Jos mies pettää....

omaa rakasta puolisoaan, niin kuinka hän voisi olla pettämättä muita ihmisiä kaikissa muisskain asioissa??? Sentään puolisolle on luvattu olla rehellisä ja vannottu valat yms. Muille ihmisille ei ole etukäteen mitään luvattu. Silloinhan pettäminen ja valehtelu käy leikiten eikä aiheuta synnintuntoa tai katumusta. Keinoista viis, päämäärä on tärkein.
795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Jos mies pettää...." siis mieskö vain ? Miten tuo lienee mahdollista jos kerran tuosta sivunaisesta on kysymys ? Onhan siinä kuitenkin kaksi osapuolta. Jos taas on kysymyksessä yhteisten viinojen salajuonti tai salakäynti jossakin on se eri asia. Oletan , että jos tuosta seuraa "Lusikoiden" jako on suhteessa jo ollut muutakin "valuvirhettä".

"Ei arvaa pikkuvirkamies nyt askeleita muijan,
kas muija osta Mallokalla Sintsaa navanuijan,
Iloliemen heittää helttaa diskoteekkiin käy kuin telttaan
Manolito , Manolito huoneeni on satakuus"

Noin lauleli Junnu Vainio aikoinaan.

On helppohintaista olla "siveyden sipuli" sen olen nähnyt siellä missä naapurien silmät eivät ole tiirustelemassa. Sitten tietysti nuo jotka joka palstalla "levittelevät" mikä mitäkin. Tietysti myös ne jotka joko reittäpitkin tai jotakin muuta "vipusta" apunaan käyttävät kiipivät ylöspäin.
Niitähän on ollut politiikassa ja muissa piireissä koko historian ajan. Palvelus palvelusta oli aikoinaan sanonta, no se olis silloin kun vielä osattiin olla julkaisematta joka panoa nettipalstoilla.

Äänestä

Kuka on uskollinen?

Äänestä
  • "Kuka on uskollinen? "

    Tyhmä tai arka. Mikä estää kokeilemasta ja kaikkeahan on kokeiltava, joitakin mahdollisesti vain kerran. Näihin kuuluu kansantanhut ja naapurin vaimo. Muitä hyödykkeitä voi kokeilla useamminkin. Noita kokeiluja varten on kuitenkin tehtävä hiukan taustatöitä välttyäkseen myöhemmiltä ongelmilta. Kannattaa siis katsella vähän vaikka nettiin ja tehdä haku ettei käy niin kuin sille entiselle miehelle. Ja mikä suurin munaus on, se tietysti mistä hevosmiehiäkin varoitettiin aikoinaan "Aja vaikka sitä itseään niin kuormasta älä syö" !!

    Äänestä

Yksityiselämällä ei ole mitään tekemistä työnteon kanssa. Jos eduskunnasta haetaan uskollisia niin eihän sinne jäisi paljon ketään......

Äänestä
  • Justiisa, yleisesti ottaen voi elää kuin pellossa vapaa-aikana. Sitten aamulla naaman pesu kylmällä vedellä, kraka kaulaan ja töihin. Heti töistä päästyä kraka lentää ja taas hålligång.

    Äänestä

Ei tässä pettäminen ole se iso asia vaan polisiikassa kierrätetään vanhoja hyväksi koettuja keinoja. Toukon uudesta on tulossa Suomen Ilona Staller joka on ennennäkemätön vaaliharava, 20 000 ääntä ( Italian parlamentissa vuosina 1987-1992), Tissit on jo näytetty. Sen seurauksena Vihreistä tulee ylivoimaisesti Suomen suurin puolue.

Äänestä

Onneksi hyvä uutinen pitkästä aikaa: vihreiden kannatus laskee kuin lehmän häntä. Toinen punavihreä puolue mennyt ohitse. Se huonoa, että demarit on ollut suuri verorahojen kylväjä maailmalle huonoihin kohteisiin, myös oopperapuolue.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näinpitääkintehdä kirjoitti:

omaa rakasta puolisoaan, niin kuinka hän voisi olla pettämättä muita ihmisiä kaikissa muisskain asioissa??? Sentään puolisolle on luvattu olla rehellisä ja vannottu valat yms. Muille ihmisille ei ole etukäteen mitään luvattu. Silloinhan pettäminen ja valehtelu käy leikiten eikä aiheuta synnintuntoa tai katumusta. Keinoista viis, päämäärä on tärkein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu