Haluaisin selvän vastauksen, kelan sivuilta ei saa selvää. Saan työmarkkinatukea. Jos haen varhennettua vanhuuseläkettä kun kohta täytän 61, vähentääkö se työmarkkinatukeani? Vaikuttaako tarveharkintainen ja mitkä tulot?
Työmarkkinatuki ja eläke
6
6287
Vastaukset
Kelan sivuilla on seuraava teksti:
"Vaikutukset työttömyysturvaan
Jos otat osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen ja olet työttömänä, eläkettäsi ei vähennetä työttömyysetuudesta.
Osittainen varhennettu vanhuuseläke voi vaikuttaa työmarkkinatuen määrään tarveharkinnan tulona."
Yhteenvetona:
Jos työmarkkinatuki on tarveharkintainen, niin sillon työmarkkinatuen määrään voi vaikuttaa osittainen varhennettu vanhuuseläke.- Rautislankoja
Mitä nämä tarveharkintaanvaikuttavat tulot sitten ovat kun sitä ei mainita? Puolison tulot, pääomatulot vai mitkä?
Kelan sivuilla kerrotaan, että työmarkkinatuen tarveharkinnassa otetaan huomioon omat pääomatulot ja kaikki muut tulot. Pääomatuloja ovat esim. vuokra-, metsä-, korko- ja osinkotulot. Myös omaishoidon tuki, perhehoitajan palkkiot ja osittainen varhennettu vanhuuseläke otetaan huomioon työmarkkinatuen tarveharkinnassa.
Työmarkkinatuessa ei kuitenkaan ole tarveharkintaa silloin, kun sitä maksetaan 55 vuotta täyttäneelle, joka on täyttänyt työssäoloehdon ennen työttömäksi jäämistä.
Tarkempia tietoja saat Kelasta, http://www.kela.fi/tyomarkkinatuessa-on-tarveharkinta- mulle.sulle
Muista, että ove vaikuttaa toimeentulotukeen suoraan eli sen tulo loppuu kuin seinään sitten. Muistaakseni myös vammaistuki lopetetaan. Asumistukea kaiketi vielä saa?
Sellaista köyhän kurjistamispeliä siis. - piide55
Huomenta.Saako ansiosidonnaisen päivärahan täytenä jos otttaa osa-aikasen vanhuuseläkkeen ?
Kyllä saat. Osittain varhennettu vanhuuseläke ei vähennä ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan määrää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa922060- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391290
- 791110