräs kommentoija nim . Saara OM:ssä kirjotti:
Saara pe 18.08.2017 04:450Oikea kommentti!
Tiede ei ole millään kyennyt kiistämään Jumalan olemassaoloa eikä Hänen luomistyötään. Uskovia tieteilijöitä tämä ei hämmästytä eikä harmita mutta ateismin kannattajia asia raivostuttaa ja uuvuttaa - toki he uhraavat koko elämäntyönsä ponnistelllessaan evoluutioteorian kehittämisen parissa.
Erityisen harmittavaa heille on, että parhaimmat evoluutiobiologian asiantuntijat eivät ole kyenneet voittamaan väittelyitä kreationisteja vastaan, vaan Yhdysvalloissa (tieteen johtosijaa pitelevässä kärkimaassa) evolutionistien gurut ovat hävinneet väittelyt selkeästi. No, propagandan tarkoitusperien edistämiseksi evolutionisteja edustavat tiedemiehet ovat keksineet ruveta boikotoimaan ko. väittelyitä.
Jännää on se, että kuitenkin edelleen uran kannalta evoluutioteorian kritisoinnissa on parasta jättää luomisteorian osuus johtopäätöksistä pois, kun taas vieläkin tieteen nimissä voi esittää vahvaa mielikuvitusta vaativia satuiluja evoluutioteorian puolesta. Tutkijoiden joukossa agnostikoille ja neutraaleille skeptikoille evoluutiosadut alkavat jo riittää ja he vaativat parempaa tiedettä, kun taas kiihkomieliset naturalisti-/ateistiuskovaiset haluavat edelleen uskoa nekin evoluutioteorian heikot lenkit, joita mikään empiiristieteellinen näyttö ei oikeasti tue.
Niin , että kukaan ei tiedä, kaikk ovat tietävinään.
Suuri arvoitus on se, että mikä voima on universaalin yhtenäiskentän takana, eli siis saman voimakentän, joka mahdollistaa mm. langattoman viestinnän ja ilmentää kaiken elollisen ja elottoman. Se voima tuskin on syntynyt alkuräjähdyksessä.
Yhtenäiskentästä ja tietoisuudesta;
https://www.youtube.com/watch?v=HUlDiua2BcA
Mutta+mitäpä+oli+ennen+alkuräjähdystä+ja+mistä+tyhjyydestä+tuli+materiaali,+kerroppas+se+"proffa"+=D+HAHAHA+KÄKÄKÄK!
Katsokaa+Netflixista+dokumenttin+Tuntematon+totuus,+nämä+"proffat"+on+vaan+elitistien+sätkynukkeja,+jotka+ei+kerro+koko+totuutta+maailmalle,+koska+haluavat+vain+onnen+2%+rikkaille.
Hyvä+Laura,+äänestän+Lauraa!
Otahan jo aamulääkkeet niin helpottaa tuo harhaisuus.
Katos, laput silmillä oleva tumppi se siinä, no sehän passaa elitisteille.
alkuräjähdys varmaankin on, mutta mikä silloin oikein räjähti?
Kai sitä jotain oli ennen alkuräjähdystäkin?
Opiskelkaamme fysiikkaa, niin harhamme vähentyvät!
Tehkäämme niin. Tuossa edellä on linkitetty kvanttifyysikon näkemys. Videoon saa suomenkielien tekstityksen.
Mutta älä vain kvanttifysiikkaan asti etene, sillä silloin taas harhat lisääntyy =D HAHAH
Söin aamulla kvanttifysikaalista ruisleipää.
Noita tuon hepun (en halua edes käyttää nimeä, etten anna ansaitsematonta julkisuutta hänelle) pläjäyksiä on siroteltu ylenannon 'piristeiksi' tiuhaan tahtiin. Niissä pilkataan kristityt ja isänmaalliset suomalaiset ja kaikki, jotka ovat havahtuneet tyranniaan ja alkaneet puhua vapauden puolesta. Varsinainen aivopesurobotti. Yhdistelee väitteitä niin sujuvasti, että johdattaa helposti harhaan ne, jotka eivät ole vielä alkaneet ajatella omilla aivoillaan, vaan ovat yle-uskovaisia ja mediauskovaisia.
Joillain on tapana tukeutua moneen kertaan muutellun satukirjan tarinoihin aina kun tulee vastaan jotain mitä ne ei itse ymmärrä.
>>Joillain on tapana tukeutua moneen kertaan muutellun satukirjan tarinoihin aina kun tulee vastaan jotain mitä ne ei itse ymmärrä<<
Monimutkaisiin ja vaikeisiin asioihin haetaan usein liian helppoja selityksiä, mutta kyllä se taivaallinen Jumalakin palvelijoineen on olemassa. Taivashallinto edustaa korkeinta hallintoa universumissa. Ateistien ja uskovien kiistat liittyvät yleensä kuitenkin siihen, että kuka tai mikä loi koko kaikkeuden, mistä syntyy monenlaisia vääriä käsityksiä. Persoonaton ja persoonallinen menevät helposti sekaisin ("Universaali Isä" ja "Taivaallinen Isä").
Kreationismista - jossain muodossa - tulee hyvin yleinen uskomus tulevaisuudessa.
Se jumala ja taivas on yhtä paljon olemassa kuin Aku Ankka ja Ankkalinnan kaupunki.
Lapsen kehitystä ei saa häiritä.
Ala-asteella lapsille opetetaan aivan oikein, että Jumala kuulee rukoukset, mutta sitten aikuisällä yli-opistossa jotkut professorit väittävätkin, että Jumalaa, tai mitään jumalia
(korkeampia voimia) ei edes ole olemassa.
BIG BANG
Mikä siellä räjähtää,
voitko auttaa kysyvää?
Vaik aamukahvi höyryvää,
jo mielipiteet rönsyvää.
Big Bang on harhaa. Miten tyhjä voi räjähtää, sen kun joku selittää aukottomasti niin sitten uskon. Enkvisti on harhainen tiedetollo joka uskoo satuihin.
"Ei tyhjä paukahda!" -Mitä sanonee kvanttifysiikka tähän?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kvanttifluktuaatio
Tyhjästä ei nyhjäistä.