GALLUP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pitäisikö Länsimetro rakentaa?
8456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

EI!

perusteluni: Etelä-Espoossa on mielestäni nykyisellään tehokas bussiverkosto ja esim. Matinkylästä pääsee 15 minuutissa Helsinkiin joka on yhtä nopea kuin metro, lisäksi bussiyhteys hyödyttää nopeudellaan koko Etelä-Espoota kun taas metro vain asemien ympäristöä, tällöin muilla alueilla matka-aika tuplaantuu.

Toinen seikka on se että metro on melko kallis rakentaa ja verorahoille löytyy muutakin tärkeämpää käyttöä. Metrolla on myös haittavaikutuksensa joka vaatii tiivistä kerrostalorakentamista sekä metro tuo Espooseen kaiken maailman häiriköitä ja pummeja Itä-Helsingistä.

Äänestä
  • Sama mieltä!

    Äänestä

Se miten nytkin käytetään rahaa niin typerästi kuin ikinä vaan voi. Niin voiko tuollaista projektia Espoon päättäjille ja insinööreille edes antaa? Kysyn vaan.. Joko ne rakentaa kaiken päin persettä tai ostavat niin halvalla että sitä korjata joka vuosi 100000 miljoonalla eurolla. :)
Tätä se on, asioista päättää AINA ne ketkä siitä vähiten ymmärtävät. Ei todellakaan anneta noin isoa asiaa Espoolle. Muutenkin sille ei ole vielä pitkään aikaan tarvetta, bussilla kyllä pääsee vielä täällä maaseudulla.

Busseja tarvittaisiin kuitenkin, metro olisi aika kohtuuttoman kallis hankinta joka ei ikinä tuottaisi itseään takaisin. Bussitkin on kilpailutettu niin metro voisi kannattava hankinta?

Äänestä

Syyt: Rumentaa maiseman(tuskinpa se maan alla olis ainkaan kokonaan), todennäköisin reitti pilaisi maiseman(tuskin se siellä maan alla olis kuitenkaan kokonaan), vaatis tiivistä rakentamista- emme tarvitse lisää rumia betonitaloja joita kiireessä värkättäisiin, ja reitti ei kuitenkaan olisi niin monipuolinen kuin busseilla. Niilläkin rahoilla voitaisiin kehittää jotain muuta.

Äänestä

Espoon terveydenhuolto kaipaa enemmän varoja, joten suunnataan ne sinne. Uskomatonta, että tän kokoisessa kaupungissa ei röntgenpalveluja saa sunnuntaisin muualta, kuin Jorvista. Pienemmissäkin kaupungeissa on terveyskeskukset auki sunnuntaisin klo 21. saakka. Aivan käsittämätöntä säästöä, ja henkilökunnan kuormittamista.

Äänestä

otetaan huomioon, että esim Matinkylän seudun asukkaat eivät halua enää yhtäkään kerrostaloa alueelle. Tämä koskee kai muitakin alueita, en ainakaan itse haluaisi alistua siihen, että tehokkuuden varjolla tiivistetään asumista, jotta metroon riittäisi kulkijoita. Metro saa tulla, kunhan se kulkee ilmaiseksi maan alla vuorokauden ympäri...

Äänestä

Ennemmin pikaraitiotie.

Äänestä

Kilolaisena en tule tuota metroa käyttämään enkä tajua ajatella niin pitkälle että joskus asuisin metron vaikutusalueella joten mun mielestä ei kannata rakentaa koska joutusin sitten verojen muodossa makselemaan turhasta palvelusta. Vois vaikka rakentaa Hongalle jalkapallostadion niillä rahoilla jos nousee Veikkausliigaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

Pitäisikö Länsimetro rakentaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu