Löytyykö palstalta selkärankareumapotilaita?

Uusikopotilas

Miten selkärankareumaa hoidetaan, eli onko tautiin nykyaikaista lääkitystä? Miten on todettu?
Röntgenkuvat eivät riitä hoidoksi.

2

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HLAb27

      Selkärankareuma on suomalaisessa väestössä yleinen, syystä että meillä kudostyyppi HLAb 27 on yleisimpiä maailmassa ja tauti iskee ko. kudostyypin omaaviin. Edelle menevät vain intiaanit ja hyvin harvinaisena kudostyyppi esiintyy Japanilaisessa väestössä. Suomessa joka kymmenes omaa ko. kudostyypin. Se ei tarkoita sairautta sinänsä, vaan alttiutta sairastua ko. sairauteen. Monet suomalaisilla esiintyvät selittämättömät nivel- ja selkärangan oireet saattavat liittyä ko. kudostyyppiin. Vaikka meillä ko. tyyppi on yleinen, meillä hoidot ovat heikkotasoisimmat kuin muualla maailmassa. Katsotaan kai että ei hoitoja tarvita, kun se on vähän kaikilla.

    • MyösB27

      Minulla todettu vain spondyloartriopatia eli selkärankareuman esiaste ja sitä ennen kärsin taudista varmaan 15-20v. Oli valmiiksi HLAB27 ja sen liitännäissairauksia. Reumatologi tutki liikkuvuutta, otatti röntgenin ja lopulta menin omalla kustannuksella selän magneettikuvaan (jos menet, niin pyydä radiologia pisteyttämään SI-nivelen muutosten aste - se on tärkeää tietoa diagnoosin kannalta). Sen verran opin, että magneettikuvaan kannattaisi mennä kun tauti oikein pahana - silloin siellä näkyy myös tulehdus. Minulla tauti hieman epätyypillinen eli ollut myös pahoja jännetulehduksia käsissä ja jaloissa.

      Nykyisin on paljon lääkkeitä, mutta vahvimmilla on myös pahimmat sivuvaikutukset ja voivat olla kalliita. Eli mitä enemmän pärjäät (tehokkailla) tulehduskipulääkkeillä, sitä parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe