Angry words.

Suomalainen erikoisuus. Vihapuhe.
22232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Siitä roviolle idea seuraavaan peliin .Pelissä kirjoitellaan totuuksia matuista ja heidän hanurin nuolijoista ja zippola yrittää sitä estää.

Äänestä

Ei kelpaa vientituotteeksi.

Äänestä

Vihapuhe on kielenkäyttöä, jota leimaa viha. Vihapuhe on varsinkin vähemmistöihin kohdistuvaa vihaa tai suvaitsemattomuutta ilmaisevaa tai niihin yllyttävää puhetta.

Nykyisen vihapuhe-sanan alkuperä on englannin hate speech -käsitteessä, tosin sanaa on käytetty Suomen kielessä jo 1800-luvulla, esimerkiksi Aleksis Kiven Nummisuutareissa.

Euroopan neuvoston ministerikomitean ehdotuksen mukaan vihapuhe on sellaista ilmaisua, jolla levitetään, yllytetään, edistetään tai oikeutetaan rotuvihaa, muukalaisvihaa, antisemitismiä tai muunlaista vihaa, joka perustuu suvaitsemattomuuteen.

Rangaistava vihapuhe on määritelty siten, että sillä kiihotetaan kansanryhmää vastaan, syyllistytään kunnianloukkaukseen ja laittomaan uhkaukseen.

Facebook, Google, Microsoft ja Twitter omaksuivat 31.5.2016 Euroopan unionin ohjeen tarkistaa "useimmat aiheelliset pyynnöt laittoman vihapuheen poistamisesta" 24 tunnin kuluessa.

1Äänestä
  • Koraanissa on monta suuraa, jotka suoltavat vihapuhetta "vääräuskoisia" kohtaan. Milloin ne kohdat siivotaan koraanista ?

    Äänestä

Miten nämä vihateot naisia kohtaan Suomessa puhumattakaan teoista, joita tehdään näiden turvapaikanhakijoiden kotimaassa! Miksi tästä naisten sortamisesta vaietaan? Koraanista voi tutkia tarkemmin, kun se löytyy helposti netistä.

Äänestä
  • Mitä väliä näistä suomalaisten naisten raiskauksista, kun naisethan ovat pääasiassa maahanmuuttoa haluavia? Eivät ansaitse suomalaisten miesten suojelua.

    Naiset nauravat tälle suojelunhalulle ja kokevat sen ikävänä riesana.

    Äänestä

  • TilanneMuuttunut kirjoitti:

    Mitä väliä näistä suomalaisten naisten raiskauksista, kun naisethan ovat pääasiassa maahanmuuttoa haluavia? Eivät ansaitse suomalaisten miesten suojelua.

    Naiset nauravat tälle suojelunhalulle ja kokevat sen ikävänä riesana.

    Mitäs herrat suutaan soittelee ja hääräilee.Tehdään niin kuin rosvot määräilee,huhheijaa,tehdään niin kuin rosvot määräilee.

    Äänestä

  • TilanneMuuttunut kirjoitti:

    Mitä väliä näistä suomalaisten naisten raiskauksista, kun naisethan ovat pääasiassa maahanmuuttoa haluavia? Eivät ansaitse suomalaisten miesten suojelua.

    Naiset nauravat tälle suojelunhalulle ja kokevat sen ikävänä riesana.

    Todellakaan kaikki naiset eivät noita tänne halua!

    Äänestä

  • EnHaluaHeitäSuomeen kirjoitti:

    Todellakaan kaikki naiset eivät noita tänne halua!

    Oletkohan jo kolmas nainen, joka viimeisen vuoden aikana on keskustelupalstoilla sanonut tuon tapaista.

    Äänestä

  • TilanneMuuttunut kirjoitti:

    Oletkohan jo kolmas nainen, joka viimeisen vuoden aikana on keskustelupalstoilla sanonut tuon tapaista.

    En todellakaan ymmärrä noita naisia, jotka ovat niin herkkäuskoisia ja hyysäävät valehtelijoita ja rikollisia. He vievät pois paikkoja oikeilta pakolaisilta kuten monet kiintiöpakolaiset, joita ei kohta enää voida ottaa kun kaikki rahat menevät noidan partalapsien hyysäämiseen.

    Äänestä

  • TilanneMuuttunut kirjoitti:

    Oletkohan jo kolmas nainen, joka viimeisen vuoden aikana on keskustelupalstoilla sanonut tuon tapaista.

    Meitä naisia on todella paljon, jotka eivät heitä tänne halua. Yritämme vaikuttaa päättäjiin suoralla yhteydellä, mutta paskat päättäjät mitään tee asioiden hyväksi, koska joku aina hyötyy rahallisesti. Suomen kansasta viis, kun joku vaan rikastuu.

    Äänestä

Joku sanoi joskus, että kyllä maailmaan ääntä mahtuu. Onko muissa Euuroopan maissa samalla lailla rajoitettu sananvapautta kuin Suomessa?

Äänestä

Mitä Sauli pelkää, kun ei anna suomalaisten keskustell esim. nuorten tyttöjen raiskauksista ja yleisestä turvallisuudesta? Saako hänkin määräykset EU:lta? Suomella ei ole enää itsenäisyttä, joten emme tarvitse omaa presidenttiäkään vaan yksi presidentti EU:ssa riittää. Samalla saadaan myös koko EU:n yhteinen parlamentti ja liian suuri kansanedustajien määrä todella paljon pienemmäksi!

Äänestä

Hyvä oivallus Angry words hah hah . Muslimin tekemä vihateko on näemmmä pikkujuttu puheisiin verrattuna. Touko Vitunvihree Aaltonen käskee vastustamaan poliseja.

Äänestä

Jess! Näytetään noille saamattomille, että kuinka asiat Suomessa kuuluu hoitaa.

Äänestä
  • Jep PS ja hommat hoituu!

    Äänestä

  • JESS! Nyt on kaikilla löysät housuissa, kun tuli Saksan tulos! Sama luvassa Suomeen!

    Äänestä

Joskus menee viisaskin vipuun.

Äänestä

Perustuslakia kiireesti muutettava että saadaan kaikki vihapuhujat telkien taakse.

1Äänestä

Ei vapaata vangita voi.Paitsi poliittiset vastustajat.

Äänestä

Tervetuloa vapauteen Marco.(Ehkä ne naistenlehdet ovat jonkinlaista jarrua jota annetaan raiskaajille.Toisin kuin jos olisi ollut miestenlehtiä.)Vitsi vitsi.

1Äänestä

Eiköhän vaihdeta kansat päikseen ja anneta Eurooppa matuille ja eurooppalaiset siirretään Afrikkaan ja Lähi-itään; katsotaan ketkä pärjää ja saavat yhteiskuntansa kasvuun?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rovioon kirjoitti:

Suomalainen erikoisuus. Vihapuhe.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu