Näin unessa Pepin, joka pyysi minun seuraamaan häntä. Otin Pepin vastaan ja tunnustin hänelle, mitä hyvää olen aiemmin tehnyt. Peppi kiitteli ja käski jatkaa hyvän tekemistä. Nyt rukoilen joka aamu: "Kaikki on vinksin vonksin, mutta Peppi on jumalista parhain. Jos et millään arvaa, niin sanon suoraan sulle sen."
Koe elämänilo Pepissä!
Koe elämänilo Pepissä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
AAMEN! Totisesti Peppi!
Älkääs nyt kehdatko vitsailla. Peppihän on hyvä hahmo. Kivan kapinallinen, eikä kuitenkaan tahdo kenellekään pahaa. Minä näin hiljattain unta nuoruudenaikaisesti existäni, joka aikoinaan paljastui "vastustajan" mieheksi. Ihmettelin unessa, että mites minä nyt taas olen tähän tilanteeseen päätynyt ja enkö koskaan pääse hänestä eroon. Herättyäni olin helpottunut, että se oli vain unta. Uni oli nimittäin varsin "intiimi".
Jaahas näyttää siltä että nyt on hörpitty pikkaisen liikaa ehtoollis viiniä.
Peppi on kiltimpi kuin Jeesus.Kannatan Peppiä.
Peppi Pitkätossun luoja Astrid Lindgren kuoli vuonna 2002
https://sv.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgren
Näyttelijä Inger Nilsson, joka näytteli Peppi Pitkätossua, on tänään 58 vuotias nainen https://sv.wikipedia.org/wiki/Inger_Nilsson
Itse Peppi Pitkätossu on Astrid Lindgrenin päässä syntynyt keksitty tyttöhahmo. Häntä ei ole olemassa. Inger Nilsson on olemassa ja elää tänä päivänä.
Astrid on kuollut, Inger tuskin suostuu jumalaksesi ja pelastajaksesi koska ei siihen kykene.
Peppiä voi olla vaikea löytää koska se on keksitty taruhahmo.
Tältä pohjalta kysymykseni on:
Kohdistuuko uskosi Astridin kehittämään olemattomaan pikkutyttöön, aikuiseen näyttelijään Inger Nilssoniin vaiko Pepin luojaan kuolleeseen Astrid Lindgreeniin?
Kysymykseesi en ota kantaa, koska Peppi ja hänen pelastuksensa ovat minulle elävää todellisuutta. Sitä eivät kaltaisesi epäilijät voi ymmärtää. Miksi et sinäkin ottaisi Peppiä vastaan? Voisit kokeilla häntä, et menettäisi siinä mitään!