Erkki Eskelinen

Hatunnosto ja syvä kumarrus päivänsankarille. Teot puhukoot puolestaan.
Soitinhan minäkin joskus hänen johdollaan puhallinorkesterissa.

13

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outo.ukko

      Mitä se on nyt tehnyt?

      • korjaa.itseäsi

        Oudolle ukolle vastaan. Täytti vuosia. Nimimerkilläsi tarkoititkin hienon ironisesti itseäsi.


    • Jos olet lieksalainen niin tiedoissasi on aikamoinen aukko.

    • Kyllä 85 v on jo kunnioitettava miehen ikä.
      Missä kunnossa hän nykyään on?
      Joskus tutustuin häneen, vaikkakaan en musiikin merkeissä, oli tarmokas mies.

    • Syntynyt58

      Onnittelut ja kiitos hyvästä opetuksesta. Hän on ollut hyvin monen meistä musiikinopettaja.

    • Lieksai
    • Nyt ainakin oli sellainen aloitus, että kukaan ei voi väittää, ettei kuuluisi Lieksan palstalle. Harvoin tällä palstalla kaiken muun ohella on näin hyvää ja rohkeaakin, tavallaan, aloitusta. tarkoitan sitä, että hyvätkin asiat on tapana vetää musiikkitermiä käyttääkseni, molliin.

      Onnittelut Erkille. Erkki on hieman nuorempi isäni ikäluokkaa ja käsittääkseni erittäin hyvässä kunnossa ja tarmokas vieläkin.

    • Valitaanko siellä koskaan Vuoden lieksalaista?
      Erkki ainakin ansaitsisi sen kunnian jos kuka.

      • Olen täysin sama mieltä. Ilman sävelessä leijuvaa erityisasettelun ja ajattelun makua on turhaa oivallusta. Marja, tämä päätoimittaja paikallislehden, voisi tehdä aloitteen;) Vaikka tyylikäs oli jo sinunkin aloitteesi, kaikin puolin.

        Joku tietenkin asettaa ns. ihmisajatuksen kalkkiviivat kaiken kilpailun eteen. Näilläkin viivoilla on tapana kyseenalaistaa ansaintaa monin tavoin. Tulemme todennäköisesti sen huomaamaan tällä palstalla, tässä ketjussa. Olkoon. Toivon todellakin olevani nyt väärässä. Ei ole minun tehtäväni olla kaiken tulkitsija ja tietäjä.

        Huom. "Videossa oleva tuubisti ei ole musiikkineuvos Erkki Eskelinen. Tuubisti on seniorisoittokunnassa soittava Aulis Kupiainen, pitkän linjan musiikkimies toki hänkin".
        Tämä Minnan esille tuoma korjaus siksi, että huomasin heti tämän, koska olen ollut sopivassa määrin Erkin kanssa ehteyksissä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14991182/erkki-eskelinen


      • Rukajärvi.tuttu
        Katuvankka kirjoitti:

        Olen täysin sama mieltä. Ilman sävelessä leijuvaa erityisasettelun ja ajattelun makua on turhaa oivallusta. Marja, tämä päätoimittaja paikallislehden, voisi tehdä aloitteen;) Vaikka tyylikäs oli jo sinunkin aloitteesi, kaikin puolin.

        Joku tietenkin asettaa ns. ihmisajatuksen kalkkiviivat kaiken kilpailun eteen. Näilläkin viivoilla on tapana kyseenalaistaa ansaintaa monin tavoin. Tulemme todennäköisesti sen huomaamaan tällä palstalla, tässä ketjussa. Olkoon. Toivon todellakin olevani nyt väärässä. Ei ole minun tehtäväni olla kaiken tulkitsija ja tietäjä.

        Huom. "Videossa oleva tuubisti ei ole musiikkineuvos Erkki Eskelinen. Tuubisti on seniorisoittokunnassa soittava Aulis Kupiainen, pitkän linjan musiikkimies toki hänkin".
        Tämä Minnan esille tuoma korjaus siksi, että huomasin heti tämän, koska olen ollut sopivassa määrin Erkin kanssa ehteyksissä.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14991182/erkki-eskelinen

        Kuka lie vankka?
        Korjaan hänen puolestaan.
        Tarkoituksensa oli ilmeinen toki tämä.
        https://www.youtube.com/watch?v=fEXlvJQoX2M


    • Kyllä vuoden lieksalaisia on valittu, en vaan löydä nyt listaa mistään. Onni E. Koponen on ainakin yksi ja museota rakentamassa ollut Koistinen. Etunimeä en muista.

      • Mikäs on virallinen tai epävirallinen valinta, tai niiden ero?


    • No. Harvinaislaatuista, että suden lailla katson itseäni hieman häveten silmiini. Lammen peilikin on, mutta ei se ole tarpeen. Käyn rauhallisesti kohta levolle nukkumaan huomisten haasteitten elämän ja lampiemme pinta mielessäkin.
      Anteeksi kerskani, jota en ole ansainnut mitenkään paremmissa piireissä.

      Erkillä on Lieksassa mielestäni hyvinkin, vaikka patsaan paikka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      243
      5559
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      88
      3491
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      135
      3343
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3063
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2949
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      93
      2774
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2327
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      173
      1890
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1450
    Aihe