Jumalan pilkkalaki saatettava takaisin voimaan

LakiLähteeJumalasta

Suomessa eletään täydessä Jumalattomuudessa ja ateistit ja riettaat homoseksuaalit pilkkaavat Jumalaa ja rienaavat uskovaisia ilman häpeän häivääkään. Syy tähän löytyy sillä Jumalan pilkka poistettiin Suomen laista. Se pitää saada takaisin voimaan ja nämä pilkkaajat kiinni.

Onneksi Laura Huhtasaari on tulossa Suomen presidentiksi ja tämä Jumalattomuus saadaan loppumaan. Siinä juutttuu rienaus ateiskin kurkuun kun joutuu vastaamaan Jumalan lisäksi laille sanojaan.

23

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Barbapapa

      Kertoisitko tarkemmin, mitä jumalista tarkoitat? Aika monella palstalla nimittäin kristinuskon edustajat aukovat päätään. Kertoisitko jumalasi nimen, niin pääsen kommentoimaan tarkemmin?

      • Veikkaan Brahmaa
        https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Brahma
        joka ressukka on menettänyt ylijumalan asemansa.

        Onneksi meillä täällä pohjolassa valtaa pitää Ukko-ylijumala, joka ei lakeja suojakseen tarvitse. Joka kerran Ukon avautuessa kristinuskonharhaiset painavat päänsä ja juoksevat suojaan. Samoin he Ukon raivolta joutuvat kirkkorakennuksensa ukkosenjohdattimin suojaamaan.

        Eikä muuten Ukon raivoa yksikään kristinuskonharhainen pilkkaa korkealla paikalla pitkä hiilikuitinen ongenvapa kädessä, se on varmaa.


    • jumala_laki

      Jumala-laki kyllä tarvittaisiin mutta muoto voisi olla :

      Kaikki jumalväitteet, jotka perustuvat vain uskomuksiin eikä oikeisiin todistuksiin, ovat rikos ihmisyyttä vastaan ja lain vastaisia. Perusteettoman jumalväitteen julistajalle määrättäköön rangaistukseksi....

    • vm41

      Tulkoon jumalanne itse vaatimaan korvauksia kunniansa loukkaukseen vedoten.
      Jos näin tapahtuu, olen valmis menemään vaikka vuodeksi yhdyskuntapalveluun.

    • Jahve_on_persesilmä

      Jumalanpilkka rikoslaissa on häpeaksi kaikille vapaille demokratioille.

      • oppi.pitää.päivittää

        Kristinusko on osittain säälittävä viritelmä, vaikka Jeesus onkin ollut olemassa. Säälittävä on myös tuo ilmestyskirja, jonka tulkintaopas on kadonnut. Uskontoa ei tule perustaa jonkin ihmisen, vaikka olisi kuinka jumalallinen, palvomisen varaan. Parempi yritys on buddhalaisuus, missä korostetaan enemmän omaa yritystä ja omaa vastuuta teoista. Nyt onkin aika nähdä kristinuskoviritelmä oikeassa valossa silloisena yrityksenä luoda parempi maailma Egyptin ja juutalaisten jälkeen. Tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni tarkoittaa kehotusta tuoda rauha maailmaan ja lopettaa sodat. Uskominen johonkin pelastajaan joka tekee työn puolestasi on typerää, fiksumpi yritys on buddhalaisten pasifismioppi ilman liikoja isä, poika, pyhä henki kolminaisuuden metafysiikoita.

        Uskominen ja seuraaminen tarkoittavat pasifistisen etiikan seuraamista ja tätä pitäisi painottaa. Alkukristityt olivatkin pasifisteja, kunnes Rooma turmeli käytännön.


    • Jumalanpilkka pitäisi muuttaa asianomistajarikokseksi.

      • Jumalanpilkan pitäisi korvata pesäpallo Suomen kansallisurheiluna.


      • Kristitty86__ kirjoitti:

        Jumalanpilkan pitäisi korvata pesäpallo Suomen kansallisurheiluna.

        Minä en tykkää pesäpallosta.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Minä en tykkää pesäpallosta.

        En minäkään, siksi se pitää korvata jumalanpilkkakilpailuilla.


      • Kristitty86__ kirjoitti:

        En minäkään, siksi se pitää korvata jumalanpilkkakilpailuilla.

        Sori, piti sanoa Minäkään en pidä pesäpallosta.

        Koulussakin yhtä keleen seisoskelua ja joskus harvoin jotain kepillä huitomista, mistä minun motivaatiollani harvemmin pääsi edes vähän juoksemaan.

        Ja sitä kutsuttiin _liikuntatunniksi_.

        Aivan yhtä tehottomia kuin uskontotunnitkin.


      • kannattaakokeilIla
        Kristitty86__ kirjoitti:

        En minäkään, siksi se pitää korvata jumalanpilkkakilpailuilla.

        Kas, hihhulit koputtamassa puuta kilvan mailoilla. Saakos Gunnarin iskijä

        a) ilmaisen HOMOavioliiton Ev.Lut kirkosta Gunnarin kanssa?
        b) syytteen epähumaanista kätöksestä ja Bulla-kahvit
        c) puun koputtamisesta, oppivatko hihhulit Jeesuksessa mitään vai meneekö suksi rikki siinä kiihkossa?


    • hannelegl

      Jeezuz!

      • Niin, mutta kuvittele, miten mielenkiintoisia oikeuskäsittelyjä saataisiin aikaan, kun jumalanpilkka olisi asianomistajarikos ja ensimmäiset jutut tulisivat vireille kantajan haasteennosto-oikeuden selvittämisellä.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Niin, mutta kuvittele, miten mielenkiintoisia oikeuskäsittelyjä saataisiin aikaan, kun jumalanpilkka olisi asianomistajarikos ja ensimmäiset jutut tulisivat vireille kantajan haasteennosto-oikeuden selvittämisellä.

        Oikeuskäsittely raukesi, kun palomiehet sammuttivat asianomistajan (palavan pensaan).


      • Kristitty86__ kirjoitti:

        Oikeuskäsittely raukesi, kun palomiehet sammuttivat asianomistajan (palavan pensaan).

        Raamatun mukaan Jumala poltti hengiltä juutalaisten pääpappi Aaronin kaksi poikaa, kun nämä olivat tuoneet pyhäkköön tulet, jotka oli sytytetty väärin.

        Eiköhän tuollainen epeli pysty hakemaan itselleen oman käden oikeutta pilkkaajalleen. Jos siis olisi olemassa.


    • NoMitenOn

      Ehkä aloittajan kannattaisi hommata uusi pipo. Vanha on päässyt kutistumaan ja puristaa pahasti päätä.

      Suomessa lait säätää eduskunta, ei presidentti. Ja Huhtasaaresta ei ole tulossa presidenttiä vaikka hän siihen virkaan onkin pyrkimässä.

      Suomessa on kyllä voimassa laki herjaamisesta joten jos jumalasi kokee tulleensa herjatuksi niin hänen ei tarvitse tehdä muuta kuin mennä lähimmälle poliisiasemalle tekemään ilmoitusta. Jos hän taas ei tee ilmoitusta, asia ei selvästikään vaivaa häntä joten miksi sen pitää sitten vaivata uskista.

    • JotainRotia

      Juurikin näin! Kaikki Lentävää Spagettihirviötä rienaavat Jeesuksen sulhaset/morsmaikut linnaan!

      • 12___13

        Myös pallejaan nuuskivat vajakki-jeesuksen Luderilaiset panotukit tämän muistsakoon, Spaku on nro1, Mario on Mahtava kokeista komein!


    • kaikkiuskonnotsamaa

      Ai että kristittyä ei saisi kyseenalaistaa (koska tulkitsette sen pilkaksi)? Ai että teidän uskontonne on ainoa oikea (ja ilman uskontoanne ihminen on moraaliton)? Ai että rangaistus heille, jotka ajattelevat eri tavoin (vaikka eivät ketään vahingoita)?

      Miksi tämä kuulostaa niin kovasti muslimien ajatusmaailmalta? Siksi, että kaikilla ääriuskovaisilla uskonnosta riippumatta on sama taustatavoite: taivuttaa kaikki muut omaan malliinsa. Koska ilman sensuuria ja monopolia maailmankuvanne ei toimi, vaan aina tulee vastaan todisteita siitä, kuinka väärässä olette.

      • Barbapapa

        Uskovaisissa on kaikissa sama ongelma, uskontoon katsomatta. Heidän aivonsa eivät pysty analysoimaan tietoa, mikä ei sovi heidän teologiaansa. Heille on siis ihan turha yrittää puhua järkeä.


    • Eksyttäjäksikin_nimetty

      Miksi ihminen lainlaatijana onkaan ollut niin julkea, että on todennut jumalan 'henkilön' tarvitsevan suojelua lailla.

      Tässä asetelmassa lainlaatija tulee julistaneeksi oikeuslaitoksen jumalaa voimallisemmaksi toimijaksi.
      Näin jumalia tunnustamattomana hämmästyttää, että nykypäivän uskova haluaa palauttaa taas jumalansa valtion 'siipien' turviin...

      Vai onko sittenkin niin kuin nimimerkki kaikkiuskonnotsamaa kirjoituksessaan mainitsi: Kaikkien tulee taipua samaan muottiin.

    • seurasetä

      Pilkkalaki on saatava välittömästi voimaan, sekä myöskin toreille noitaroviot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1718
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1688
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      167
      1410
    4. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      323
      1395
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1280
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1249
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      61
      1096
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1089
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      97
      1043
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      980
    Aihe