Kenen on vastuu, onko kenenkään

Lääketoimitusten kanssa takellellut Oriola lupailee tilanteen parenemista viikonlopuksi

Onko tässä maassa kaikki mikä viittaa vastuuseen, heitetty yli laidan hallintarekistreiden ja vakuustuskuorien huumassa.

On merkillistä ettei yksi lääketehdas ole sitä vähää vastuussa toimituksistaan, että vaivautuisi testaamaan uudet ohjelmistonsa, ennenkuin ottaa niitä tuotantoon.
Sentään kelakin, jonka toimivuudesta ei aina ole ollut takeita, sai pillerilaskurinsa toimimaan niin hyvin, että nyt tuon lääketehtaan nykyaikaan täysin käsittämättömän mokan takia on ihmisiä, jotka kirjaimellisesti eivät saa tarvitsemian lääkkeitä.

Missä maailmassa meillä poliitikot ja hallinto elävät, kun tuntuu siltä, että vastuutapauksissa on ainoastaan poliittinen vastuu, on yhtä kuin täysin edesvastuutonta, ja sekin edesvastuuttomuus päättyy neljän vuoden välein, jota kilvan riennetään p....a puheilla ja höpöhöpö lupauksilla uusimaan.

Tässä olisi nyt tuhannen taalan paikka kuluttaja-asiamiehelle ryhmäkanteen nostamiseen, mutta tapahtuuko sitä, no ei meillä suomessa, kuten sanonta kuuluu ja maan tapa on.

Yksittäisellä juridisella henkilöllä ei ole oikeutta alkaa kannetta nostamaan, aiheita siihen näyttäisi ilmaantuvan lähes päivittäin ja yhä enemmän.

Ei toimi pankkien järjestelmät, ei toimi lääketeollisuuden järjestelmät, ei toimi posti jne. jne.
ja nämä vain todetaan, mutta vastuu ja korvausvelvolisuus ei ole kenenkään paitsi vastaanottajan kuten savolaisten puheissa.

0

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        193
        1382
      2. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        138
        903
      3. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        85
        862
      4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

        Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
        Ikävä
        52
        781
      5. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        51
        758
      6. Martinan tarve valehdella.

        Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
        Kotimaiset julkkisjuorut
        253
        647
      7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

        Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
        Maailman menoa
        321
        616
      8. Tumman vihreä mercedes

        Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
        Hyrynsalmi
        7
        605
      9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

        Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
        Ikävä
        55
        589
      10. Rakastan sinua

        Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
        Ikävä
        53
        584
      Aihe