YK:n tutkimus on todennut Assadin armeijan käyttäneen useaan otteeseen kemiallisia seita siviilejä vastaan mm. Idlibissä,
Assad käyttää kemiallisia aseita
KemikaaliAliko
17207
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuntemattomia lentokoneita pommitti poroksi hirmuhallituksen myrkkytehdas.
Valitettavasti ei Etelä-Koreasta löytyy lujuutta lähettää tuntemattomia pommikonetta tuhoa Kimin ydintehdas.
ja Assad valeista kiinni. Kumman vähän riittää tiltulta riemua, kun totuus paljastuu.
Taas yritetään uutta uutisankkaa, Assad on vielä vallassa ja siinä syy....periksi ei haluta antaa.
Mitä'än faktoja ei edelleenkään ole ja valtamedia valehtelee väittäessään ettei tutkijoita päästetty alueelle.
Asia on täysin päinvastoin, Syyria ja Venäjä ehdottivat paikan päällä tapahtuvaa tutkintaa, mutta siihen ei suostuttu......eli kaikki on valhetta mitä nyt taas väitetään ja se kohdistuu Assadin hallintoa vastaan.
Agendassa on ollut alun perin laillisen hallinnon kaataminen, ja siitä näköjään yritetään pitää kiinni, mitähän siitä seuraa?
Pelkkä maalaisjärki sanoo ettei Assadin armeija olisi ollut uskollinen äärimmäisten vaikeuksien edessä, jos kysymyksessä olisi raaka diktaattori.
Tätä ei monikaan palstalla ymmärrä ja sitä että ilman Turkin, Saudien jatkuvaa asevirtaa terroristeille olisi Assadin armeija aikoja sitten ajaneet ne pitkin aavikkoa.
Länsikoalitio toimii myös edelleen asetoimittajina, jotka välittyvät lähinnä Saudien kautta ja Israel kuuluu roistovaltiona kuvioon iskemällä salakavalasti Syyrian keskeisiin kohteisiin....tulenarkaa leikkiä jossa Venäjä on osoittautunut taas kerran miltei ainoaksi vastuulliseksi toimijaksi.
Höpsistä nyt taas tuon kestopropagandasi kanssa.
Suomalaisella terveellä maalais- tai kaupunkijärjellä ei kyetä selittämään eikä ymmärtämään al Assadin raakaa hallintotapaa ja omien kansalaistensa murhaamista millään tavalla. Kuten ei myöskään Venäjän vahvaa tukea tälle yhdestä aikamme verisimmistä diktaattoreista.
Venäjän 'vastuullisuus' Syyriassa on tuon diktaattorin lisäksi kyllä tullut selväksi jokaiselle vapaan itsenäisen ajattelukyvyn omaavalle helposti Syyrian siviilien pommituksissa Aleppossa. Myöskään Venäjän 'vastuulliset' toimet Euroopassa ei yhtään paranna kuvaa. Sellaista 'vastuullisuutta' ei todellakaan maailma kaipaa.
"Tätä ei monikaan palstalla ymmärrä ja sitä että ilman Turkin, Saudien jatkuvaa asevirtaa terroristeille olisi Assadin armeija aikoja sitten ajaneet ne pitkin aavikkoa."
SITÄKÄÄN ei monikaan palstalla ymmärrä ja sitä että ilman Venäjän, Iranin ja Hizbollahin jatkuvaa ase- ja miesvirtaa Assadin armeijalle olisi Assadin armeija aikoja sitten ajettu pitkin aavikkoa.
Sinun ongelmasi on se että sinä valehtelet ja minä puhun faktaa, oleellinen ero, eikö?
Assadin todellinen rooli maassa on vankkumaton, siihen löytyy paljon näyttöjä. Jos se perustuisi raakaan ja veriseen oman kansalaisten teurastamiseen, tajuat kai ettei sellainen olisi koskaan voinut onnistua muutamaa kuukautta kauemmin.
Eli syytä vain 'kestopropagandaksi' totuutta, mutta paljastat sillä itsesi?
Sinun ongelmasihan on juuri, että sinä trollina et kirjoita faktaa, vaan valehtelet, mutta minä kirjoitan faktaa. Siinä on oleellinen ero. Eikö?
Diktaattori Assadin asema on vankkumaton tasan niin kauan kuin Venäjä pitää häntä vallassa massiivisella tuella. 'Raaka ja verinen omien kansalaisten teurastaminen', kuten asian ilmaiset on mahdollista jatkua nimenomaan Venäjän tuen varassa. Ja siihenhän osallistui myös Venäjä ihan konkreettisin toiminkin pommituksillaan Aleppossa.
Ei tavallisella kansalla ole mitään käytännön mahdollisuuksia syrjäyttää tuollaista Venäjän vahvasti sotavoimillaan tukemaa diktaattoria. Kai sen nyt tajuat.
Olet totaalisesti pihalla, mutta onneksi on tietoa ettei olla valtamedian varassa.
Eli sinun on aiheetonta tulla valtamedian juttuja toistellen julistamaan palstalle faktaa.
Juuri luin päivälehdestä, joka on sitä valtamediaa että kuinka kaasuiskun kohteeseen ei päästetty, joka oli suora valhe.
Silloin jälkipuinneissa Syyria ja Venäjä juuri ehdottivat yhteistä kansanvälistä tutkimusta ja juurikin paikan päällä, joka ei tietysti sopinut kuvioon läntiselle osapuolelle....koska totuutta ei edes haluttu.
Ja tämä on julkista tietoa, että turha trollin ja valehtelijan on minua syyttää valehtelijaksi.
Valtamedia ei ole yksi lehti tai muu media. Vai miten sen määrittelet?
Mikä on sinun vaihtoehtosi valtamedialle?
Onko se esim Venäjän virallinen tiedotus? Tai Syyrian tai jonkun muun diktatuurimaan viralliset tiedotteet tai sikäläisten valtioiden hallinnoimat tiedotusvälineet?
Näihinkö uskot sokeasti? Ainakin siltä vaikuttaa, kun kirjoituksiasi on vuosien mittaan lueskellut.
Osaat kyllä valita myös näistä vapaan maailman lukuisista medioiden uutisoinneista sopivasti sinulle sopivat yksittäiset jutut ja niitä vielä hieman modifioimalla ja irroittamalla asiayhteyksistäön, mutta selvästikin sinulla on vaikeuksia ymmärtää median roolia länsimaissa.
Länsimaissahan median rooli on myös kyseenalaistaa virallisia tietoja. Tämä kyseenalaistaminen onkin sellaista, jota ei tapahdu muissa kuin valtiovallasta vapaissa medioissa ja nimenomaan länsimaissa. Länsimaissa sallitaan myös sellaiset mediat, joiden toiminta on jopa kyseenalaista eikä perustu mihinkään totuuden tms etsimiseen tai moraalisiinkaan periaatteisiin, kunhan lakia ei suoranaisesti rikota. Voitko ymmärtää miksi näinkin on?
Tässä länsimaisen median toimintaympäristön ymmärtämisessä olet pihalla kuin lumiukko, mutta parhaasi mukaan hyödynnät sitä oman propagandasi ajamineen.
Joten pidähän pienempää 'ääntä' ennekuin alat syyttämään muita valehtelijaksi. Malka omassa silmässäsi kun on niin suuri....
Valtamedia toistaa itseään, eli tarkoitan juuri sitä että otsikot maailmalta toistetaan kaikissa Suomen valtamedioissa ilman kritiikkiä, siitähän on käyty keskustelua YLE:ä myöden.
Lue yksi Suomen päivä tai iltapäivälehti, näet samat otsikot ja jutut, kuka kyseenalaistaa ja mitä?
Eli jenkeissähän nämä suurimmat tietolähteet ovat, jotka ovat jo valtaosiltaan osoittautuneet varsin epäluotettaviksi lähteiksi ja muuta mediaa meillä ei sallita.
Vaihtoehtomedioita on, mutta jatkuvasti veitsenterällä niiden olemassaolo, sitäkin sopii kysyä että mitä oikein pelätään?
Nyt on ryssillä vaikeaa kun Kemikaali-Putlerin työt paljastuvat.
Suomen valtamedia on ottanut jälleen osaa tökeröön propagandakampanjaan, jonka tavoitteena on kaataa Syyrian hallitus väkivaltaisen vallankaappauksen keinoin. Väkivalta oikeutetaan valehtelemalla, että presidentti Bashar al-Assad käyttäisi joukkotuhoaseita viattomia siviilejä vastaan.
”Joukkotuhoaseet” ovat ollet USA:n uuskonservatiivien suosikkitekosyy vihaamiensa hallitusten kaatamiselle. Esimerkiksi Irakin sota ”oikeutettiin” väärentämällä ”todisteita” Saddam Husseinin ”joukkotuhoaseista”, joita ei todellisuudessa ollut.
Valtamedia joutuu levittämään USA:n eliitin vihaamista hallituksista valheita siksi, että sotilasvallankaappaukset sopivat huonosti propagandaan siitä, että Yhdysvallat, EU ja Nato edustaisivat ”demokratiaa” ja ”vapautta”. Mitä ”demokraattista” on siinä, että länsi ja Israel tukevat ääri-islamistisia ISIS-terroristeja Syyriassa.
Muutama viikko sitten Israelin liittolaiset murhasivat Yhdysvaltojen johdolla kymmenittäin siviileitä laittomassa ilmaiskussa, minkä vuoksi valtamedia joutui aloittamaan sotarikosten ripeän valkopesun. Tehokkain harhautuskeino on tietysti kääntää kansan huomio pois lännen rikoksista kohti jotain vielä ”hirveämpää”.
Foreign Policy (FP) –lehti kirjoitti huhtikuun alussa, että Amerikan filosofia Syyriassa on pommitetaan ensin, kysytään kysymykset myöhemmin. Tämä on johtanut FP:n mukaan ”siviiliuhrien määrän huomattavaan kasvamisen”. Lisäksi Yhdysvallat on tehnyt parhaansa, jotta se ei joutuisi vastuuseen sotarikoksistaan. Rikokset piilotetaan maailmalta.
Maltillisimpienkin arvioiden mukaan Amerikan viimeaikaisissa iskuissa on kuollut lähes 100 siviiliä. Luku on FP:n mukaan lähes varmasti arvioitu alakanttiin, sillä suurta osaa armeijan ja CIA:n iskuista ei lainkaan kirjata julkisiin rekistereihin.
"Suomen valtamedia on ottanut jälleen osaa tökeröön propagandakampanjaan, jonka tavoitteena on kaataa Syyrian hallitus väkivaltaisen vallankaappauksen keinoin."
Kaiken oleellisen kirjoituksestasi kertoo tämä ensimmäinen valheesi: Kyseessä on YK:n Syyria-tutkimuskomitean raportti, joka kertoo mittavasta määrästä todisteita siitä, että kaasuiskun takana oli Syyrian hallinto. Loppu kirjoitustasi on tuota samaa valhetta.
Mitään todisteita ei ole olemassa, se on fakta, jos olisi ne oltaisiin asiallisesti esitelty.
Assad tuskin on koskaan käyttänyt kaasuasetta ja viimeinen isku olisi ollut täysin järjetön.
Olettamuksia esitetään ja nimettömiä lähteitä mutta kun Syyria ja Venäjä ehdottivat kansainvälistä tutkimusta iskupaikalla, asia ei enää kiinnostanutkaan?
"Mitään todisteita ei ole olemassa, se on fakta, jos olisi ne oltaisiin asiallisesti esitelty.
Assad tuskin on koskaan käyttänyt kaasuasetta ja viimeinen isku olisi ollut täysin järjetön."
YK:n Syyria-tutkimuskomitea kertoo, että heillä on paljon todisteita. Kumpaa uskoa, nettitrollia, joka puhuu mitä sattuu vai YK:n Syyria-tutkimuskomiteaa? Onpa vaikea valinta.
"Olettamuksia esitetään ja nimettömiä lähteitä mutta kun Syyria ja Venäjä ehdottivat kansainvälistä tutkimusta iskupaikalla, asia ei enää kiinnostanutkaan?"
Miten sinä kehtaat? Venäjä pyrki nimenomaisesti estämään turvallisuusneuvostossa kansainvälisen tutkimuksen. Esim. Wikipedia:
"On 12 April, the proposed draft resolution was vetoed by Russia. This was the eighth time that Russia vetoed a Security Council resolution on Syria. Instead, on April 20, Russia and Iran formally proposed to start an OPCW investigation (which was rejected as an investigation is already in progress) and then on April 26 blocked UN resolution calling Syria to disclose information for the first OPCW investigation at the same accusing UN of "blocking independent international investigation" earlier proposed by Russia and Iran."
Ole nyt jo hiljaa, stnan VALTAKUNNANVALEHTELIJA. Maailma EI PYÖRI SUN NAPAS YMPÄRILLÄ, raatokärpäsiä sieltä toki löytynee !!!!!!!.
Ei stna, kuinka tuollainen VAHINKOELÄIN VOI PYSYÄ ELOSSA ???????????????????.
IMHO.