KEPUn kannatus syöksyi 1,1 prosenttiyksikköä!

Hyviä uutisia torstaiaamuun. Tänään julkaistiin uusi puolueiden kannatusmittauksen tulos.

KEPUn kannatus on jatkanut pitkää syöksyään ja syöksy on jyrkentynyt. Edelliseen mittaukseen verrattuna KEPUn kannatus romahti 1,1 prosenttiyksikköä. Kuukaudessa tämä on valtava pudotus.

Hyvä uutinen oli myös, että Kokoomus on jatkanut suosituimpana puolueena. Kokoomus ottaa veret seisauttavan voiton seuraavissa eduskuntavaaleissa.

15

196

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EntDemari

      Jouduin korkaamaan kuohujuomat jo aamusta:
      SDP:N ALAMÄKI JATKUU... PUOLUEEN KANNATUS ENÄÄ 15,6% - HURRAA !!!
      SDP ON MATKALLA PIENPUOLUEEKSI JA HIIPUU PIAN KOKONAAN PUOLUEKENTÄLTÄ

      • ex-keskustalainen

        SDP:n kannatuskin pieneni hieman, mutta merkittävästi vähemmän kuin Kepun. Kepun syöksy on nyt niin kovaa, että ennen vuodenvaihdetta Kepun kannatus on alle 10 %.


      • MatematiikanOpe
        ex-keskustalainen kirjoitti:

        SDP:n kannatuskin pieneni hieman, mutta merkittävästi vähemmän kuin Kepun. Kepun syöksy on nyt niin kovaa, että ennen vuodenvaihdetta Kepun kannatus on alle 10 %.

        Edelliskerralla Kepu nousi hieman ( 0,6 %-yks), SDP romahti silloin -2,4 %-yks. Nyt Kepu -1,1 %-yks, SDP -0,3 %-yks. Osaatko tuosta laskea kenellä syöksy on kovaa?

        Koska ilmeisesti olet demari, siis laskutaitosi on heikko (paitsi allelaskemisen osalla), niin voin kertoa, että 0,6 - 1,1 = -0,5 ja -2,4 - 0,3 = -2,7. Nyt sitten se vaikein tehtävä. kun jostain luvusta vähennetään 0,5 tai 2,7, niin kumpi näistä on suurempi vähennys?

        Voidaanhan syöksyä mitata vaikka koko vuoden osalta niin voidaan puhua sen suuruudesta pidemmällä aikavälillä. Tammikuussa 2017, siis ennen kuntavaaleja, SDP:n kannatus oli 20,4 %, Keskustan 17,5 %. Nyt luvut ovat niin, että SDP:n kannatus on 15,6 % ja Keskustan 16,2 %. Taas varmaankin hyvin vaikea laskutehtävä teille demareille, kumman vähentyminen on suurempi, SDP:n 20,4 - 15,6 vaiko Kesksutan 17,5 - 16,2 ? Koska olet demari, niin tehdään tämä vielä yksinkertaisemmaksi, kumpi luvuista 4,8 ja 1,3 on suurempi?


      • PolitiikanTuntija
        MatematiikanOpe kirjoitti:

        Edelliskerralla Kepu nousi hieman ( 0,6 %-yks), SDP romahti silloin -2,4 %-yks. Nyt Kepu -1,1 %-yks, SDP -0,3 %-yks. Osaatko tuosta laskea kenellä syöksy on kovaa?

        Koska ilmeisesti olet demari, siis laskutaitosi on heikko (paitsi allelaskemisen osalla), niin voin kertoa, että 0,6 - 1,1 = -0,5 ja -2,4 - 0,3 = -2,7. Nyt sitten se vaikein tehtävä. kun jostain luvusta vähennetään 0,5 tai 2,7, niin kumpi näistä on suurempi vähennys?

        Voidaanhan syöksyä mitata vaikka koko vuoden osalta niin voidaan puhua sen suuruudesta pidemmällä aikavälillä. Tammikuussa 2017, siis ennen kuntavaaleja, SDP:n kannatus oli 20,4 %, Keskustan 17,5 %. Nyt luvut ovat niin, että SDP:n kannatus on 15,6 % ja Keskustan 16,2 %. Taas varmaankin hyvin vaikea laskutehtävä teille demareille, kumman vähentyminen on suurempi, SDP:n 20,4 - 15,6 vaiko Kesksutan 17,5 - 16,2 ? Koska olet demari, niin tehdään tämä vielä yksinkertaisemmaksi, kumpi luvuista 4,8 ja 1,3 on suurempi?

        Jospa itse hieman kertaisit kannatuksen laskuja keskustalla ja demareilla.

        Vaalit 2015 keskusta 21,1%. Nyt kannatus 16,2%. Kannatus on siis laskenut vaaleista 4,9%.
        Vaalit 2015 demarit 16,5%. Nyt kannatus 15,6%. Kannatus on siis laskenut vaaleista 0,9%

        Kumman puolueen kannatus on vaalikauden aikana laskenut enemmän?


    • Abrahamm

      Niin ,köyhiä ja halpatyövoimaa tarvitaan aina vaan enemmän, vaikka monikaan ei tiedä puolueista mitään, eikä uskalla edes kysellä !? Jos puolueiden kannattajilta kysytää,niin saattaa käydä asiat ristiin kokoomuksesta kommunisteihin, niin tyhmää sopulikansaa Suomelaisetkin on. !?

    • ketkukepu

      pääasia on että forttumin kassassa on rahaa ei siellä pienet 6milj. avustukset, uskotuille ystäville, näy missään ja saahan forttumi sen valtiolta tukiaisina monin kertaisesti takaisin, niin tekevät muutkin "ahaa" elämyksen saaneet kepuloiset.

    • Meitä.vain.juksataan

      Kutka gallupiin antaneet tietonsa.
      -vajaat 2000, joista lähes puolet ei tiedä mitään, edes puoluettaan.
      Nyt ilakoidaan heistä tehdyillä jutuilla jonka nimi on " gallup". Voidaan sanoa
      että media ei hääviä lähdettä tarvitse kun juttua tehdään.


      Gallup tehtailija yritti selitellä parhain päin, että nyt sitä, ja sitä nyt, että siksi.

      Voidaankin kysyä, että miten keskusta on maan suurinpuolue, kun kannattajakuntansa muualla kuin suurissa kaupungeissa. On vaan, ja reilusti vieläpä, se todennettu vaalissa 2015. SDP alamäki ollut jatkuvaa vuodesta 1995 asti, silloin 29 % nyt 16,5 %.

      http://www.stat.fi/til/evaa/2015/evaa_2015_2015-04-21_tie_001_fi_001.png

      esim
      Perussuomalaiset
      19,1 % vuoden 2011 eduskuntavaalissa.
      Keskusta 15,8 %
      -kun keskustalla 2007 oli 23,1 %.

      Jos persut nyt menettäneet lähes 10 %, ei se suinkaan vihreille ole mennyt.
      Kun demarit alavireisenä, ja keskusta viime gallupeissa, mihin ne äänet kadonneet lähinnä keskustalta?
      Ei kyllä ymmärrä tätä galluppi matematiikkaa.

      Jos oikein ynnättäisiiin nämä gallup laskijat, pitäisi vihreät olla jo 23-25 % paikkeilla, jopa ylikkin.
      Kokoomus siinä vähän saanut plussaa, muttei kummemmin. Että mihin pudottajien %:t menneet ?
      Osaako kukaan selittää.

      Nyt joutuu % kovalle koetukselle, että onko 100 % todellinen suure näihin, kun äkkiä saisi luvun 115-120 % mihin lopputulos tulisi.
      Kuin Halosen presidentti eläke 60 % presidentin palkkiosta, tekisi 75600 €
      Mutta maksetaankin 96000 €. Siihen jäi 20400 €, jonka eduskunta meni hölmöyttään hyväksymään, vastoin parempaa tietoa.
      Ja edelleen uudemman kerran eduskunta päättänyt 2017 presidentin palkkion 126000 €:oon.
      Ei 160000 €:oon, josta Haloselle maksetaan väärinperustein.

      • Hiohihihiiiiii

        Kappas. Pankkopoika sai samaan kyhäelmäänsä ympättyä kaikki psykoosinsa aiheet.


    • Hallaahon.äänestäjä

      Sipilä on poliittinen rampa ankka, joka ei pysty tekemään enää loppukaudesta mitään
      Söi sanansa ja huijasi niin vaaleissa, että aika kuluu selittelyyn

      Miljonäärit Sipilä ja Berner nimityttivät varakkaiden perheiden veronvälttelykonsultti Vanhasen presidenttiehdokkaaksi

      KESKUSTA SUURPÄOMAKLIKIN RENKI, joka on pelinsä pelannut kansainvälisesti, missään länsi-Euroopan maaassa ei ole enää maalaisliittoa merkittävästi

      Sipilä puolustelee epäsuomalaisuuttaan, sanojensa syömistä ja poliittista moraalittomuuttaan
      Päästi laittomia matuja maahan, kutsui oikein kaikkialta ja nimitti uskonnollisen veljensä virkaan
      http://www.iltalehti.fi/politiikka/201709032200368938_pi.shtml
      Sipilä puhui ennen viime eduskuntavaaleja, että poliittisista virkanimityksistä olisi syytä luopua

      USKONVELJET SIPILÄ JA TAKKULA ASIALLA
      SULLE-MULLE -PELIMIEHET

      AHNEUS EI OLE KIELLETTY USKOVAISILTA

      politiikassa ryvettynyt lesta on saanut kannustajan
      https://ilotyttopaljastaa.metropoli.net/blogit/ilotytto/ilotytto-paljastaa-sipila-seksilomalle/
      Tämä Juha on alkanut minua ajan myötä veetuttaa niin paljon, että haluan maksaa hänelle seksiloman. Voi ottaa vaimon matkaan, toki. Se ei minulle kuulu

      Lesta-Sipilä lupasi ettei poliittisia virkanimityksiä ja on tunkenut niitä vauhdilla koko ajan

      SEKÄ SIPILÄ ETTÄ TAKKULA OVAT SYVÄLLÄ USKOSSA JO VUOSIEN TAKAA

      http://www.iltalehti.fi/politiikka/201708292200357380_pi.shtml
      Sipilä järjesti kaverilleen poliittisen lahjaviran
      Tiistai 29.8.2017 klo 14.25
      Keskustan meppi Hannu Takkula paikkaa taskunsa ja nousee isopalkkaiseksi tuomariksi Euroopan tilintarkastustuomioistuimeen.

      http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/il-pääministeri-sipilä-pyörsi-puheensa-ja-nimitti-pitkäaikaisen-kaverinsa-huippuvirkaan-1.203522 Sipilä pyörsi puheensa ja nimitti pitkäaikaisen kaverinsa huippuvirkaan

    • Totuudentuoja

      Kepun kannatus putosi kaikista puolueista eniten. Tätä vauhtia Kepu kamppailee Persujen kanssa samoista kannatuslukemista ennen vuodenvaihdetta.

    • Totuudentuoja

      Jos eduskuntavaalit olisivat nyt, Keskusta saisi n. 10 %:n kannatusksen.

    • myyntikuntoon

      Kokoomuksen ykkösasema puoluegallupeissa on vaaratekijä Suomelle ja sen kansalaisille.

      • soosossutt

        Vielä muutama viikko sitten sossut oli kolmantena ja keskusta neljäntenä. Nyt keskusta on ohittanut sossut, ja on kolmantena. Siloinhan sossut on pudonneet selvästi enemmän.
        Sossut on sakn tyranki kuihtuva, valheisiin perustuva puolue.


    • kepun.vihollinen

      Hyvää lauantai-iltapäivää luuserikepulit!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      178
      994
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      76
      670
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      273
      482
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      474
    13. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      455
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      431
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      428
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      406
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      67
      398
    Aihe