P-Korea saavuttamassa tavoitteensa

Pohjois-Korealla ja sen johtajalla Kim Jong-un:illa on vain yksi tosiasiallinen päämäärä; Pohjois-Koreasta halutaan tunnustettu ydinasevaltio. Tämän tavoitteen saavuttaminen muuttaisi oleellisesti maan asemaa Korean niemimaalla, siitä tulisi valtio jonka olemassaoloa ei enää kyseenalaistettaisi, vaan kaikki hyväksyisivät tosiasiana sen että uuden ydinasevallan kanssa on pärjäiltävä.

Pohjois-Korealla on kiistatta ydinase, sillä on kiistatta mannertenvälinen ohjus jolla pystytään teoriassa kuljettamaan ydinkärki kohteeseen. Maailmasta ei löydy yhtäkään niin tyhmää valtionpäämiestä joka olisi valmis kokeilemaan sodassa pystyvätkö pohjois-korealaiset todellakin iskemään ydinaseella kohteeseensa. Onkin vain ajan kysymys milloin kansainvälinen yhteisö taipuu myöntämään tosiasiat.

Tällä hetkellä esteenä Pohjois-Korean ydinasevallaksi tunnustamiselle on USA:n geopoliittiset tavoitteet Tyynenmeren alueella joka on tällä hetkellä heidän ykkösprioriteettinsa, ja tosiasioiden tunnustaminen muuttaisi ratkaisevasti alueen voimatasapainoa. Pohjois-Korea pelaa aikaa, on vain ajan kysymys milloin Etelä-Korea ja Japani haluavat purkaa jännitteen alueella. Jännite purkautuu vain tosiasioiden tunnustamisella ja istumalla neuvottelupöytään uuden ydinasevallan kanssa.
17360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suurvallat voisi katsoa peiliin ja kysyä miksi pienet valtiot peloissaan haluavat varustaa itseään ydinaseilla? Mitään muuta turvaa ei suurvaltoja vastaan ole. Pohjois-Koreasta tulee virallinen ydinasevaltio siinä missä muistakin on tullut ja suurvaltojen on vain nieltävä se.
Pohjois-Korea ei ole sen kummenpi kuin Neuvostoliitto kylmänodan aikana jolloin kumpikin osapuoli avoimesti uhkaili toisiaan ydinaseilla. Nykyään tietysti tuntuu hurjalta jos joku uhkaa toista täydellisellä tuholla, mutta pari vuosikymmentä sitten se oli arkipäivää.

Äänestä
  • 👌😎🍺 👌😎🍺 👌😎🍺
    POHJOIS-KOREA ON NYKYINEN USA:N ASETEOLLISUUDEN LUOMA HAAMUVASTUSTAJA . AIEMPIA SARJASSA OVAT OLLEET GADDAFI, "YDINASE"-SADDAM JA OSAMA-BIN-LADEN. KAKSI VIIMEISTÄ ALKUJAAN USA:N PALKKAAMIA JA ASEISTAMIA. KIMIN OHJUKSET LENTÄVÄT NIIN HYVIN KOSKA USA:N JOHTAMA UKRAINAN VASALLIVALTIO TOIMITTI NIIHIN MOOTTORIT. JA USA:N LIITTOLAINEN PAKISTAN YDINTEKNOLOGIAN. LISÄKSI KIM ON SAMALLA HENKISELLÄ TASOLLA USA:N JOHDON KANSSA - SIKSI SIRKUS JATKUU VUODESTA TOISEEN...
    https://www.youtube.com/watch?v=9q0JP3tcoHQ

    Äänestä

  • Ette-tainneet-huomata kirjoitti:

    👌😎🍺 👌😎🍺 👌😎🍺
    POHJOIS-KOREA ON NYKYINEN USA:N ASETEOLLISUUDEN LUOMA HAAMUVASTUSTAJA . AIEMPIA SARJASSA OVAT OLLEET GADDAFI, "YDINASE"-SADDAM JA OSAMA-BIN-LADEN. KAKSI VIIMEISTÄ ALKUJAAN USA:N PALKKAAMIA JA ASEISTAMIA. KIMIN OHJUKSET LENTÄVÄT NIIN HYVIN KOSKA USA:N JOHTAMA UKRAINAN VASALLIVALTIO TOIMITTI NIIHIN MOOTTORIT. JA USA:N LIITTOLAINEN PAKISTAN YDINTEKNOLOGIAN. LISÄKSI KIM ON SAMALLA HENKISELLÄ TASOLLA USA:N JOHDON KANSSA - SIKSI SIRKUS JATKUU VUODESTA TOISEEN...
    https://www.youtube.com/watch?v=9q0JP3tcoHQ

    "HAAMUVASTUSTAJA",,NYT AINAKIN TODISTETTAVASTI P-KOREALLA ON YDINOHJUKSIA.

    Äänestä

Sellaiset ovat Obaman liennytyspolitiikan tulokset. Kahdeksan vuotta, joiden aikana vihollinen on varustautunut tarmokkaasti. Pian alkava sota kuitenkin tietysti pannaan Trumpin syyksi.

Eivät ole länsivallat ottaneet oppia 1930-luvusta, jolloin antoivat Saksan varustautua niin kauan, että tarvittiin kuusivuotinen sota.

Äänestä
  • Irak sensijaan nujerrettiin jo hyvissä ajoin ja ainoa mitä osaltaan saavutettiin(Muiden demokratian pakkomyyntiretkien lisäksi) oli levoton Lähi-itä ja kaikkien aikojen kansainvaellukset Eurooppaan.
    Neuvostoliittoon ei Yhdysvallat tehneet ennaltaehkäisevää iskua kun huomattiin että sielläkin tehdään ydinkokeita ja hyvin on pärjätty näihin päiviin asti.
    Kauhun tasapaino tuo varmemmin rauhan kuin herkkä liipaisinsormi.
    Pohjois-Korea uhoaa muttei uskalla koskaan iskeä Länsi-liittouman kimppuun, mutta ydinaseet on ainoa asia mikä pitää lännen loitolla.
    Kaikilla pikkuvaltioilla (joissa uskonto ei ole merkittävässä asemassa päätöksenteossa) pitäisi olla ydinaseita omaan puolustukseensa, sillä muuten he joutuvat valitsemaan turvansa muutamasta suurvallasta, eivätkä näin ole täysin itsenäisiä.

    Äänestä

Pohjois-Korean johdolla ei ole mitään muuta päämäärää kuin pysyä vallassa. Vallassa se pysyy vain mikäli se toimii kuten Venäjä käskee. Tavoitteena Venäjällä on kääntää maailman huomio nyt toiselle puolelle maapalloa. Merkit on nimittäin sellaiset että sokea Reettakin alkaa otsalla näkemään: Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja mahdollisesti myös muihin kohteisiin tulossa pian. Kiinan Venäjä on saanut tähän mukaan koska sillä saatavia myös Ukrainassa.

1Äänestä
  • Geopolitiikassa on kyse muustakin kuin Ukrainasta ja Kim Jong-unin hallinnosta, se on oikeasti kovaa ja häikäilemätöntä peliä ja Ukraina sekä Pohjois-Korea ovat vain pelinappuloita.

    Geopolitiikka on se vaihe pelistä kun joukkueet jaetaan ja pelialue rajataan. Isot maat "värväävät" joukkoja uhkailemalla, kiristämällä ja lahjomalla.

    Kiinaa ja Venäjää yhdistää vihollinen, läntinen maailmanjärjestys.

    Äänestä

ainakin kaikki ovat samalla lähtöviivalla, kun ydinohjus iskee, ei siinä maallinen mammonakaan enään pelasta öky miljonäärejä ¨. #TRSK#

Äänestä

Ei voi kuin ihmetellä miten lapsellisen sinisilmäisesti tarkastellaan Länsimaissa Venäjää.

Milloin edes ymmärretään että se käy täyttä sotaa länsimaita vastaan.
Otetaan esimerkiksi vaikka tämä Pohjois-Korea: Pohjois-Korea saa rakettitekniikan (raketit suunniteltu Ukrainassa, josta piirustukset oli toimitettu Venäjälle joka oli tilaajana) ja polttoaineet Venäjältä. Kimi puhuu juuri sitä mitä Venäjä pakottaa sen kertomaan. Pikkuvaltion puheet ovat kuin suurvallan puheita (joita ne todellisuudessa ovatkin , eli Venäjän). Tavoitteena ilmeisesti saada USA:lle kriisi toiselle puolelle maapalloa, jolloin voidaan hoidella USA:n häiritsemättä Ukrainan haltuunotto, maayhteys Kalingradiin tai joku muu sotatoimi, joka lisäisi Putinin kannatusta.

Äänestä

P korean sakki on niin aivopestyä porukkaa jo 3.ssa sukupolvessa, ettei niillä ole mitään käsitystä maailman menosta, ja etelästä yrittävät lähettää iĺmapalloilla kuvia ulkomaailmasta. Niillä ei ole mitään muuta kuin uhkailu, sota ja vallasta suistamisen pelko. Ampukoot kaikki alas mitä sieltä lentää rajojen ulkopuolelle, kimi sukuineen asuttamattomalle saarelle no mans landille.

Äänestä
  • No enpä tiedä,jos katsoo esim. niiden autokatsastusta niin Pkorealla tuntuu olevan uudemmat elektronivehkeet käytössä kuin on täällä Suomessa,eikä nuo autot nyt niin vanhoilta ja huonoilta näytä kuin verrataan esim. entiseen Neuvostoliittoonkaan. Ja oheinen video on jo vuodelta 2012.
    Joku ei vain nyt täsmää,mielikuvat joita heistä puhutaan tai sitten nämä videot?
    https://youtu.be/JX-0Awqovfw

    Äänestä

Pohjoiskorea on vetäytynyt hivenen uhkailuissaan toistaiseksi koska tajusivat että heidän täytyy vielä uudistaa sukellusvene laivastonsa ydinkäyttöisiksi stealthveneiksi joista pitää pystyä myös ampumaan ydinohjuksia ja joita jenkit ei saa pystyä jäljittämään. Sitten vasta Pkorealla on kaikki moderni hyökkäyskalusto,mikä voi olla ja parhaat mahdollisuudet menestyä hyökkäyssodassa.
Siihen voi mennä vielä jokunen vuosi ennen kuin koko laivasto on valmis,tai ainakin edes jokunen vene.

Äänestä
  • Pohjois-Korean uhkailu tähtää siihen etteivät ulkovallat puutu maan sisäisiin asioihin tai pyri toteuttamaan sotilaallista operaatiota maata kohtaan.

    Tähän tavoitteeseen maan johto on jo päässyt, Pohjois-Koreaa ei uhkaa Irakin tai Libyan kohtalo.

    Äänestä

US ja Pkorean neuvottelu välit on poikki tällä hetkellä ja on arvioitu että 10.päivä voisi ensimmäinen ydinohjus jo startata kohti Yhdysvaltoja jos muutosta positiivisempaan suuntaan ei suhteissa tapahdu.
Eli aikaa on hätävaroihin varustautua enää muutama päivä.
Niille voi äkkiä tulla käyttöä jos sota sitten syystä tai toisesta eskaloituu myös Venäjän,Kiinan ja USAn väliseksi .
Suomen hallituskin haluaa olla aivan kuin tietämätön koko uhkasta,sitten jälkikäteen määrätään vain poikkeustila ja ulkonaliikkumiskiellot,jolloinka varustautuminenkin on paljon vaikempaa mihinkään.
Armeijan ruuan jakelut ei ala ihan äkkiä kun sotatilat on päällä,voi mennä parikin kuukautta ennenkuin saa mistään mitään tai että saa edes mennä kotinsa ulkopuolelle.

Äänestä

Pohjois Korea on maailman ainoa itsenäinen valtio. USA ei hallitse sitä taloudellisestii, sotilaallisesti, kulttuurisesti ja mielenhallinallisesti.
Kunnia kuuluu koko kansalle ja respektii vähän tälle saastan estämiselle.

1Äänestä

Ei toi luuseri mitään tee. Normaali suuruudenhullu, joka luulee, että joku ottaa sen vakavasti. Äiti ei ole pitänyt tarpeeksi sylissä lapsena:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


faktat.faktoina kirjoitti:

Pohjois-Korealla ja sen johtajalla Kim Jong-un:illa on vain yksi tosiasiallinen päämäärä; Pohjois-Koreasta halutaan tunnustettu ydinasevaltio. Tämän tavoitteen saavuttaminen muuttaisi oleellisesti maan asemaa Korean niemimaalla, siitä tulisi valtio jonka olemassaoloa ei enää kyseenalaistettaisi, vaan kaikki hyväksyisivät tosiasiana sen että uuden ydinasevallan kanssa on pärjäiltävä.

Pohjois-Korealla on kiistatta ydinase, sillä on kiistatta mannertenvälinen ohjus jolla pystytään teoriassa kuljettamaan ydinkärki kohteeseen. Maailmasta ei löydy yhtäkään niin tyhmää valtionpäämiestä joka olisi valmis kokeilemaan sodassa pystyvätkö pohjois-korealaiset todellakin iskemään ydinaseella kohteeseensa. Onkin vain ajan kysymys milloin kansainvälinen yhteisö taipuu myöntämään tosiasiat.

Tällä hetkellä esteenä Pohjois-Korean ydinasevallaksi tunnustamiselle on USA:n geopoliittiset tavoitteet Tyynenmeren alueella joka on tällä hetkellä heidän ykkösprioriteettinsa, ja tosiasioiden tunnustaminen muuttaisi ratkaisevasti alueen voimatasapainoa. Pohjois-Korea pelaa aikaa, on vain ajan kysymys milloin Etelä-Korea ja Japani haluavat purkaa jännitteen alueella. Jännite purkautuu vain tosiasioiden tunnustamisella ja istumalla neuvottelupöytään uuden ydinasevallan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu