Grovers tauti

Minulla tuli ensimmäiset kutiavat näppylät Madeiralla viime syksynä jalkoihin. Luulin niitä ensiksi hyttysten tai kirppujen pistämiksi. Maaliskuussa Suomessa ollessani koko kehoni tuli samanlaisten näppylöiden pettämäksi ja kutina oli todella kova, mikään voide (hydrokortisoni) ei auttanut.
Löysin tautiini vastauksen amerikkalaiselta terveysnettipalstalta: Grovers Disease.

Lopetin vehnän syönnin kokonaan ja näppylät hävisivät noin parissa viikossa kokonaan, pahimmat arvet jaloisani näkyvät vieläkuukausien jälkeen koska öisin raavin keväällä jalkani verille.
Nyt Grover on pysynyt pois.

Kokeilin syödä eilen tuoretta mustikkapiirakkaa joka oli tehty vehnästä, heti tuli näppyliä jalkoihini.

En käynyt lääkärissä puoleen vúoteen tämän taudin takia. Lääkärit kokeilisivat ja juoksuttaisivat minua vastaanotoillaan kalliita voiteita testaamassa viikko/kuukausitolkulla joista ei olisi mitään apua.
Viikko sitten kävin vuositerveystarkastuksessa, otin tarkastuksen lopulla puheeksi itse diaksononoidun Groversin taudin. Lääkäri ei ollut kuullutkaan ko.taudista koskaan, minun piti selittää mika tauti on, yhdessä katsoimme googlesta. Suomalaisinta sivuilta ei löydy paljon tietoa Groverista. Kehotin lääkäriä etsimään Amerikkalaisilta sivuilta, sieltä löytyy. Lupasi selvittää itselle???

Ihmisen pitää osata etsiä itse apu maailmalta. Insinööri-taidot ovat hyvä pohja ottaa selvää itsekkin ja analysoida tilanteita.

1

2676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taudin kuva viittaa kyllä peräpään vikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe