http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005363203.html
Tässä tyypillinen esimerkki suomalaisen miehen mielentilasta. Surullinen tarina. Surullinen myös siksi ettei viranoimaiset puuttuneet asioiden kulkuun riittävän pontevasti. Vaan nainen sai pelätä miestä jatkuvasti.
Itsekin olen joutunut pelkäämään koko elämäni monen miehen henkistä ja psykoloogista pompotusta. Siinä suomalainen kiusaamisenkulttuuri on ihan omaa luokkaansa. Psykoloogista kiusaamista on perheissä, suvuissa,työpaikoilla ja kaikissa suomalaisissa yteisöissä.
En todellakaan pelkää muutamaa maahanmuuttajaa. Mutta elämä on mennyt monelaisessa pelkäämisessä. Ja sen ovat aiheuttaneet nämä itseään niin erinomaisina ja omia oikeuksiaan itsestään selvyyksinä pitävät miehet.
Tämäkin murha unohtuu nopeasti. Miksi? Siksi että tälläinen käytös on suomalaisessa yhteiskunnassa hyväksyttyä tunteenpurkausta ja hyväksyttävää käytöstä. Siitä ei niin kovin montaa vuotta joudu vankilassa istumaan täysihoidossa. Ja eikun taas uudestaan mesoamaan. Näitä heppuja riittää.
Tässä tyypillinen esimerkki suomalaisen miehen mielentilasta. Surullinen tarina. Surullinen myös siksi ettei viranoimaiset puuttuneet asioiden kulkuun riittävän pontevasti. Vaan nainen sai pelätä miestä jatkuvasti.
Itsekin olen joutunut pelkäämään koko elämäni monen miehen henkistä ja psykoloogista pompotusta. Siinä suomalainen kiusaamisenkulttuuri on ihan omaa luokkaansa. Psykoloogista kiusaamista on perheissä, suvuissa,työpaikoilla ja kaikissa suomalaisissa yteisöissä.
En todellakaan pelkää muutamaa maahanmuuttajaa. Mutta elämä on mennyt monelaisessa pelkäämisessä. Ja sen ovat aiheuttaneet nämä itseään niin erinomaisina ja omia oikeuksiaan itsestään selvyyksinä pitävät miehet.
Tämäkin murha unohtuu nopeasti. Miksi? Siksi että tälläinen käytös on suomalaisessa yhteiskunnassa hyväksyttyä tunteenpurkausta ja hyväksyttävää käytöstä. Siitä ei niin kovin montaa vuotta joudu vankilassa istumaan täysihoidossa. Ja eikun taas uudestaan mesoamaan. Näitä heppuja riittää.
Vastaukset 113
Vanhimmat
Ruotsissa raiskataan niin paljon lapsia ettei niitä pystytä tutkimaan.
"En todellakaan pelkää muutamaa maahanmuuttajaa."
Miksi tämä lause piti ottaa tähän mukaan?
No vastaan vaan että kannattaakin pelätä kanssaihmisiä jotka käyttäytyvät väkivaltaisesti ja yrittää valita seuransa paremmin. Suomessa on paljon hulluja ja manipuloitia miehiä sekä naisia.
Uuden, tuntemattoman ihmisen ulkonäkö ja -muotoko sen kertovat, onko ihminen väkivaltainen jossain myöhemmässä vaiheessa? Jotain on pahasti pielessä jos pitää alkaa pelkäänmään lajitovereita.
Luin ensin: pelkään suomalaisia lehmiä, mietin että on kävellyt lähellä lehmihaata
Ai vallan " tyypillinen" esimerkki suomalaisen miehen mielentilasta, niinkö? :)
Juuei!
Vaan toi sun kirjotukses on tyypillinen esimerkki tyypillisen suomalaisen miesvihaajan mielentilasta, joka perustaa, ja perustelee, varsin hevisti yleistäen koko miesmaailmankuvansa johku yksittäistapaukseen, ja tottakai rittäin NEGATIIVISEEN ykaittäistapaukseen, jolla ei o sit hölkäsenppöläystä tekemistä jonku keskimääräsen suomalaismiehen ajatusmaailman kanssa! :/
Jos olis, jokainen suomalainen. mies olis vähintään kerran elämänsä aikana murhaaja! :/
Mut en minäkään väitä, et on ihan tyypillistä et suomalainen nainen murhailee omia lapsiaan, vaikka sellaistakin tapahtuu! Joten: Otahan lääkkees? :/
Jotenkin ei yllätä, että kolmas kommentti (jota ei ole poistettu), on tällainen -- hyökkäys aloittajaa kohtaan. Taas tuli käännettyä täysin pätevä tarina suomalaisuudesta hyökkäykseksi kertojaa vastaan. Ei tällaiset tarina tavattomia ole Suomenniemellä, tällaista täkälainen machokulttuuri on.
Sympatiani aloittajalle.
No voidaan me toki analisoida (sic.) puhki toi alkuperänen *köh* "asiallinen" kirjoituskin, jos soot sit häpi? :) Ja ehkä hopa sen jälkeen huomaisit ihan itsekin et miks se on kritiikin arvoinen!?
"Tässä tyypillinen esimerkki suomalaisen miehen mielentilasta."
- Tarkoittaako ap. että suomalaismiehen tyypillinen mielentila on tappaa exänsä, vai mikä tila? Kuten jo sanois, en pitäs tätä lkovinkaan "tyypillisenä" tilana, tai Suomen jokainen kadunkulma olis täynnä tapettuja akkoja! :/
"Surullinen tarina."
- Ilmeisesti ainoa kohta josta ollaan samaa mieltä.
"Surullinen myös siksi ettei viranoimaiset puuttuneet asioiden kulkuun riittävän pontevasti."
- Kuten? Lukemalla tän miehen ajatukset? Sanomalla pontevammin so-so? joku muu, mikä: ________? Koska kyllähän tolle mätkästiin juuri ne tuomiot toilailuistaan, jotka laki sallii, joten ehdottaako ap et poliisin olis pitäny tehdä jotain laittomuuksiakin, vai?
"Vaan nainen sai pelätä miestä jatkuvasti."
- Tuskinpa nyt sentään jatkuvasti?
"Itsekin olen joutunut pelkäämään koko elämäni monen miehen henkistä ja psykoloogista pompotusta."
- Niin. Me miehethän olemmekin ainoita jotka henkisesti ja psykologisesti pompottavat, vai? :) Jotenkin mun mielestä se pompotuksen määrä tuntuis olevan huomattavasti suurempaa ihan naisten puolelta! Ja mikähän mahtaa sit estää suo eroomasta pompottavasta miehestä, jos suo vallan pelottaa olla hänen kanssaan? Tyhmyys?
"Siinä suomalainen kiusaamisenkulttuuri on ihan omaa luokkaansa."
- Eli sun mielestäsi heteroparisuhteen synonyymi on kiusaamiskulttuuri?
"Psykoloogista kiusaamista on perheissä, suvuissa,työpaikoilla ja kaikissa suomalaisissa yteisöissä."
- Niin?! Tervetuloa takas sieltä keijukaismaailmasta, mut valitettavasti täällä aikuisten oikeassa maailmassa on nokkimisjärjestys IHAN KAIKESSA, ja KAIKKIALLA! Jos ei osaa elää tämän kanssa, niin psykiatriselta puolelta varmaankin löytyy apua kyseiseen vaivaan!
"En todellakaan pelkää muutamaa maahanmuuttajaa."
- Niin? Et pelkää tuntemattomia maahanmuuttajia, joista et tiedä alkuunkaan keitä he ovat, mutta pelkäät miehiä, jotka tunnet erittäin hyvin ja joiden kanssa elät parisuhteessa?! Olisko hieman asenteellinen asenne?
"Mutta elämä on mennyt monelaisessa pelkäämisessä."
- Juu tää tuli jo selväks. Koska me miehet (miinus mamut) ollaan ihan kamalia!
"Ja sen ovat aiheuttaneet nämä itseään niin erinomaisina ja omia oikeuksiaan itsestään selvyyksinä pitävät miehet."
- Ai sori! Sä halusit sanoa sen kertaalleen vielä itsekin uudelleen. Toisaalta eikös ihan jokaisen ihmisen omat oikeudet ole heille itsestäänselvyyksiä?! Onko naisilla sitten tuo jotenkin erilailla? Ja millaisena miehet saisivat itseään pitää, jotta arvon neidillä olis hyvä? Pelokkaina kengän kärkiään pälyilevinä ressukoina? Käsi ylös jokainen nainen joka pitää moista köriläistä alfa-uroksena!
"Tämäkin murha unohtuu nopeasti."
- Mistä tiedät?
"Miksi?"
- Johtuisko huonosta muistista?
"Siksi että tälläinen käytös on suomalaisessa yhteiskunnassa hyväksyttyä tunteenpurkausta ja hyväksyttävää käytöstä."
- Kenen muun mielestä kuin sinun?!
"Siitä ei niin kovin montaa vuotta joudu vankilassa istumaan täysihoidossa."
- Kyllä siitä toistakymmentä vuotta joutuu, jos tuomitaan murhasta!? Montas päivää olet itse istunut vankilassa? Mietippäs että teet sitä yli 10 vuotta putkeen! Houkutteleeko?
"Ja eikun taas uudestaan mesoamaan."
- Aika pieni osa vankilatuomion saaneista kumminkin taitaa himota takas vankilaan? Ainakin pitkän tuomion lusineista.
"Näitä heppuja riittää."
- Riittääkö? Ei Suomi mun muistaakseni ollu kovinkaan korkealla henkirikostilastoissa maailmanlaajuisesti?! Esmes noitten mamujen (joita sä siis ET pelkää!?) kotimaissa tehdään henkirikoksia 3-10 kertaa enemmän kuin Suomessa!
The End
Oliko "hyökkäys" tällä kertaa lievempi? :) ... ja ennenkaikkea: Aiheeton?Uu
Kylläpäs siinä anaali soi.
Tosi miehekkäästi laitoit "akan" ruotuun ja voitit elämässäsi vissiinkin edes yhden väittelyn "akkojen" kanssa.
"Suomalainen kiusaamisenkulttuuri on ihan omaa luokkaansa."
"Näitä heppuja riittää."
M.O.T.
Kiitti!
Munankarvatki tuuheni kuule niin et noita vois käyttää vaikka puuhkana, samalla ku ottaa suikkii! Kannattaa sunki kokeilla! ;) (Siis akkojen laittamista ruotuun, ei suihin ottoa multa) Nythän sait siihen hyvän malliesimerkinkin?
V.O.T.
Kirjoittelet taas itsesi kanssa. Ihan aikuisesti hei, triplaa lääkityksesi. Älä hanki elämää vaan lopeta tuo pulunnussima-aivovammaelämäsi!
Muslimit on parempi vaihtoehto.Karkuripelkurimiehethän tunnetusti kunnioittaa naista......
En vihaa suomalaisia miehiä mutta heitä on syytä varoa. Ei tietysti kaikkia mutta uskoisin että lähes kaikki naiset joutuvat elämässään miesten harjoittaman kiusaamisen kohteiksi. Se tekee elämästä ahdistavaa Suomessa, koska täytyy olla varuillaan kaiken aikaa sekä joutuu turvautumaan joskus juristien tai muiden asiantuntijoiden apuun saadakseen asioita hoidetuiksi erialissa yheisöissä. Kaikki naiset tämän tietävät. Miehet eivät vain tajua eivätkä missään nimessä annna periksi vaikka ymmärtäväisivätkin. Naisten arkeen vain edelleen kuuluu usein miesten harjoittama kiusaaminen, joka perustuu usein asemaan ja sen tuomaan valtaan.
Narkkipiireissä? Tämä oli juuri sellainen kiusanteko, josta joku kirjoitti ja johon lähdit kommentoimaan. Mitä ilmeisimmin todistit kirjoittajan väitteen naisteen arkeen kuuluvasta kiusaamisesta.
Ei vaan toi tais olla ennemminki tollai luetunymmärtämis-testi, jos sulta on jääny väliin äidinkiälentunti jolla opetettiin et mitä tarkoittaa alistuskonjuktio "jos"! :)
Mut jatka ihmeessä harjotuksia!
PS: Ja mä säästän sun vaivojasi, ja kirjotan tähän vaikka itse vastauksen jossa sä trollaat et mä olen samanlainen kiusantekijä kuin edellinenkin kirjoittaja, jookos? :) :D
*trololooo*
Terveisiä vaan perseestä miesvihamielinen ylläpito. Tiedoksenne vain, että tasa-arvon nimissä teidän toimintanne on hyvin kyseenalaista.
Voi se olla se miesvihamielinen robottikin?
Tuntuu olevan melko sekunda tekele ku poistelee mitä sattuu ja millon sattuu?! :/
Tervemenoa ulkomaalaisten miesten pariin, meneekin sitten tilastollisesti varmaan paljon paremmin :PP
Minusta luonnevikaisia ihmisiä on miehissä sekä naisissa. Lääkkeillä ja huumeilla heitä on vieläkin enemmän.
Elämäntilanteen halinta ja kiireinen työtahti tekee lisää jne. Ei vähimpänä SUOMI ON KOVA JA JULMA JA EPÄDEMOKRAATTINEN YHTEISKUNTA!Täällä lyötyä lyödään, kun vierasta sikaa. Hän joka tarvitsee apua ei sitä saa. Verorahat hupenevat ihan johonkin muuhun, kuin kansan hyväksi.
Halituksenkin olisi syytä miettiä kansan parasta eikä sen kurjistamista!
Aivan kuin joku kirjoittaisi muslimimiehistä? Onko joku seonnut ?? Vai onko pelkkä muslimipropaganda `???
Yksi pimeimpiä aloituksia mitä täällä on nähty. Suvakki saanut vähän näpeilleen ilmiselvästi ja nyt poraa täällä.
No verraten muslimimiehiin suomalaiset miehet ovat rauhallisia, jo tilastollisestikin - lisäksi meidän kulttuurissamme sentään raiskaaja tuomitaan, eikä uhri!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201709112200386596_ul.shtml
https://www.kansalainen.fi/irakilaiset-joukkoraiskaajat-ottivat-selfieita-saksalaisen-uhrinsa/
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010072812103146_uu.shtml
Suomalaisista miehistä ei voi keskustella ilman, että puhutaan ulkomaalaisista?
Kuten ap jo osoitti: "... En todellakaan pelkää muutamaa maahanmuuttajaa...", niin: Näköjään EI?
Aloittaja oli yksilöinyt suomalaiset miehet erityisesti muita huonommiksi, halusin siis osoittaa ettei ehkä ihan näin tosiaankaan ole, vaikka täydellisiä kusimulkkuja meihinkin mahtuu.
Erittäin typerä oli myös väite siitä, että suomessa jotenkin hyväksyttäisiin naisten murhat!
Kuka muka hyväksyy? Eipä tule vastaan, toisin kuin jossain kunniakulttuureissa eläviä, jotka eivät saa käytännössä mitään rangaistuksia häpeämurhaamisistaan...
Elikkäs: Aloittaja on rasisti!
Ei, koska väittämä suomalaisten miesten kauheudesta perustuu juuri siihen että heitä pitää verrata johonkin muuhun miespopulaatioon. Muutenhan voisimme sanoa totuutena esim: "Etana on sangen nopea eläin"
Verrattuna mihin?
Suomalaiset miehet paljastuvat väkivaltavertailuissa aika kilteiksi ja tasa-arvoa kannattaviksi jos vertailukohde on esim. Lähi-itäläinen. Mistä muuten johtuu että samanikäiset matumiehet muslimimaista syyllistyvät mm. Raiskauksiin täällä Suomessa 20-kertaisesti verrattuna kantaväestön miehiin? Ovatko he kotimaissaan yhtä raakalaismaisia? Vai pitääkö suku ja uskonto heidät aisoissa?
Aloitus on musuprovo.
Syytä onkin pelätä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14991254
Ehä toi mamu o suomalainen!
http://www.stat.fi/tup/tietoaika/tilaajat/ta_10_01_naisvakiv.html Tuossa jotain tilastokeskuksen faktaa. Miehet kuitenkin ovat tekijöinä väkivallanteoissa ja Suomikin aika kärjessä.
Kyllä ihan korkeastikoulutetutkin ovat hyviä kiusaajia. Oiekastaan parhaita. Se on semmonen suomalainen taitolaji. En ole vastaavaan törmännyt muualla.
Ei täällä pakko ole olla. Muuta vaikka iraniin.
Onhan tuossa kiinnostavaa tietoa, kiitos!
"Taulukossa 1 on kansainvälisen rikosuhritutkimuksen tuloksia eri maista eri vuosilta. Omalla kymmenluvullaan - yli 30 prosenttia maan naisista on viimeisen viiden vuoden aikana kokenut fyysistä tai seksuaalista väkivaltaa, väkivallalla uhkailua tai ahdistelua - on vain kehitysmaita. Välille 20-30 prosenttia sijoittuu yksi kehittynyt maa, Australia."
"Myös kuolemaan johtanutta naisiin kohdistuvaa väkivaltaa tapahtuu Suomessa useimpia teollistuneita maita enemmän (taulukko 2) . Kuolemansyytilastossa kärkisijoilla ovat kuitenkin entiset sosialistimaat ja kehitysmaat."
Suomella on kiistämättä pimeä puolensa, ilmeisesti mustasukkaisuus ja alkoholi syypäinä, mutta ei se ole silti mitään verrattuna kehitysmaihin!
Entäs sit armas, ja erittäin rikastunut, sivistynyt länsinaapurimme, jossa YKSIKÄÄN tyttö ei selviä teini-ikäiseksi joutumatta vähintään seksuaalisen ahdistelun, ja yhä enenevässä määrin ihan rauskauksenkin kohteeksi!?
Siis: _YKSIKÄÄN_! :) ... on meillä sentään moiseen *köh* sivistykseen vielä jonkun matkaa? :/
Ja olipas taas TUORE tutkimus?!
2001?
Ei uudempaa löytyny?
Vai olisko siinä Suomi sijottunut liian "hyvin"?
Tyypillinen vihervasemmistosuvakkialoitus tarkoitusperineen.
kyseessä oli yksittäistapaus ja ei saa antaa pelolle valtaa. ja tappaahan ne matutkin...
Olen eri mieltä aloittajan kanssa. Itselläni on hyviä kokemuksia suomalaisista miehistä, riippuu myös naisesta kuinka he käyttäytyvät.
Jos asenne on valmiiksi vihamielinen "olette inhottavia kaikki" , ei ole ihmekään kuinka metsä vastaa.
En vaihtaisi suomalaista miestä geelitukkaiseen etelän mieheen.
Ei kiellä etteikö poikkeuksia ole myös suomalaisissa, miten kaikki huonot on sattuneet juuri kohdallesi.
Suomalaiset naiset on parhaita suomalaiselle miehelle mutta tosiaankin myös naisissa on joskus syynsä. Viina maistuu ja sen seuraukset eivät ole kovin kaunista katsottavaa.
Työyhteisöissä harjotetaan kyllä sellasta kiusaamista että oksat pois. Jos esimieheksi saa huonosta itsetunnosta kärsivän miehen niin sillä kiusaamisella tai sanotaanks henkisellä alistamisella ei oo mitään rajaa. Siitä voi joutua terapiaan vuosiksi. Mies tietysti saa ylennyksen. Muistan sen Hilkka Ateen tapauksen missä esimies oli täys kahjo. Näitä kahjoja sitten riittää taloyhtiön hallituksiin ja kaikkiin paikkoihin missä päätetään yhteisistä asioista. Eduskunnastakin löytyy henkilötasolla mestarillista kiusaamista. Näin se pojat on vaikka toisin koitatte väittää.
Tämän ketjun vastaukset ovat ihan lasten leikkiä siihen verrattuna mihin sellainen mies vaikka juristi tai ekonomi pystyy luonnehöiriönsä lisäksi.
Ja kyl jokaisen suomalaisen lähipiiriin pari alkohlisoitunutta uhkailevaa kännikalaa kuuluu. Itekin saanut juosta pakoon moottorisahalla uhkailevaa sukulaista.
Tjjaa olen kylläkin kuullut että naisvaltaisilla aloilla sitä vasta kiusataankin eli esimies on nainen ja sitä rataa. Naiset osaa olla paljon juonikkaampia.
Ahteen tapauksen muistat mutta et tuoreempaa lehtisen kiusaamis juttua eduskunnassa.
Muapa ajoi suvun nainen humalassa tiekarhulla perästä. Taisi olla itseasiassa lauma. Ja muutamalla oli tylsä käsisaha.
Putkosia ja de Wittejä riittää.
Tampereen tekijä on kuulunut Odineihin.
Kova jätkä. On meinaan homma rakentaa kokonainen kaupunki.
Oisko se Odin lainannu sille sen poikansa vasaraa? Se on kuule eri peli noissa raksahommissa! Kattoin yhden dokumenttielokuvanki siitä (Tais olla sellai ku Thor nimeltään?) niin kylläpäs vaan olikin monipuolinen työkalu toi "Mölleri"! (vaimikäseoli)
Raaseporissa muuten yksi ihan tavallinen kunnollinen poika veti kurkun auki kesäkuussa ex tyttöystävältään ja ampui sitten itsensä. Arkipäivää, joka ei paljon ylitä uutiskynnystä.
https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/raaseporin-murhan-uhri-ja-tekija-seurustelivat-vuosia-nuori-nainen-kertoi-tavanneensa-prinssin/6481132#gs.h5s7QXI
Ihan tavallinen kunnollinen mies!?
Tollasii noi rantahåmåt on! :/
Sinun pitää ottaa arabi. Pääset onnelaan.
Minä olen itse suomalainen mies, mutta jaan kyllä aloittajan kokeman pelon suomalaisten miesten suhteen. Suomalainen mies on tyypillisesti rasistinen narkomaani juoppo ja se näkyy katukuvassa liiankin hyvin. Kaljupäiset pilottitakkia käyttävät väkivaltaiset kiitos Suomi-idiootit ovat uhka kaikkien turvallisuudelle keskikaljapäissään uhotessaan. Samoin viha näkyy somessa ja tälläkin palstalla, suomalaiset miehet ovat vihaisia, katkeria, kostonhimoisia ja vaarallisia. En ole hyväksynyt Facebookissakaan kaverikseni enää yhtään miestä yli kahteen vuoteen, enkä hyväksy jatkossakaan kun en jaksa tarkistaa jokaisen profiilista erikseen löytyykö MV-lehden muka isänmaallista paskaa tai muuta Suomi ensin-sontaa.
Hävettää miehenä sekin, että puistojen penkeillä makaa jatkuvasti miehiä kuset housuissaan umpikännissä. Itse en käytä alkoholia. Nuo sammuneet rapajuopot kantasuomalaiset ovat häpeäksi Suomelle ja sen maineelle, toisaalta kyllä kertovat näkyvästi kaiken tarpeellisen mitä esimerkiksi turistien tulee Suomen kulttuurista ymmärtää.
Suomi on juoppojen Aleksis kivesten masentunut maa, jossa ei ole juurikaan mitään hyvää eikä esillenostamisen arvoista. Suomalaisten miesten takia Suomessa on jatkuvasti helvetin alakuloinen tunnelma kadulla ja kaikkialla muuallakin. Maa on vihan ja rasismin täyttämä. Suomi ensin on natsismia eikä mitään muuta sen lisäksi. Hallitus tekee lisäksi kaikkensa jotta suomalaiset ryyppäisivät itsensä hengiltä. Alkoholipolitiikassa olisi aika näkyvälle ryhtiliikkeelle Suomen kulttuurin pelastamiseksi ennen kuin kaikki muuttuvat juopoiksi rantojen miehiksi. Halpa viina on kaikille pahaksi.
Oikein hyvin kirjoitettu sanoiksi se tunnelma mikä Suomessa vallitsee. Juoppojen surullinen rasistinen vihaa ja öykkäröintiä täynnä olevaa maa. Näitä miehiä kadut töynnä. En yhtään ihmettele alottajan tunnelmia. Kun oppii väistämään saa olla rauhassa. Pelon, häpeän, kateellisuuden ja pahanilkisyyden maa. Mistä näitä depressiviisiä juoppja sikiääkin?!
Äiteensä kasvattamia.
Kommentoit taas omaa kirjoitustasi. En sano, että hanki elämä. Sanon, että lopeta nykyisesi.
Päässä vikaa vai miten keräät sekopäitä ympärillesi? Vai oletko sellainen ns erityisherkkä sukupuolestaan epävarma yksilö, joka pelkää omaa varjoaankin?
Suurin osa tuntemistani miehistä ihan asiallisia ihmisiä, ja suurin osa lainkuuliaisia ja verrattain kansainvälisesti, erittäin rehellisiä.
Että te olette sekaisin, vai vastasitko itsellesi...?
Onkos sun poikakaveriski samaa mieltä suomalaisista miehistä?
*Trololooo* ja ...
Niin nythän on niin, että mollataan miestä niin paljon kuin sielu sietää.
Aika usein on ollut lehdissä, että naiset ovat useasti syyllisiä kotiväkivaltaan. Miehillä kova paikka tehdä ilmoitus naisen tekemästä väkivallasta.
Kenenkään ei ole tarvis olla väkivaltainen.
Silti valitsen suomalaisen miehen.
Kyllä heistä paljon hyviä miehiä löytyy ja isiä. Ihan turha yleistää.
Vai ovatko esim. Sipilä, Orpo, Niinistö ja muut kumppanit väkivaltaisia.
Ai niin nämähän on aika naismaisia, mutta nainen haluaakin määrätä Suomessa, eikö?
Heidän takanaankin on nainen tai edessään.
Muslimimimiehelle nainen on hyödyke, luit oikein Hyödyke.
Eikä siinä kaikki, mies saa Omistaa neljä vaimoa.
Kepillä pieksäminen on arkipäivää.
Jos tätä naiset haluaa, niin mikä ettei.
Mitä jos palstan MELISAIRAS HESALAINEN VIHERLESBO TEKISIT SEN ITSETEON?
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/pakolaisbisnes-kannatti-luona-teki-vastaanottokeskuksilla-yli-kolmen-miljoonan-euron-voiton/?shared=984968-f754ae78-999
Ei kaikki miehet oo luusereita. Ainakaan nää miehet jotka veti välistä!
Osa äijistä rypee koko elämänsä itsesäälissä. Sieltä kaikkivoipaisuudesta käsin sitten katselevat muailmaa. Siihen piälle mustasukkaisuutta, kaljoo ja suomalaisilla esiintyvä impulisiivisuugeeni niin ruumista tulee. Ei mitään järkeä tossa veriteossa.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005364948.html Savossakin osataan. Ukko rähjäs niin, että asunto piti ottaa taloyhtiön haltuun ja akka häätää.
Jos samassa tilassa on feministi tai kaks, saattavat persraiskata?!
Mustasukkainen mies voi vuosia terrorisoida ympäristöään. Ihan tavallista Suomessa. Löhestymiskieltoja oli useita tässä tapauksessa. Ei auttanut. http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005365014.html
Ja mustasukkainen nainenko ei?
Maailmanlaajuisesti raakalaismaiset teot, mustasukkaisuus, kateus, väkivalta ovat nykyaikaa. Vain hirmuisimmista muualla maailmassa tehdyistä rikoksista uutisoidaan paikallisesti. Netissä käyttäjät paljastavat asenteensa, mielensä pervoudet, vihansa, kirjoituksin ja kuvin. Asiat eivät paremmiksi muutu. Mitä enemmän ihmisiä, sitä enemmän pa*kaa.
No en nyt sanois ihan noinkaan?
Epäilen et kyl paskamaisia asioita naisille, ja miehillekin, on tapahtunu kautta aikain, mut nykysenä informaatioaikakautena noi tulee vaan julki niin paljon helpommin, nopeemmin, ja suuremmalle yleisölle?
Siinä mis pieksetty eukko enne juorus sen maksimissaan parille tuttavanaiselleen, jotka kälätti sitä sit pitkin kylää parillekymmenelle muulle, niin. nyt yhen ainoon netissä julkastun vastaavan saattaa lukee jopa tuhannet muut ihmiset! Ja tää luo sit illuusion et niitä tapauksia olis muka enemmänkin, kun niitä ei välttämällä ole, mut niistä vaan tiedetään yleisemmin!?
Joka toki sinänsä on hyvästä, niin sit asiasta ainakin herää polemiikkia, ja sille ehkä jotakin alkais tapahtumaankin. Vaik parhain tapahtuma moisille on mun mielestäni se et naiset jotka nyrkin ja hellan välissä elää lähtis ihan omin avuin lätkimään siitä mahdollisimman nopeesti. Ei siinä mitään taikapiirejä ja vertaistukia tartteta. Parhaiten noi väkivaltaset äijät saa palaamaan ruotuun ku joutuvat runkkailemaan ihan keskenään!
Sarjahukuttaja on myöskin suomalaisen miehen prototyyppi. Ei puhu, murjottaa mustasukkaisena ja eliminoi ihmisiä mielenkiintoisella tavalla.
https://yle.fi/uutiset/3-9826425
Perinteinen suomalainen mieshän tunnetusti eliminoi ihmisiä. Voi helvetin kuustoista suvakkien logiikkaa.
Onhan toi heppuli ihan perinteisen suomalaisen miehen näköinen. Ei näytä ulkomaanelävätä. Vaikka parta on komee. Komeempi kuin arabeilla. Kas kun ei vetoa suomalaiseen naiseen. Mutta tuon näkösiä ukkosia on taajamat pullollaan. :=)
Suomalaisen miehen on näköinen, kyllä. Luontonsa puolesta onneksi vain promille meistä menee samaan kategoriaan.
Toisaalt jos puhumattomuus ja murjottaminen olis joku pätevä sarjamurhaajadiagnoosi, ni: Suomessa ei olis KETÄÄ ollu hengissä enää pitkää aikaa! :/ :D
Joten: Haluatko uuden yrityksen, vai kilautatko mielenterveystoimistoon?
Olemmeko me sodan muokkaama kansa?
Asiantuntijan mukaan sotatraumat voivat yhä siirtyä perheissä.
Sotatrauma voi siirtyä kolmanteenkin sukupolveen suvun sisällä.
Sota-aikana henkisiä haavoja aiheuttivat niin väkivalta, menetykset, köyhyys kuin kotien jättäminenkin.
Traumatisoivan tapahtuman vaikutuksen piiriin voi yksilön lisäksi joutua myös perhe, ryhmä tai yhteisö.
Lue tästä: http://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000004895037.html
Ja tästä lienee sitten johtuu.....
Lue tästä: http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200810068380830_k2.shtml
Onko Suomella varaa olla kiusaajakansa?
Suomalaiset ovat rehellinen ja rauhallinen, harkitseva(verraten) kansa, luultavasti geneettisesti meidän temperamenttimme on kuin lampaalla - kun saadaan vähän enemmän tuota etelän verta niin sekin kyllä saadaan muuttumaan; saadaan samanlainen temperamenttinen ruutitynnyripaskayhteiskunta mitä löytyy kehitysmaissakin.
Kaikkialla on aina sodittu ja koettu traumoja, ei se selitä kaikkea kun ei se juuri missään ole toisin. Yhteiskunta taas on kansalaistensa näköinen luomus.
Kiitos, oli hyvä artikkeli. Puhumattomuus ja kykenemättömyys käsitellä omaa menneisyyttä ainakin leimaa keskustelua itsenäisyytemme alukuajoista edelleen. Kansa on henkisesti jakautunutta monella tavalla. Ehkä pelko kaikkea vierasta kohtaan selittynee Ruotsin vallan ja Venäjän vallan kautta. Aina on pitänyt puolustautua.
Mitä ihmettä höpiset?
Suomessahan on tutkittu, muisteltu ja analysoitu kymmenien kirjametrien mitalla suomalaisten eri sotien historiaa ja kaikkea mahdollista niihin liittyen, eipä voi kukaan sanoa etteikö olisi menneisyyttä käsitelty :DD
Eivätkä suomalaiset, matkustelijakansa, pientä eksotiikkaa pelkää - nykyinen mokutus taas on jotain ihan muuta, ja on ihan tervettä olla huolissaan kun maahan lamppaa kaikenlaisia fanaatikkoja se huijareita miten tahtoo.
Kerrassaan hyvä analysointi sinulla, Gtvc.
ja paskan posket geneettisesti meijän geenit o lampaalla, ku viikinkiaikaanki suomalaisille tuli teräasekielto ku myö tapettii tääl vaa toisiimme! :D :/
Siis VIIKINGIT! Ku ite kävi leikkelee päitä irti ihan ajankuluks kieltää puukotki! Ja muutenki se meno ennen varsinaista ruåttin vallan aikaa (ja ennen kristinuskoo siis) ollu melko railakasta, ku hämäläiset hyökki solkenaa ruåttalaisten ja novgojen kimppuu. karjalaiset hööki kaikkien kimppuu. ja novgot hyökki sit kostoks kaikkien muitten kimppuu. ja rantahurrit koitti jotenki pitää järestystä yllä. suht heikolla menestyksellä. ainaki ennen niitten vähä massiivisempii ristiretkuiluja.
