Liköörin valmistus

zipadui

Marjat, sokeri kirkas viina purkiin jne. Mutta....Voinko tehdä mehumaijalla keitetystä mehusta? Ajattelin mustaherukka ja vadelmia. Miksi täytyy laittaa ne marjat kokonaisina/murskattuina?

3

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karpo59789

      Haluaisin samaan kysymykseen vastauksen. Miksi ei voi tehdä mehumaijan mehusta likööriä? Juu... onhan se miedompaa mehumaijalla mutta jos laitankin tuplaten marjoja?

    • Sokeri ja alkoholi irroittavat pikkuhiljaa marjoista makua/väriä. Keitetyssä mehussa aromi on ihan erilainen kuin tuoreissa marjoissa. Turha lähteä mehusta likööriä tekemään. Keittää sokerimehuksi ja laitaa viinaa joukkoon kun haluaa käyttää. Liköörin valmistuksessa ei ole oikotietä onneen. Mehusta voi sitten käyttää viiniä, jos siitä jotain haluaa tehdä, Tosin viinikin on marjoista maukkaampaa.

    • Entäs

      ....jos laitan marja-aroniat tehosekoittimeen jotka menevät tosi hienoksi. kippaan isoon astiaan ja sinne kirkasta ja sokeria. Kun valmista, niin siilaan sideharson läpi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      106
      11015
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      151
      10279
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8011
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6468
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5476
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5031
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4317
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      23
      4207
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3977
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe