Miksi Suomesta lähti suhteessa eniten ISISriveihin

LiberaaliMaahanmuuttopol

Miksi Suomesta lähti suhteellisesti maailman eniten jihadisteja ISIS:in riveihin? Johtuuko siitä että Suomi otti rajat auki politiikallaan 2015 suhteellisesti eniten vastaan mamumassainvaasion tulijoita? Kasvu EU-maiden ylivoimaisesti suurin 822%, kakkosena olleessa EU-maassa "vain" 323%!

Vice News: Kuinka maailman turvallisin maa tuotti niin monta Isis-taistelijaa ja terrori-iskun?
http://beta.oikeamedia.com/o1-37125
Amerikkalainen Vice News -uutissivusto on julkaissut 22.8.2017 artikkelin, jossa mietitään miten on mahdollista, että maailman turvallisimmaksi julistettu maa, Suomi "tuottaa" suhteellisesti kaikkein eniten terroristijärjestö Isisin riveihin liittyneitä ulkomaalaistaistelijoita.
Vice News artikkeli: https://www.vice.com/en_uk/article/bjj7zz/how-the-worlds-safest-country-produced-so-many-isis-fighters
Lisäksi artikkelissa ihmetellään, miksi Suomen viranomaiset eivät ole vahvistaneet Turun terrori-iskun tekijän huutaneen "Allahu Akbar" hyökätessään naisten kimppuun. Silminnäkijät nimittäin todistavat hänen näin karjuneen.

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syy-seuraus

      ISIS:n "kalifaatti" on murenemassa ja sen riveihin liittyneet palaamassa takaisin "kotimaihinsa". On epäselvää, millaisia tehtäviä he ovat järjestöltä saaneet. ISIS kehottaa kannattajiaan murhaiskuihin lännessä.

      Suomesta on lähtenyt ISIS:n riveihin väestöpohjaan nähden poikkeuksellisen paljon väkeä, on arvioitu 80 henkilön lähteneen. ISIS on terroristijärjestö ja normaalin logiikan mukaan jo tuollaisen rikollisen järjestön palvelukseen astuminen pitää tulkita rikokseksi toimi sitten sen palveluksessa tappajana tai avustavissa tehtävissä. ISIS on syyllistynyt hirvittävään määrään murhia, vainoja ym., jotka sen jäsenet ovat kuuliaisesti toteuttaneet.

      Suomalaisten ISIS - taistelijoiden erikoisuus taitaa olla se, että useat heistä ovat saaneet Suomesta sotilaskoulutuksen, mahdollisesti osa koulutettu ryhmänjohtajiksi tai upseereiksi. Ei siis ole syytä ihmetellä, että tietojen mukaan monet Suomesta lähteneet ISIS-taistelijat ovat nousseet merkittäviin asemiin ISIS:n riveissä. He ovat olleet varmasti mukana aseellisessa toiminnassa, eivätkä keittämässä puuroa - joka sekin on tukitoiminto kansanmurhia suorittavalle terrotistijärjestölle.

      Nyt "kalifaatin" sortuessa nuo terroristijärjestöön liittyneet ovat palaamassa Eurooppaan, myös Suomeen. Miten heihin pitäisi suhtautua? Kansalaisten oikeustajun mukaan terroristijärjestön jäsenet pitäisi laittaa oikeuteen. Mahdollisuuksien mukaan kansalaisuus pitäisi peruuttaa ja henkilöt karkottaa Suomesta.

      No miten viranomaiset aikovat reagoida asiaan? Sisäministeriön tekstiä: "Taistelualueelta palaavan yhteiskuntaan integroitumisen kannalta on keskeistä saada hänen elämäänsä liittyvät perusasiat, kuten asunto ja toimeentulo, kuntoon, ministeriön ehdotuksessa kerrotaan." Tuo siis koskee murhanhimoiseen terroristijärjestöön liittyneitä. Mahtaako vastata suomalaisten oikeustajua?

      "Vierastaistelijoiden osalta sen selvittäminen, ovatko he syyllistyneet rikoksiin, on ensisijaista. Myös heille voidaan tarjota tukitoimia harkinnan mukaan jossain vaiheessa, sisäministeriön kehittämispäällikkö Tarja Mankkinen kertoi Ilta-Sanomille." Vierastaistelijoita? Terroristejahan he ovat, osa johtavassa roolissa murhaorganisaatiossa toimineita. Tuollaiseen terroristijärjestöön kuulumisen tulee olla jo rikos.

      "Supon terrorismintorjunnan yksikön erikoistutkijaa Pekka Hiltunen kertoi aiemmin tänä vuonna Ilta-Sanomille, että osa Suomesta lähteneissä on noussut Isisissä merkittäviin asemiin."

      "Vaikuttaa siltä, että Suomesta matkustaneita on kohonnut varsin merkittäviin rooleihin. Puhutaan muutamista henkilöistä. Heidän tarkkoja roolejaan en voi avata, mutta voin sanoa, että he ovat merkittävissä ja vaikuttavissa rooleissa."

      Nyt siis nuo terroristit ovat palaamassa Suomeen. Ja mitä Suomessa suunnitellaan? Heille suunnitellaan ohituskaistaa sosiaalipalveluihin, asuntoihin ym. eli he sivuuttaisivat niistä suomalaiset. Siinä Suomen palkkio rikolliseen terroristijärjestöön liittymisestä.

      Mm. Vantaan kaupunki on puoltanut ohituskaistaa terroristeille.
      "Riskinä on, että kyseessä oleva ryhmä jää kokonaan vaille tarvitsemiaan palveluita, jos ”ohituskaistaa” ei kehitetä, Vantaan lausunnossa sanotaan."

      "Ilta-Sanomat pyysi Vantaan perhepalveluiden johtaja Anna Cantell-Forsblomia selventämään lausuntoa."

      "Ajattelen niin, että jos yhteiskuntaan integroituminen on parhaita suojamekanismeja radikalisoitumista vastaan, asunto, työpaikka ja opiskelu ovat keskeisiä, Cantell-Forsbom kertoo.
      Cantell-Forsbomin mukaan vierastaistelijoiden radikalisoitumisen uhka voisi olla joskus perusteltu syy saada muita nopeammin asunto."

      Siis Vantaan perhepalvelujen johto on valmis pyyhkimään takapuoltaan vantaalaisten ongelmilla nuoleskellakseen terroristeja, jotta he eivät vain "radikalisoituisi". Tuolla tyylillä saadaan kyllä pian suomalaiset radikalisoitumaan. Kas kun ei ehdoteta, että ISIS:n riveissä taistelleille myönnetään rintamatunnus ja rintamasotilaan eläke?

    • MaximumAttack

      Innokkaimpia lähtijöitä piti kuulemma puihin sitoa.

    • jaahas.vain

      Kyllä tässä jo tuo Cantell-Forsbom mainittiin, eli tällaiset virkamiehet ajatuksineen ja ehdotuksineen on yksi syy, tai ehkä se suurin syy, miksi porukkaa lähtee isiksen joukkoihin. Tavallaanah tuo on kääteisrassimia, Cantell-Forsbom käsittelee näitä ihmisiä aivan kuin lapsina, jotka eivät ymmärrä tekojensa seurauksia vaan heitä täytyy hyysätä. Mutta ei nämä sossuämmät osaa katsoa peiliin. Huudetaan vaan rassismia. Siinähän huudatte, kyllä me totuus tiedetään siitä huolimatta.

    • Suomi-syndrooma

      Terroristimurhamiehet osasivat ennakoida Suomesta saatavan "sankarivastaanoton". Suvakeilta on luvassa .illua, rahaa, asunto ja varmasti ruhtinaallinen veteraanieläke!

    • yksi.selitys

      Yleensäkin somaleita on lähtenyt kaikista maista varsin paljon ja Suomessa heitä on.

    • KansallisvaltiotTyhjiksi

      Palaavien ISIS-jihadistien ohituskaista, uusi rahastusautomaatti pakolaisbisnekseen:

      Sisäministeriö julkaisi viime keväänä ehdotuksen viranomaisyhteistyöstä, jolla pyritään vähentämään uhkia edistämällä vierastaistelijoiden ja muiden alueella olleiden integroimista yhteiskuntaan muun muassa sosiaalipalveluiden avulla.

      – Taistelualueelta palaavan yhteiskuntaan integroitumisen kannalta on keskeistä saada hänen elämäänsä liittyvät perusasiat, kuten asunto ja toimeentulo, kuntoon, ministeriön ehdotuksessa kerrotaan.

      Isis-taistelijoille sisäministeriössä suunniteltu "ohituskaista" sekä sossupalveluihin että asuntojonoihin on uusi sivujuonne tähän uusliberalistihallinnon suunnittelemaan veronmaksajien kuppaamisautomaattiin nimeltä pakolaisbisnes.

      Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun!
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!

      "Eurooppaan pyrkivistä pakolaisista on tullut kauppatavaraa. Suuret ihmisjoukot ovat tuotteliasta liiketoimintaa muillekin kuin ihmissalakuljettajille.
      Ranskalaisdokumentti selvittää, kuka hyötyy ihmisten hädästä".

      Kannattaa katsoa tuo dokumentti, se kertoo miksi Eurooppaa mamutetaan.

      Matumassainvaasio on samanlainen eliitin rahanveivaus veronmaksajilta eliitin mafian taskuihin, kuin eurokriisin hoitokin, jolla puhallettiin satoja miljardeja euroja bankstereille ym. rahamafian miljonääreille. Kummallakin pummataan eu-kansalaisten ja kansallisvaltioiden verorahoja näiden iilimatojen panama-tileille ja köyhdytetään sekä velkaannutetaan eu-maat. Heikko valtio, vahva rahamafia eli isäntävalta ja piikayhteiskunta sekä ihmisriisto.

      Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun - Verorahat eliitin taskuihin!

      Italian oikea Mafia on vain pikkutekijä tässä miljardien eurojen pakolaisbisneksessä, uusliberalistimiljonäärien rahavaltamafia on se suuri pyörittäjä joka aiheuttaa lähtömaiden levottomuudet, salakuljettaa pakolaiset Eurooppaan ja varastaa EU:ssa pakolaisbisneksellä vielä kansallisvaltion verovarat. Tästä syystä tätä eliitin bisnestä ei saada kuriin ja lähtömaita järjestykseen.

      Uusliberalistiglobalistien kansainvälisesti pyörittämän bisneksen Suomen rahamafiaosastot

      Siellä on pakolaiskeskuksia pyörittäviä, hotelleja ym. matubisnekseen kalliilla vuokraavia, tulkkipalvelufirmoja, oikeusapufirmoja juristeiseen, yksityiset terveys- ja hammaslääkäripalvelut matuohituskaistoilla, kielikouluja johtavia jotka saavat kiskurihintoja veronmaksajien kustantamana. Nämä tahot ovat pääosin kokoomuslaisten ja kepulien käsissä. Veronmaksajien piikki auki ja palvelujen ostajat ja myyjät samaa porukkaa joka jakaa voitot hyväveljien kesken. Tästä syystä matuja halutaan aina vain lisää jotta tämä pakolaisbisnes pyörii. Ja nyt palaaville ISIS-jihadistiterroristisotaveteraaneille halutaan vielä ohituskaistat näihin palveluihin. Päälle tietenkin kokoomuksen ja ek:n sekä yrittäjäjärjestöjen haikailemat matuhalpatyömarkkinat, joilla saadaan suomalaisten kantisten tes-palkat halpamaatasolle. Tämä kaikki pyörittää tätä miljardien pakolaisbisnestä, jota eliitin rahamafia ei todellakaan halua hidastaa tai lopettaa.

      Koko Euroopan miehitys on suunnitelu operaatio, jota sinä kannatat äänestämällä sitä pyörittäviä puolueita. Äänestämättä jättäminen on myös ääni näille pakolaisbisnespyörittäjille. Mieti siis tarkkaan ketä äänestät, mutta ÄÄNESTÄ Suomen tulevaisuuden takia!

      • KokomustatImijät

        Ihmettelet ehkä miksi "eurokriisillä" kansallisvaltioilta veivatuista sadoista miljardeista euroista ei enää juuri puhuta, no kerron, tämän matuinvaasion avulla maailman suurin pyramidihuijaus peitettiin, huijaus jossa kansallisvaltioiden veronmaksajien taskuista lähti järjetön määrä miljardeja eliitin rahavallan banksterien taskuihin. Vihaisten ihmisten fokus vain zoomattiin toisaalle ja taas pakolaisbisneksellä, matuhalpatyömarkkinoilla, pimeällä työvoimalla ja ihmiskaupalla sama porukka kuppaa veronmaksajia ja kansallisvaltioita kuin imupillillä. Vampyyreitähän nämä ovatkin, veren sijaan vain imevät vain muiden varallisuutta itselleen ja tuottavat kärsimystä ja riistoa.


    • Koska_Suomi

      sattuu olemaan ainoa maa joka maksaa sinne lähteville tukia samalla kun ne sotivat siellä ja päästää ne takaisin maahan ilman että saavat syytettä touhuistaan, muihin euroopan maihin tulee porttikielto samalla hetkellä kun lähtee sinne murhaamaan ihmisiä.

      • HipHurrah

        Myös Suomen maahantulijapakolaisille maksamat tuet ja palvelut ovat EU-maiden ja maailman korkeimmat. Esim. sosiaaliturvakulut matuilla keskimäärin 4.4 kertaiset kantiksiin nähden.
        Näiden palaavien ISIS-jihadistitaistelijoiden ohituskaistat nostavat tuet ja edut jo pilviin.
        Mutta kun pakolaisbisnes tuottaa oikeistopuolueiden eturyhmille niin hyvin, niin mikään ei ole liikaa, koska senhän maksavat veronmaksajat.


      • KokomustaAgenda
        HipHurrah kirjoitti:

        Myös Suomen maahantulijapakolaisille maksamat tuet ja palvelut ovat EU-maiden ja maailman korkeimmat. Esim. sosiaaliturvakulut matuilla keskimäärin 4.4 kertaiset kantiksiin nähden.
        Näiden palaavien ISIS-jihadistitaistelijoiden ohituskaistat nostavat tuet ja edut jo pilviin.
        Mutta kun pakolaisbisnes tuottaa oikeistopuolueiden eturyhmille niin hyvin, niin mikään ei ole liikaa, koska senhän maksavat veronmaksajat.

        Suomen velkaantuminenhan on vain hyvä kokoomukselle. Ovathan porvaripuolueet kokoomus ja kepu päähallituspuolueina ollessaan jo n. 14 vuotta tehtailleet koko Suomen ensi vuoden alussa 111 miljardin euron valtionvelan. Köyhä valtio yhtä kuin heikko valtio. Heikko valtio yhtä kuin vahva isäntävalta ja ylähuonepolitiikka, siis eliitin johtama politiikka. Isäntävalta yhtä kuin piikayhteiskunta ja suuret tuloerot. Näin hyvinvointioikeusvaltio ja sopimusyhteiskunta saadaan alasajettua velkaannuttamalla ja heikentämällä valtio. Hyvinvointivaltion tilalle yövartijavaltio niminen pahoinvointivaltio ja luokkayhteiskunta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe