Nyt on Suomi jälleen maailmankartalla. Kiitos Saulin ulkomaanmatkan. Siitä onkin jo aikaa, kun Suomi oli viimeksi kartalla. Vaikka yleisesti kuvitellaan, että maapallo tunnetaan nykyisin melko hyvin, niin monille tämä ei ole itsestään selvää. Ei varsinkaan porvareille. Porvarit ovat siitä veikeä ihmisryhmä, että pyöräkin pitää keksiä moneen kertaan uudelleen, ennen kuin porvari uskoo, että kysymyksessä on pyörä. Sama näyttä koskevan myös karttaa.
Uudelleen virinnyt usko Suomen maailmankartalla oloon on kuitenkin lähinnä vain suomalaisten toimittajien käsitys. Amerikan Donald ei välttämättä tätä tiedä ellei Saulilla ollut kartta ja keppi mukana sekä sopiva tilaisuus osoittaa kepillä missä kohtaa maapalloa Suomi sijaitsee. Tämäkin manööveri onnistuu vain, jos mukana on suurennuslasi ja riittävästi valoa. Ikääntyminen heikentää ihmisen näköaistia ja tarkasti näkeminen vaatii myöhemmällä iällä huomattavasti enemmän valoa kuin nuoruuden aurinkoisina päivinä.
Saulin matkaa toimittajat kehuvat onnistuneeksi. Syytä ei sen sijaan ole kerrottu, lukuun ottamatta sitä, että Saulilla ja Donaldilla kerrotaan "synkanneen". Jopa vitsejä kerrotaan murjaistun. Erkki puolestaan on joutunut häpeämään . Toimittajat ovat esittäneet Donaldille median mukaan sopimattomia kysymyksiä. Jos matkalta ei saada tuliaisia, niin voiko matka olla onnistunut?
Ilmeisesti toimittajat ovat perustaneet arvionsa siihen, että Suomen profiili maailmanpolitiikassa nousee, kun media luo vaikutelman, että Sauli on Donaldin kaveri. Tästä vaikutelmasta lähtee maailmalle SIGNAALI, että paras olla ryppyilemättä Saulille tai tulee iso Donald, joka laittaa ryppyilijät ojennukseen.
Näyttää myös siltä, ettei suomalaisten toimittajien ja Donaldin käsitykset matkan tarkoituksesta käy yksiin. Donald näyttää ymmärtäneen matkan tarkoituksen lähinnä kaupanhierontatilaisuudeksi, suomalaiset toimittajat näyttävät ymmärtäneen, että nyt Donald on luvannut sotia sodat Suomen puolesta.
Onneksi Sauli ymmärsi kieltäytyä tarjotuista lukemattomien sotilaskoneiden ostoista ja ilmoitti uutisen olevan ankka. Ainoa, joka näytti ymmärtäneen mistä asiassa on kysymys, on Matti Vanhanen, joka ilmoitti, että koneet täytyy hankkia Ruotsista, kun Amerikan vaihtoehto on presidentillisellä arvovallalla evätty.
Matti Vanhanen oikeassa
3
293
Vastaukset
- Vaasimiehen.floppi
Vanhanen on sotilaslentokoneista yhtä ulkona kuin silloin, kun ei hoksannut.
- Usankusetus
Kuka teki sem hölmön Hornettikaupan..
Kyllä presidentin pitää tietää muiden muassa lentokoneista. Jos emme saa koneita Ruotsista, niin kannattanee ostaa vanhoihin varaosia. Kyllä kunnostetulla vanhallakin sotii vielä pitkään. Vanhanaikaisella kalustolla tuskin on suurta merkitystä nykyaikaisessa sodassa olipa vanhanaikainen materiaali uutta vai vanhaa.
Toisaalta mitä Suomi kalustolla ylipäätään tekee? Jos itä ja länsi ajautuisivat sotaan, niin ohjuksethan lentäisivät vain Suomen yli puolelta toiselle. Turha siihen on väliin mennä häsläämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens2304104Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1593600EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt3032888Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2702406Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812026Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin451815Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva431759Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.571739Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b551482Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu721410