Jäättenmäen valheen paljastuminen johti Suomen nelivuotiseen poikkeustilaan: hallitusta johtaa mies, jolla ei ole kansan tukea. Kun Jäätteenmäki erosi, olisi presidentin pitänyt hajottaa eduskunta ja määrätä uudet vaalit.
Tällaisella tilanteella saattaa olla kauaskantoisia seurauksia vallankäytön legitiimisyydelle. Jos kansa huomaa, ettei edes äänestäminen auta eikä petoksista rangaista, voi seuraksena olla passivoituminen ja toivottomuus. Toivottomuus johtaa usein myös taloudellisiin ongelmin, sillä kukaan ei viitsi rehkiä - eikä yhden kansanryhmät (maanviljelijät) puolustaminen ole omiaan kannustamaan viittä miljoonaa muuta suomalaista.
Keskustan olisi tunnustettava tappionsa ja tehtävä tilaa uudelle hallitukselle.
Tällaisella tilanteella saattaa olla kauaskantoisia seurauksia vallankäytön legitiimisyydelle. Jos kansa huomaa, ettei edes äänestäminen auta eikä petoksista rangaista, voi seuraksena olla passivoituminen ja toivottomuus. Toivottomuus johtaa usein myös taloudellisiin ongelmin, sillä kukaan ei viitsi rehkiä - eikä yhden kansanryhmät (maanviljelijät) puolustaminen ole omiaan kannustamaan viittä miljoonaa muuta suomalaista.
Keskustan olisi tunnustettava tappionsa ja tehtävä tilaa uudelle hallitukselle.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä presidentti hajottanut eduskuntaa ja määrännyt järjestettäväksi uusia vaalia (Eikä presidentti siihen sitäpaitsi pystyisikään)
Kaikesta huomaa, että kansa tykkää Matti Vanhasen asiallisesta tyylistä - hän ei öykkäröi - ei haistattele, eikä ripustele ketään nahkurin orsille.
ei ollut enää mahdollista. Tarja Haloselta oli viety tämä oikeus perustuslaki uudistuksessa.
Sosialidemokraatit olivat tietysti avainasemassa. Olisivat voineet ajaa tilanteen siihen, että pääministeriä ei olisi löytynyt keskustasta, joka olisi hyväksytty vetäjäksi.
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) on Suomen heikon ja päättämättömin. Maan edun kannalta on välttämätöntä, että pääministeri vaihdetaan ensitilassa. Hänen avuttomuutensa tuli näkyviin pääministeri ilmoituksen yhteydessä 3.2.2005.
Lähes kaikki ministerit juoksutettiin kertomaan itsestään selvyyksiä.
Kaiken lisäksi pääministeri on vienyt Suomen etäälle siitä EU-keskiöstä, johon se pääsi Paavo Lipposen (sd) hallitusten aikana.
Hävetä täytyy ettei Suomella ole parempaa pääministeriä
Nykyinenkin perustuslaki antaa mahdollisuuden järjestää uudet vaalit. Demarit saivat hallituksessa kaiken vallan ja Keskustan nöyrästi polvilleen, joten siihen ei ollut poliittisia edellytyksiä.
Demari-ryömäläiset eivät hellitä. Hyökätäänkö Tuomiojan kimppuun nyt Vanhasen kautta kun presidenttiväylä on suljettu?
http://www.tuomioja.org/
ELTAANTUNUTTA
Eduskunnasta puolueensa romahduksen myötä pudonneet EVA-tohtorit Penttilä ja Tarkka jaksavat jatkaa puoskarointiaan. Nyt on Tarkan vuoro HS:ssa jatkaa Penttilän viime vuonna aloittamaa kampanjaa. Kysymys on pyrkimyksestä estää Tarja Halosen uudelleenvalinta tasavallan presidentiksi, joka koetaan pahimmaksi esteeksi heidän kiihkeästi ajamalleen Nato-jäsenyydelle. Se on demokratiassa sallittua, vaikka tapa jolla he sitä tekevät ei ole erityisen tyylikäs eikä rehellinen.
Sotilaallinen liittoutumattomuus on näille herroille ylitsekäymätön trauma ja pelkkää sekoilua. Meille muille se on - kuten eduskunnan hyväksymässä tuoreessa turvallisuus- ja puolustuspoliittisessa selonteossa - vain täsmällinen määre maalle, joka ei ole jäsenenä Natossa tai muussa sotilasliitossa; ei siis mikään ohjelmajulistus suuntaan tai toiseen. Sekin voi tulla uudelleenharkintaan, mutta ei niillä perusteilla joilla EVA-tohtorit nyt sitä ajavat.
Yhä edelleen he palaavat EU:n hallitustenväliseen konferenssiin ja vääristelevät sitä, miten ja miksi Suomi oli osaltaan vaikuttamassa kaikkien hyväksynnän saaneiden turvallisuusartiklojen muotoiluun. Luodaan kuvaa, että muualla muka kovasti ihmeteltäisiin Suomen politiikkaa. Kun he jäävät valheesta kiinni rysän päältä, kuten Javier Solanan nimen väärinkäytöstä, tämäkin käännetään ulkoministerin viaksi, hän kun uskoo puheisiin.
Avoin ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu on tullut Suomeen jäädäkseen. Tähän avoimuuteen ei istu se, että meillä on taas alkanut esiintyä kuiskuttelijoita ja kolportöörejä, jotka entiseen malliin vaikka eri ilmansuunnassa kiertelevät ulkomailla panettelemassa heidän kanssaan eri mieltä olevia suomalaisia.
Olisi myös hyvä joskus saada esimerkkejä siitä, mitä tämä joidenkin niin rakastama ja peräänkuuluttama "reaalipolitiikka" käytännössä tarkoittaisi. Olisiko se esimerkiksi sitä, että meillä olisi suomalaisia sotilaita amerikkalaiskomennossa Irakin koalitiojoukoissa?
EVA:n tohtorireseptien mukaan keitetyssä lääkkeessä on määräys, että suomalaisten olisi nieltävä se viimeistään tammikuussa 2006. Parasta ennen päivä meni kuitenkin ohi jo viime vuonna, kun hallitus ja eduskunta linjasivat Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan lähtökohdat. Reaalimaailman tapahtumat voivat niitä tietenkin muuttaa, eivät turhautuneiden tohtorien kylmän sodan pakastimesta ylijääneet ja jo eltaantuneet opit.
31.1.2005
Pääministerivaali on osoittautunut pelkäksi mediatempuksi. Keskustan valheella hankittu voitto ei saa unohtua, koska muuten valhetelun määrällä ei enää ole rajaa.
>> Jos kansa huomaa, ettei edes äänestäminen auta eikä petoksista rangaista, voi seuraksena olla passivoituminen ja toivottomuus.
Ainoa tilaisuus, jossa kansalle tarjottiin mahdollisuus esittää mielipiteensä siitä että Lipponen meni veljeilemään Bushin kanssa ja de facto möi Suomen kansan USA:n sotakoalitiolle, olivat europarlamenttivaalit.
Niissä kansa esittikin mielipiteensä siitä keneen se luottaa.
Osa Vanhasenkin nauttimasta luottamuksesta on noussut antilipposlaisuuden leineilta. Eikä se ole mikään vähäinen suosio, mielipidetiedustelujen mukaan.