Bussi outo

Kyskikoski

30.8 iltapäivä turusta tullu bussi 6tai 7 siis ajeli naantalin bussiaseman ohi ja yritti monesti jäähallin mäkeä ylös kuparivuorelle vaan ei kone jaksanu. Matkustajia ei suostunu päästää ulos. Kuljettaja uusi tummahko. Oliko aikeita oliko ja mitä niin mietityttää

18

618

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuskillanapsahti

      Olin matkustajana siinä bussissa. Raision pysäkiltä astuin bussiin ja tarkoitus oli mennä Naantalin keskustaan. Bussin kuljettaja oli tumma ulkomaalaistaustainen mies. Hän ajoi ihan normaalisti ja päästi matkustajia ulos sekä otti sisään. Keskustaan tullessa hän kääntyi normaalisti Aurinkotieltä Tuulensuunkadulle ja siitä Käsityöläiskadulle, mutta sitten hän jatkoi Käsityöläiskatua kohti Kuparivuorta eikä kääntynyt Luostarinkadulle. Muutama matkustaja meni sanomaan kuskille että ajoit väärin niin kuski vain mutisi jotain ulkomaankielellä. Hän ei pysäyttänyt autoaan vaikka häntä pyydettiin se tekemään. Hän yritti ajaa Kuparivuorentietä ylös, mutta autossa ei riittänyt tehoa. Varmaan noin pari minuuttia yritti kunnes luovutti ja jatkoi matkaa Tullikadun kautta linja-auto asemalle. Hän päästi meidät asemalla ulos, mutta ei ottanut uusia matkustajia kyytiin vaan lähti samantien tyhjiltään jatkamaan matkaa Tuulensuunkatua Ellenin suuntaan.

      • Outoa___

        Torstaina kun ajelin aamulla töihin Raisioon niin bussi nro 7 seisoi Nesteentien pysäkillä. Ihmettelin että miksi 7 bussi täältä ajaa. Iltapäivällä kun tulin takaisin niin sama bussi seisoi siinä edelleen. Tuntui kuin se olisi hylätty siihen.


    • Hummeristi

      Aika outo juttu tosiaan on että bussi yrittää Kuparivuorta ylös. Tuskin hän ihan tietämättömyyttään sinne yritti vaan kyllä takana on oltava jotain muuta. Ihmetyttää vaan kun Föli ei kommentoinut tuota mitenkään muuten kuin vain "häiriö liikenteessä"

    • mitäpä

      Oisko ajanut sillalta alas samantein jos olisi päässyt.En astu kyytiin kuskia katsomatta.

    • Pintaankatsomatta

      Epäilemättä tarkoitus oli varmasti ajaa alas Kuparivuorelta. Kuski ei kyllä voinut olla mikään koulutuksen saanut, koska ei osannut käyttää oikeaa vaihdetta ylösnousemiseen. Fölin ilmoitus häiriö liikenteessä minua ihmetyttää todella paljon ja enkä usko pätkäänkään että kyseessä oli mikään häiriö.

      • döfdöf

        Voisikohan kyseessä olla Raision Döfä?


      • Kauraankaitsinut

        Döfä " Abdulla Fatima" on entinen bussinkuljettaja joten hän ei voinut olla kyseessä,


      • Anonyymi

        "ei osannut käyttää oikeaa vaihdetta" noi citypaskat on automaatteja! :D


    • Erkkikakkonen

      Ette varmaan, naantalilaiset, ole ikinä tehneet töissänne yhtään mokaa tai missään koskaan erehtyneet? Uskaltautukaa ulos tuppukylästänne, vaikka oikein ulkomaille asti ja koittakaa pärjätä vieraassa maassa vieraalla kielellä. Tämä kuski oli sentään ottanut töitä vastaan ja maksaa veroja.

      • kdfhjashfj

        Tunnetko kuljettajan. Voihan olla kyseessä ihan joku tuntematon tilapäinen "yksityisyrittäjä".
        Oikea autonkuljettaja tietää mihin auto kykenee.
        Naantali on muuten hyvin lähellä Turkua...


    • Sta78

      Kai ilmoititte Fölille? Siellä reagoidaan yleensä aika herkästi pienempiinkin ilmoitusasioihin. Ilmoituksen tekeminen netissä on helppoa.

      • Vixline

        Fölille on palautetta aiheesta annettu ja Fölin mukaan kyseessä oli häiriö linjassa 7.


      • Myhäilevä_matruusi

        Onhan siinä aika paha häiriö jos kuski luulee linja-autoaseman olevan Kuparivuoren päällä.


      • Tarzanjam

        Döfa oli sitten tämänkin tapahtuman takana.


      • Historian_havinaa

        Eikös joskus 90-luvun alkupuolella kun Luonnnmaalle johtava tie kulki Kuparivuoren yli niin linja-autoasema ollut nykyisen jäähallin paikalla.


      • Bussinkuski

        Linja-autoasema ei ole ikinä ollut Kuparivuoren päällä, mutta siellä oli kyllä pysäkki/kääntöpaikka silloin kuin Luonnonmaalle liikenne kulki sieltä.


    • Anonyymi

      Ulkomaat, jotkut bussit menee suoraan apteekkiin ensin

    • Anonyymi

      Matkustajia ei suostunut päästämään ulos,miksei..jos kerran ajaa päin pee..tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2839
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2353
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1123
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      991
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      849
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      703
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      700
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      618
    9. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      149
      589
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      581
    Aihe