Kenelle mahtoi mennä vaskiviikolla arpajaisissa ollut soutuvene?
Voittajan nimi piti muistaakseni olla viikon 34 Lieksan Lehdessä.
En kyllä löytänyt.
Voittajan nimi piti muistaakseni olla viikon 34 Lieksan Lehdessä.
En kyllä löytänyt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Minä ostin Lieksan Leijonilta soutuvenearpoja. Lieneekö sama vene? Mitään ei ole kuulunut arvonnoista.
Saattoipa ollakin, oli siinä leipomon lähellä ennen rullasuksihiihtokilpaa.
Joskus ne arvonnat tehdään esiripun takana.
Olin aikoinaan näkemässä yhden ison arvonnan, jossa pääpalkinto oli viikon matka Pariisiin.
Johtaja tutki paperit tarkkaan ja antoi matkan tuttavalleen.
Oliko hiki kun heräsit?
Kysymyksessä suhmurointi?
Sitä se oli jo silloin.
Itselle kävi kerran, kun olin saanut aikaan jotain sellaista, joka oli lajissaan ykkönen Suomessa, ja olin voittanut siitä palkinnoksi, kahden hengen viikon loman Espanjassa.
Tämä samainen yllä mainitsemani johtaja vietti sen vaimonsa kanssa.
Tänne palkitsevalle taholle oli kertonut minun käyttäneen sen loman.
Sain sen tietää paljon myöhemmin.
Ottipa niin kovasti aivoon, etten ollut kauan siellä, vaan otin vastaan työn jota minulle tarjottiin.
Ja taas huonosti nukuttu yö, vai? Joskus väsymys ylittää sen rajan jonka jälkeen ihminen alkaa elää harhoissaan.
Gatos waan on hissanmaikk jo herännyt harhoistaan hetkeksi hoitoon mennäkseen. Menomatkalla teki löytöretken näppikselle löysi nerokkaan leimaukseen harhaisesta päästään. Oletkos muistanut Potakkavuaran pohjoisrinteen murretta opiskella.
Joskus näköjään joudumme nauttimaan asioista johtajiemme edustamana.
Kuulostaa hyvin tutulta ja normaalilta käytännöltä. Minä olin viime vuosituhannen puolella projektipäällikkönä kansainvälisessä yhtiössä, jota palvelin useita vuosikymmeniä. Sain tehtäväkseni erään kerran kohtalaisen suuren projektin hoitamisen ja siihen liittyi konehankintoja myös ulkomailta.
Projekti onnistui hyvin ja pysyi aikataulussaan. Aikanaan projektin onnistumisesta jaettiin tunnustuksia ja parhaan palkkion kaukomatkan muodossa sai silloinen esimieheni, jolla ei tosiasiassa ollut projektin kanssa mitään tekemistä. Hän hallitsi puhumisen taidon ja yhtiön ylin johto uskoi hänen liirumlaarumiaan.
Tarina päättyi ”onnellisesti”, kun esimieheni myöhemmät tyrimiset tulivat vihdoin ylimmän johdon tietoon. Eräänä kauniina päivänä hän sai iltapäivän aikaa jättää tehtävänsä. Hän oli ”täydellinen” narsisti. Päällikkö käytti alaisiaan häikäilemättömästi hyväkseen omimalla heidän saavutuksensa itselleen ja tuomalla ne näkyvästi esille johdon palavereissa. Tekemättömillä saavutuksillaan hän sai tietenkin tunnustusta ja muuta hyvää. Hän sai johdon vakuuttuneeksi korvaamattomuudestaan. Tekemänsä virheet hän sälytti muiden syiksi eikä koskaan myöntänyt tekemiään möhläyksiä. Johto oli täysin hänen talutusnuorassaan uskomalla hänen erinomaisuuteensa.
En tiedä mitä hänelle kuuluu enkä ole siitä kiinnostunutkaan. Hän oli kenkää saadessaan hyvin lähellä eläkeikää.
Muistattehan projektin määritelmän:
Kaikissa projekteissa on viisi vaihetta: kohu, sekamelska, syyllisten etsiminen, syyllisten rankaiseminen sekä niiden palkitseminen, joilla ei ollut mitään osuutta asiaan.
Vaikka määritelmä koetaan vitsinä, se on silti täyttä totta!
Tuota projektin määritelmää pitää hieman korjata. Neljäs kohta on tietenkin syyttömien rakaiseminen.
Ei rakaiseminen, vaan rankaiseminen. Nyt eivät sormet tunnu toimivan.
Minäkin olin yhtenä kesänä neljä vuotta projektipäällikkönä. Voi per...e että sä oot mainio satusetä.
Näyte kuinka kirjoittaa hissanmaikk ennen kuin heittää aamumömmöt kitaansa.
Kuulostaa hyvinkin tutulta, näin se menee tosielämässä.
Savolainen rojekti on helpompi: alottamista vaille valmis!
Tuo palkkiohomma sopii myös hyvin eduskuntaan!
Soutuvene lienee arvottu pienessä piirissä ja hiljaisuudessa Leijonien kesken.
Eiköhän se niin käynyt taas kerran, jellonat sillä soutelee.
Mysteeri jäänee salaisuudeksi.
Mitäs pirua ostatte arpoja jos on tuommoista vilunkia? Minä en ole ostanut, enkä osta!
Minulle ei tee kesää eikä talvea muutama euro. Haluttaisi vaan tietää miten tuossa kävi. Otan selvää kuhan tulen käymään seuraavan kerran jollei asia selviä sitä ennen. Eiköhän tuollaisessa pitäisi toimittaa virallinen arvonta viranomaisen läsnä ollessa.
Tämän päiväm Lieksan lehdessä oli arvonnan tulokset.
Komuuttaja oli arpomassa ja arpo iselleen she sikka.
Lauantain Lieksan lehdessä oli voittoluettelo lukekaa siitä
Kompuralle tiedoksi että asia selvisi jo tälläkin palstalla. Etkö kompura osaa lukea vai mikä vaivaa?
Arvonnan tulokset olivat 2.9 Lieksan Lehdessä kuten nimimerkki "lienee.oikeat" kirjoitti. Eikö konstakompura uskonut viestiä?
Oliskohan leijonia kähminnästä jo syyttäneellä jotain kirjoitettavaa?
Mitä miestä? Ei kaikesta räkyttäjää ja syyttelijää kannata siten nimittää. Se kun on heidän puheensa kuin hevonen vetteen paskantasi.
Rotestimökinpojan kysymys oli täysin asiallinen.
Näkyi olevan voittoluettelo lehdessä, luin nettiversion kun lehti tulee muutaman
päivän viiveellä Vantaalle. Saatoin muistaa väärin tuon arvontaviikon.
Pahoittelut.
Satamassa tänä aamuna kuvasivat venettä
Eikös tuo venearvonta sopis paremmin muurareiden järjestettäväksi? Voisi näppärästi munien tervaustalkoissa tervata sen puuveneenkin. Tosin näkyy pitkälti samat tyypit leikkivän molemmissa järjestöissä.
Soutuveneelle olisi ollut ensi kesänä käyttöä kanootin sijasta jongungoelle
Jatkis voitti sen veneen, parasta-aikaakin soutelee lieksanjoella syytimuin ja jouko pikasenhoidon kanssa.
Eikö sen saanut joku somali Ahmetti tai Mehmetti. Sillä voi soudella Suomeen, hyvään tarkoitukseen meni.