Jos nainen,tai mies, pakenee avioliitosta ja löytää Jeesuksen, hän ei saa erota puolisostaan. Anteeksiantoa. Uskoa, että puolisokin liittyy seurakuntaan, sillä saihan hän itsekin syntinsä anteeksi. Avioero on syntiä.
Emmauksen tien kulkija
Emmauksen tien kulkija
Vastaukset 6
Vanhimmat
1. Profeetta, kun eroatte vaimoistanne, erotkaa heistä ensin määrätyksi ajaksi, laskekaa heille määrätty päivien luku ja noudattakaa velvollisuuttanne Jumalaa, Herraanne, kohtaan. Älkää karkoittako heitä kodeistaan! Älkööt he myöskään itse poistuko sieltä muutoin, kuin jos ovat syypäät ilmeiseen riettauteen. Nämä ovat Jumalan säädökset, ja se, joka rikkoo Jumalan säädökset, tekee totisesti väärin omalle sielulleen. Et voi tietää, haluaako Jumala ehkä jälkeenpäin aikaansaada asiassasi käänteen.
http://www.islamopas.com/koraani/065.htm
Huonoon parisuhteeseen tai huonoon työsuhteeseen ei kenenkään kannata jäädä. Kusipäät pärjäilköön ittekseen. 🖒
Aloittaja voi koittaa elää henkisen ja fyysisen väkivallan, alistamisen ja alkoholin käytön keskellä avioliitossa ja sitten todeta että asia ei ole niin yksinkertainen.
Voi asua erillään, ei tarvitse erota. Jumala voi muuttaa toisenkin ihmisen, onhan Hän muuttanut sinutkin!
Vai oletko uskovana mennyt naimisiin uskosta osattoman kanssa, sillä raamattu varoittaa sellaisesta.
On vain yksi elämä, eikä kusipää muutu koskaan miksikään, valitettavasti
on olemassa toisenlaisiakin lopputuloksia, kokemusta on!!