Miksi eivät puhu totta?

hämmentynytlukija

Ihmettelen miksi kaikenkarvaiset uskovat ryhtyvät valehtelemaan siitä mitä ateismi on ja mitä ateistit haluavat? Löytyyköhän sieltä kirjoista jokin kohta, joka selittää tämän valehtelun.

18

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaan kategoriaan kuuluvat 'eräs mies' ja 'eräs nainen' tarinat, joita ei millään pysty verifioimaan.

      Uskovainen valehtelee pönkittääkseen heikkoa asemaansa keskustelussa ja tuntiessaan selvää alemmuudentunnetta herkkäuskoisuutensa vuoksi.

      • monientraumojenusko

        Eihän se usko kestä, jos ateisti onkin hyvä tyyppi kaikinpuolin ja kuitenkin sen pitää palaa helvetissä rakastavan Jumalan mielestä.


      • monientraumojenusko kirjoitti:

        Eihän se usko kestä, jos ateisti onkin hyvä tyyppi kaikinpuolin ja kuitenkin sen pitää palaa helvetissä rakastavan Jumalan mielestä.

        Uskonharhainen nautiskelee ja tumputtaa eläessään jo pelkän mielikuvan vuoksi.

        Ne tuskanhuudot, käristyvän nahan ja lihan tuoksut saavat uskonharhaisen kiimaiseksi.


    • röökiäijä

      "Vihollinen" pitää demonisoida, jolloin sitä vastaan taistelu tuntuu mielekkäältä ja hyväksyttävältä. Tätä samaa kikkaa käytetään sodissa, niin "kylmissä" kuin "kuumissakin". Esimerkiksi lännessä Venäjä ja Vladimir Putin demonisoidaan ja Venäjällä lännelle ja Natolle tehdään sama. P-Korea ja USA, sama juttu.

    • hihhulit.puhuvat.paskaa

      Hihhulit ovat hyviä valehtelemaan.
      Muuta he eivät osaaakaan.

    • juupaseipäs

      Valehtelu on jalostunut uskovaisten keskuudessa ja heistä on tullut taitavia.

      • uskonwiisaus

        Ihmisluonto nyt vain on sellainen, että monet ihmiset uskovat ennemmin kivaan valheeseen kuin ikävään totuuteen. Hyväntahtoinen jumala, taivaspaikka ja ikuinen elämä ovat kivoja valheita. Ikävä totuus taas se, että ne ovat pelkkää satua lapsellisille typeryksille, tai niille jotka eivät halua hyväksyä ikäviltä kuulostavia totuuksia.

        Sitä paitsi se raamatun saduissa esiintyvä julma, kiivas ja kostonhimoinen jumala ei todellakaan ole hyväntahtoinen. Joten siitäkin on pitänyt kehitellä kiva valhe että mukamas olisikin, kun tuntuu ikävältä palvoa jumalaa joka on jaellut kansanmurhakäskyjä sekä naisten ja lasten joukkomurhakäskyjä kautta koko vanhan testamentin. Niinpä sekin pitää valehdella pois, kun se ei ollenkaan sovi kivaan valheeseen fantsukivasta taivaan isukista.


    • fuuuuu

      Ateismi on harhauskoinen tila.

      • fuuuuu

        Ja Kristinusko epäuskoisten.


      • osaatkoselittää

        Harhauskoinen tila? Mitä tarkoitat?


    • uskonpasko

      Koska usko ja uskonnot perustuvat vain ainaisesti kierrätettäville samoille vanhoille valheille, niin eiväthän uskovat osaa muuta kuin valehdella. Heidän koko uskonsa perustuu valheille, eivätkä he siksi pidä jatkuvaa valehtelemista yhtään minään. Kuten palstan uskovat meille päivittäin todistavat jatkuvilla valheillaan.

      Toisaalta kaatumaseuroissa opetetaan, että usko on ainoa moraalin lähde ja että kaikki ateistit ovat siksi täysin moraalittomia ja äärimmäisen pahoja rikollisia. Loogiseen ja kriittiseen ajatteluun kyvyttömät hihhulit, jotka muutenkin uskovat sokeasti kaikki uskonsa idioottimaisuudet, uskovat myös tuollaiset valheet täysin sokeasti. Uskossa kaikki ajatteleminen on jyrkästi kiellettyä, silkkaa eksytystä. Kuten palstan uskovat meille päivittäin todistavat ääliömäisellä idioottimaisuudellaan, olemattomalla yleissivistyksellään ja täydellisellä tietämättömyydellään kaikesta.

      Ja kuten edellä jo todettiin, niin vihollinen pitää aina keinoja kaihtamatta demonisoida. Ateisteja ei saa ajatella moraalisina ihmisinä eikä lähimmäisinä, vaan tuhottavina vihollisina, joiden täydellistä hävittämistä maan päältä fantasioidaan jatkuvasti. Kuten palstan uskovat meille tulenpalavilla vihaviesteillään ja joukkomurhafantasioineen päivittäin todistavat.

    • Jotta ateisti voisi puhua sellaisista käsitteistä kuin valhe ja totuus, hänellä täytyisi olla absoluuttinen totuus. Jos ateisti väittää, että Jumalaa ei ole, se on absoluuttinen väite ja edellyttää, että ateisti on käynyt tutkimassa ja etsimässä Jumalaa jokaisella maailmankaikkeuden galaksilla ja taivaankappaleella. Varmasti tiedämme, että hän ei ole sitä tehnyt. Siitä tiedämme, että ateismi ei voi edustaa absoluuttista totuutta.

      Jos taas ateisti väittää, että absoluuttista totuutta ei ole kellään, niin silloin kaikki totuus olisi vain suhteellista ja subjektiivista. Jokainen ihminen saisi itse päättää, mikä on totuus ja mikä ei.

      Uskovalla ihmisellä sen sijaan on hallussaan absoluuttinen totuus, koska Jumala asuu hänen sisimmässään Pyhän Henkensä kautta. Uskovan ei tarvitse lähteä etsimään Jumalaa jostain universumista, voidakseen todistaa Hänen olemassaolonsa.

      Ateistilla on sama mahdollisuus saada todiste Jumalasta. Ateistin ongelma on vain siinä, että hän ei halua saada todistetta Jumalasta. Hän on antanut Jumalalle porttikiellon tulla hänen elämäänsä ja Jumala on "herrasmies", eikä tule väkisin kenenkään elämään, joka ei sitä tahdo.

      • fuuuuu

        Mark5 on harhauskoinen pila.


      • einiinmitään

        Ainut joka täällä väittää tietävänsä absoluuttisen totuuden olet sinä, mutta et kuitenkaan kykene esittämään ainotakaan todistetta tästä "totuudestasi". Et niin yhtään mitään.

        Se siitä "totuudesta".


      • vm41

        Eipä tietenkään tarvitse uskovaisen lähteä etsimään jumalaa !!
        Yritys kuitenkin kovaa on, istutaan "leikkiraketissa" pyhäpäivisin matkavaatteet yllä miettien toivoen, jospa se alkaisikin toimimaan.
        Minulla ateistina ei todellakaan ole kovin usein aikaa edes miettiä jumaluuden olemista, kas kun on järkevämpääkin tekemistä.
        Nytkin on työn alla vanha Brittien perämoottori "herätettävänä henkiin", siinä sitä on ihmettä minulle ihan tarpeeksi.
        Odottelen tässä aamutuimaan että alkaisi "suoli" toimimaan ennen askareille lähtöä.
        Olen huomannut kuinka typeryyksien lukeminen uskovaisten tahoilta saa vatsan nauruhermoston liikkeelle ja sitä myöden paskan liikkeelle.
        Ensinhän tietenkin tulee parit kunnon pieraisut, sillä tunnetusti >pieru on paskan saattaja<.


      • fuuuuu kirjoitti:

        Mark5 on harhauskoinen pila.

        Eikä varmasti ole toi absolutisti :) Hauskaa kun kaikki kristityt veljetkin alkaa onnistunees't -
        Markia Mätkiä, saanko jo lattialla sätkiä, koska ne (herjat) ovat niin upeita pätkiä

        ps. Onkohan Mar5 saanut eilen taas porttikiellon jonnekin? Jonne ainakin sai baarista :)


      • röökiäijä
        vm41 kirjoitti:

        Eipä tietenkään tarvitse uskovaisen lähteä etsimään jumalaa !!
        Yritys kuitenkin kovaa on, istutaan "leikkiraketissa" pyhäpäivisin matkavaatteet yllä miettien toivoen, jospa se alkaisikin toimimaan.
        Minulla ateistina ei todellakaan ole kovin usein aikaa edes miettiä jumaluuden olemista, kas kun on järkevämpääkin tekemistä.
        Nytkin on työn alla vanha Brittien perämoottori "herätettävänä henkiin", siinä sitä on ihmettä minulle ihan tarpeeksi.
        Odottelen tässä aamutuimaan että alkaisi "suoli" toimimaan ennen askareille lähtöä.
        Olen huomannut kuinka typeryyksien lukeminen uskovaisten tahoilta saa vatsan nauruhermoston liikkeelle ja sitä myöden paskan liikkeelle.
        Ensinhän tietenkin tulee parit kunnon pieraisut, sillä tunnetusti >pieru on paskan saattaja<.

        "Nytkin on työn alla vanha Brittien perämoottori "herätettävänä henkiin""

        Onko Seagull? :-)


    • Epäjumalienkieltäjä

      Hyvä ja keskeinen kysymys. Miten sekaisin täytyy olla, että kuvittelee että jotain "totuutta" voi puolustaa valehtelemalla?

      Osa valehtelusta on "hyvää tarkoittavaa" kuten nuo "eräs mies" -tarinat, joilla ajatellaan opetettavan jotain tärkeää. Ilmeisesti tällaisia vale-tarinoita uskovat kertoilevat toisilleen eikä kukaan tuossa porukassa oikeastaan piittaa onko tarina totta vai ei, kunhan tarinan "opetus" on oikea ja omaan uskomusjärjestelmään sopiva.

      Osa valehtelusta on viholliskuvan luomista ja oman uskon vahvistusta. Kun omalle uskolle ei ole mitään loogisia perusteita, niin jäljelle jää vaihtoehdon kauhistelu ja todistelu miten kamala tuo vaihtoehto on. Hyvin läpinäkyvästi tuo kauhistelu on tarkoitettu uskovalle itselleen. Oman uskon vahvistukseksi todistellaan että ateistina ei voi elää täysipainoista, onnellista ja hyvää elämää tai jos ehkä ajoittain voikin, niin viimeistään kuoleman jälkeen erotetaan vuohet ja lampaat ja uskova saa viimeistään silloin palkintonsa. Tässä halutaan todistaa, että uskoon käytetty aika ja energia ei mene hukkaan.

      Tästä on lyhyt askel itsekorostukseen, johon huonon itsetunnon tai jonkun alemmuudentunteen vaivaamat tuntevat tarvetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4351
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1931
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    5. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1490
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      881
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      767
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      64
      753
    Aihe