Olisi ehkä hyvä nostaa esille se kuinka fundamentalistiset uskot kuten kreationismi kylvää ympärilleen muutakin taikauskoa kuin oman oppinsa.
Jenkeissä fundamentalistikristyissä piireissä lähes 100 prosenttisesti uskotaan noituuteen. Enkä nyt tarkoita mitään luudalla lenteleviä syylänenäisiä noita-akkoja, vaan uskoa siihen että on olemassa ihmisiä ketkä heidän mukaan syyllistyvät noituuteen olemalla liitossa paholaisen kanssa ja käyttävän taikakeinoja oman hyvän ja toisen pahan edistämiseen.
Siellä asiasta puhutaan avoimemmin kuin täällä, mutta täällä fundamentalistit käyttävät mielummin kiertoilmaisuja kuten väittämällä toisen olevan pahojen henkien tai saatanan riivaama sen sijaan että suoraan sormella osoittaisivat ja syyttäisivät noituudesta. Syy tähän on siinä että aikuinen, noitiin uskova ihminen menettää täällä valtaväestön silmissä uskottavuutensa suht'koht' sukkelaan. Se ei silti tarkoita etteikö täälläkin fundamentalistit ja kreationistit uskoisi sisimmässään noitiin yhtä laajassa määrin kuin rapakon takanakin. Noituus kun on erinomainen selitys monille niille ikäville asioille joille kreationistin älyllä ei muuta selitystä keksitä. Ja niitä asioita on paljon.
Kreationismi ja noituus
10
185
Vastaukset
- Kreationismi_on_sairaus
Toivottavasti tulevissa presidentti saleissa Huuhaasaari pannaan tiukille kreationistisen taikauskonsa suhteen.
- evoharhaa
Evolutioharhauskomus on noituutta
Lakkaa hokemasta niitä harhauskomuksia, joita sinulla evoluutiosta on. Evoluutiohan ei edes kuulu palstan aihepiiriin, kuten Fiksu.kreationisti on sinullekin useamman kerran muistuttanut.
Ainakin Mark5 pitää selvänä että noituutta on olemassa. Afrikassa noitatohtoreita on kuulemma erityisen paljon - varmaan niitä, joilla on luu hiuksissaan ja kalkkarokärmes lemmikkinään jotka keittävät lähetyssaarnaajia padassa. (Mark5in Afrikassa on varmasti kalkkarokärmeitäkin.)
Valitettavasti Afrikassa tilanne on sellainen että kunnon kristittyjen käsissä lynkataan vuosittain kymmeniä ihmisiä noituudesta syytettynä. Ja albiinoja ihmisiä tapetaan taikakaluiksi.
Kaikkea ne lähetyssaarnaajat ehtivät saada aikaiseksi.
- k.o.rona
Onhan se selvää, että jos uskoo hyvään Jumalaan ja taivaaseen, uskoo myös saatanan ja helvetin olemassaoloon. Ja samoin kuin Jumala käyttää palvelijoitaan, toimii saatana myös omien palvelijoidensa kohdalla. Tämä kaikki löytyy myös Raamatusta. Joten totta kai itsekin uskon noitiin tai mitä ikinä sanaa heistä käytetäänkään. Esim. telkkaristakin taitaa tulla juuri sarja, jota en tosin aio katsoa, missä esiintyy näitä enkelihoitoja ja muuta outoa tekeviä ihmisiä.
- gkhkjhsdah
Mitäpä muutakaan ne Jeesuksen ihmeteot oli kuin noituutta. Jeeus oli siis noita. Ja melko mahtavakin sellainen kun herätti kuulemma kuolleenkin.
- NäinNoidanLentävän
Ainakin täällä Pohjanmaan taivaalla lentelee Pääsiäisenä pelkästään uskovaisten perheiden lapsia trulleina. Joten noidat ja kristinusko kulkevat käsikädessä.
- NäinNoidanLentävän
Miksi muuten yksikään uskonvajakki ei ole osallistunut tähän keskusteluun? Sitä yhtä aivonsa jeesusoikosulkuun vetänyttä lukuunottamatta. Eikö noidat kiinnosta uskovaisia vai häpeävätkö he omaa noitauskoaan niin paljon etteivät kehtaa myöntää uskovansa noitiin?
Ateistina voin silti myöntää että jos noitia on olemassa niin naapurin muija täyttää kaikki kriteerit ihan millä tahansa mittapuulla. Pidetäänkö koko kylän grillijuhlat samalla kun poltamme sen juoruakan? - Heijosmahdollista
Saisiko tuohon ympäröivän olemuksen ja oman toiminnan yhteyteen jonkin selvän parannuksen, jotta luomiskokemus ja osallistuminen siihen virtaviivaistuisi oleellisesti paremaksi. Sekä myös syvempi käsitys ja muokattavuus joka osa-alueelle.
Parempaa, mukavampaa, tehokkaampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2074456- 1862511
- 671482
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961171- 1251099
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1021051- 711036
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a131977- 107957
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa9882