Joku kirjoitti kerran täällä jossain tähän tapaan, mikä on aika yleinen väite:
Yksikään ihminen ei joudu helvettiin, sillä Raamattu ei tunne koko helvetti-sanaa.
Sana, joka Raamatussa on käännetty helvetiksi on Gehenna eli Hinnomin laakso Jerusalemin eteläpuolella Länsirannalla oleva laakso.
Kirkko on vääristellyt Raamatun kirjoituksia ja Jeesuksen sanoja ja opettaa kauhuoppia saaden ihmiset kärsimään ja on tehnyt Jumalasta hirviön.
Jeesus otti usein opetuksiinsa esimerkin ympäristöstä vertauksilla. Ilman vertauksia hän ei puhunut ihmisjoukoille mitään etteivät he ymmärtäisi kuulemaansa. Matt.13:13. Oppilailleen hän selitti vertaukset. Näin myös sanan Gehenna käyttö on ymmärrettävä vertauskuvaksi. Juutalaisten tapana oli kuolleet haudata luoliin, kuten esim. Lasarus ja Jeesus. Vain eläinten ja rikollisten ruumiit ja kaikki jätteet poltettiin. Tulelle riitti aina syötävää, joten se ei sammunut milloinkaan. Tätä ikuista tulta Jeesus tarkoitti vertauksellaan eikä kaatopaikkaa. Luulen että jokainen ajatteleva tämän ymmärtäisi. Mitä järkeä olisi ollut kertoa juutalaisille heille tutusta kaatopaikasta että kaikki maailman syntiset tuotaisiin Jerusalemiin Hinnomin laaksoon poltettavaksi.
Jokainen voi lukea itse esim.
Mark.9:43 puhuu selvästi sammumattomasta tulesta. Näin on myös King Jamesin käännöksessä.
Mark.9:48 ”eikä heidän matonsa kuole eikä tulensa sammu..” Tämä viittaa Jes.66:24 missä katsellaan Jumalasta luopuneiden miesten ruumiita.
Ilm.21:8 Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema."
Jeesus puhui kovaa puhetta hänen oppilaidensakin mielestä ja suurin osa hänen kuulijoistaan loukkaantui ja lähti tiehensä.
Mitä kirkkoon tulee, se nykyään silottelee ja pehmentää Jeesuksen puheet jos enää ollenkaan niitä mainitsee kertoessaan miten ihminen tavoittelee hyvyyttä ja pyhyyttä. Ihminen kiskoo Jeesuksen taivaasta vain edustamaan hänen omaa suuremmoista lähimmäisenrakkauttaan ja rakkauttaan yleensä. Tarkoittaneeko sitten jo itserakkauttakin. Kirkko paistaa makkaroita ja lenkkeilee ja esittää näytelmiä, sekä tarjoilee ”pyhiä” kokemuksia ja elämyksiä joissa kuorot tai laulajasuosikit laulavat. Jeesus saa turhaan yksinään kolkutella oven takana.
Jeesus, kirkko ja helvetti
2
173
Vastaukset
- JumalanSanasta
Lue Luuk. 16. Helvetti on todellinen paikka. Ja jonka nimi ei ole Elämän kirjassa, päätyy tuliseen järveen. Jeesus varoitti helvetistä nimenomaan siksi, että se on todellinen. Valheiden isä on keksinyt kaikenlaisia muita oppeja, jotta ihmiset eivät uskoisi Raamattua, vaan seuraisivat toista eli väärää evankeliumia. Esim. Jehovan Todistajat opettavat väärää evankeliumia. Samoin opettavat väärää evankeliumia eri tavoin esim. katolinen kirkko ja ev.lut.kirkko ja monet muut paikat ja liikkeet. Erilaista eksytystä on kaikkialla.
- Arkaios
Malakia 4 kertoo kuinka jumalattomat ovat oljenkorsia ja heidät polttaa se päivä joka tuleva on, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa. Samoin Ilmestyskirja sanoo että tuli kulutti jumalattomat Ilm.19:9. Jeesus sanoi että rikkaruohot heitetään polttouuniin (alk. KAMINON ) poltettaviksi.
Joh.3:16 sanoo että "ettei yksikään ... hukkuisi". Samaa sanaa käytetään kaikesta muustakin mikä häviää tai katoaa tai tuhoutuu.
Ikuisesti palava helvetti ei ole raamatun opetus. Sen sijaan ikuinen kuolema on raamatullinen. Kuolema on elämän vastakohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332344Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451855- 401537
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311353Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281290Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327887Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104830Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53742