Siin sulle lampaita, saatana! :/
On meillä, kuten muillakin aina olleet omat hurjamme ja suomalaisten mentaliteetissa on edelleen soturiajattelua reilusti jäljellä... sen huomaa aina kun käy jossain kuppilassa istumassa kuinka kaikki miehet ovat joko olevinaan reservissä olevia kovanaamoja tai sitten muuten ihailevat sellaisia.
Ei se silti muuta sitä, että nykyään olemme pääasiassa erittäin rauhallista sakkia ja pehmeät arvot jylläävät yhteiskunnassamme, kuten suurimmaksi osaksi tietysti pitääkin - ainakin kunhan vaan ei kusta omille kintuille hyvillä aikomuksilla.
Ei hyvinvointivaltiota ja demokratiaa rakennetakaan millään soturimentaliteetilla, näet sen kun katsot vaikkapa lähi-itää.
Nykyään meidän hurjat ovat niitä, joita on kotona nyrkillä kasvatettu ja jotka nyrkillä kasvattavat edelleen ympäristöään. Ja harva osaa enää oikeasti edes tapella.
Niin varmaan kun itsellesi vastailet :D
Tutkijoilla ja erityisesti suomenruotslaisilla on aivan oma outo tulkintansa "suomalaisista". En ole koskaan omasta suvustani tai lähipiiristä löytänyt sitä "puhumattomuutta" tai "melankoliaa". Sukuni täysin suomalaiset jäsenet ovat avoimia, iloisia ja tunteensa näyttäviä.
Eräävä erikoisuutena voisi kertoa että kun japanilaisten keksimää karaokea oltiin tuomassa Suomeen 1980-luvun lopulla, varoiteltiin yrittäjää että tämä ei koskaan voi onnistua Suomessa, jurojen ja "puhumattomien" mölliköiden maassa. Kukaan ei uskaltaisi tulla laulamaan. Miten sitten kävikään....?
Paljon kuoreensa sulkeutuneita tunne-elämältään ovat esim. Espanjalaiset
No ei nää Suomen väkivaltarikostilastot kyl eurooppalaisittain vieläkään silmiä hivele, et en ny ihan allekirjottais tuotakaan! :/
Ja yhteiskunnan arvoilla taas ei ole välttämättä MITÄÄN tekemistä reaalitodellisuuden kanssa! :) Tuputtaahan toki saa mitä tahansa.
Otetaan ny esimerkiks vaikka toi suht yleisin tuputuksen kohde, alkoholi. "Yhteiskunnan arvot" sitä kohtaan on ollu jo vuosikymmeniä, et kansalaisten ei kannattais juoda sitä ollenkaan, ja reaalitodellisuus taas et sen käyttö lisääntyy vuosi vuodelta!
Ja ilman soturimentaliteettia harvalla kansalla edes OLISI sitä maata johon se demokratia ja hyvinvointiyhteiskunta pitäis rakentaa! ;) Pidäppäs sekin mielessä! Voit ajankulukses luetella tähän kaikki ulkoa muistamasi maat, jotka on itsenäistyny, ja säilyttäny itsenäisyytensä, sotimatta historiansa aikana kertaakaan! (itse kun tota nyt aloin ajankuluks fundeeraamaan, niin oisko Islanti yks? Muita ei ihan heti tuu mieleen)
Ja ei mun tietääkseni erilaisten itsepuolustus yms. lajien suosio mihinkään ole hiipunu, et kyllä kait sitä vieläkin tappelutaitosiakin on!? Ja kuten jo aiemmin mainitsin väkivaltarikollisuudenkinnjo, niin eipä noi tappelut juurikaan o vähentyny! :/ (hieman toki)
"Ja yhteiskunnan arvoilla taas ei ole välttämättä MITÄÄN tekemistä reaalitodellisuuden kanssa!"
No on niillä aika lailla tekemistä aika lailla tekemistä sen kanssa millaisten arvojen mukaan yhteiskuntamme toimii.. minkälaisten arvojen kanssa ihmisten on hyvä olla.
Täydellinen ideaali voi olla toki tavoittamatta - ja sellaiseksi se aina jääkin, koska kaikkia ei voi koskaan miellyttää samaan aikaan, mutta en silti usko että esim alkoholilainsäädäntö olisi NIIN kaukana siitä mitä ihmiset keskimäärin toivoisivat sen maassaan olevan(?).
Mene ja tiedä. Tuskin kukaan hirveästi kärsii kuitenkaan nykyisestä mallistakaan.
Kuten jo sanoin aieminkin, niin sitä soturimentaliteettia löytyy vielä äijäilykulttuurissa, eikä se mitenkään ole yksinomaa huono asia - vaikka rikosten ja epäsosiaalisuuden muodossa kylläkin.
Hyviä ottelijoita löytyy toki, siellä täällä - lahjakkaita jokunen aina - mutta yleensä ottaen ei suomalainen mies ole mikään taistelemisen ekspertti; olen sen monta kertaa vierestä saanut todistaa. Ammattiurheilijat taas eivät ottele yleensä kadulla - eivätkä he siellä välttämättä hyviä olisikaan.
Yritystä kyllä löytyy niistä muistakin hurjista, jotka on usein kasvatettu siihen nyrkkiin kotonaan.
Kyllä silti nykyajan suomalainen mies on kiltti tapaus keskimäärin. Eikä se ole huono asia yhteiskunnan kannalta.
Joidenkin matujen kunniakulttuurit ja yleensäkin uskonsoturien/klaanien/yhteisöjen herkkähipiäistä ylpeyttä kannattavat agressiiviset kulttuurit ovat.
Jos ongelmia ja traumoja ei tunnusteta itse, vaan niitä vältellään, ei voi tapahtua henkistä kehitystä.
Jos kehitystä elämän aikana ei synny ,niin valitettavasti seuraava sukupolvi saa samat traumat päälle uudestaan.
Oma tila pitää kyseenalaistaa ja tutkia totuudellisti.
ruottist, norjasta, ja tanskasta aina pyllypystys kun miehittäjä tulloo.
Orvon muijako se siellä ulisee?
Pahantahtoinen vaikenemisen kulttuuri, missä kukaan ei tahdo toiselle hyvää. Ollaan kateellisia jos joku on innostunut elämästä. Se jo riittää. Se jo riittää kiusaamiseen ja siihen että kaikkea tekemistä aletaan vähätellä. Mutta ei pidä lannistua.
Noinhanse pitää ollakki! :P
Ei tääl minkää itkuiikkojen tartte pärjätäkään!
Sen takii meihin suomalaisii on asennettu toi SISU!
Käyttäkää sitä, tai muuttakaa vaik ruåttii jos itketyttää!
http://m.iltalehti.fi/kotimaa/201709172200398762_u0.shtml
Joka päivä suomalainen mies tappaa. Ihmiset on tottuneet siihen. Se on sitä dialogia.
Suomalaistunut islammamu tappaa naisia, eivät kantasuomalaiset miehet.
Mitä muuta jäänyt väliin kuin "kansallisuus"?
Tollai+50+%+henkirikoksista+tapahtuu+ku+suomalainen+mies+vetää+kylmäks+toisen+tuntemansa+suomalaisen+miehen+(yleensä+alkoholilla+ON+osuutta+asiaan!+Ellei+jopa+motiivi)+jossai+ryppyköörissä.
Eli+sulle+pitäs+nyt+sit+tulla+ainakin+50+%+turvallisempi+olo,+jos+et+o+suomalainen+ryyppyköörääjä-mies!?
Niin miekiin. Tulevat vielä ja työntävät jormansa ahteriini.
hmmm ... tuli vaan mielee, et: Kuinkahan yleistä miesten raiskaus Suomessa oikee on!? Ei o tollasta tilastoa kyl ikinä sattunu silmää, vaik muuten oon kyl noit rikostilastoja aika paljonki pläräilly!
Ilmeisesti sit ei kovinkaa yleistä, ku sitä ei vissii sit ees tilastoida?
Joten persees on siis suht hyvin turvassa! Nou hätä!
Meidän on saatava enempi tasapainoisia maahanmuuttajia kulmillemme. Niin he voivat opettaa meille rauhaisamman elämänasenteen, eikä ole aina omat vaaralliset reiskamme vaaraa aiheuttamassa, kun heillekin opetetaan koraanin ilosanomaa.
Voi suomalaisia muijjiakin pelätä. Ne puhuvat ukkojensa selkien takana paskaa, kuinka ihania niitten impivaaralaiset ukot on verrattuna musuihin.
Kyl tollai vihajuoruilu pitäs saada kans jotenki kitkettyä pois?!
Ja toho ei auta nettipoliisikaan!!
Perustaskoha Risikko huivipäisen undercover-juorupoliisin Stasin tyylii, jos ehottais?
Mää lukaisin Päätalon tuotannon tossa viime talvena läpi. Onkos teissä Väyrys kepu Suomi miehistä panna tätä paremmaksi.
Se murre Heli voi olla kateellinen, vai oliko se Heli? Tuosta yllä olevasta sanan helinästä.
Väyrystä taida Päätalo kiinnostaa? Eiköhän tämä lukaissut; jonkin Venäläisen neron tuotannon viikossa?
.Hui heräsin juuri. Ja tiedustin olevani Suomalainen mies.
Taas edessäni huomena on uusi tie. Vaikeeta on kaikilla. Varsinkin niillä jotka eivät osaa muuta kuin valittaa
Kyllä suomalaiset miehet ovat järjettömän raakoja. Toista se on unelmakuluttuureissasi. Haluaisit varmaan vaihtaa osia tämä videon pääosan esittäjän kanssa. ...Naisella kun ei ole mitään pelättävää...
http://mvlehti.net/2015/11/07/nainen-kivitetaan-hengilta-tata-kulttuuria-suvakit-haluavat-suomeen-video-k-18/
Hyvä ettei sharia-lakia kannattavat muslimit pelota:
"Tutkimus: Ranskassa asuvista muslimeista 28 prosenttia kannattaa kovan linjan islamia, sharia maittaisi 40 prosentille"
https://www.suomenuutiset.fi/tutkimus-ranskassa-asuvista-muslimeista-28-prosenttia-kannattaa-kovan-linjan-islamia-sharia-maittaisi-40-prosentille/
Jumalalla oli hieno laki, johon valiokunta ei kykene.
Oli?
Onks ne peruttu?
https://www.youtube.com/watch?v=tK6HphaeiVw
Pureminen sattuu.
Kuinka päin vaan ja ihan miten tahansa. Lenkkeilyni tuotti tulosta ja olen elämäni kunnossa. Nuoret on fiksumpia kuin sinä.
Suomalaisille miehille pitäisi säätää laki. Joka estää vittuilun maahantulijoiden perusteella.
Voi vittu. että voi ihminen olla töissään itsekäs.
Murikkalaista käsipalloa??? Mikään suomalainen ole!
Muuta muslimien maille niin ei sinunkaan poloisen tarvi täällä kantis miehiä pelätä.
Juristit ovat veemäisiä esimiehiä, silloin kun pätemisentarvetta ruokitaan alistamaalla henkisesti ympäristöä.
Pelkään islamilaisia mustakaapuja
https://yle.fi/uutiset/3-9838103 Ihana lomaltapaluu. Kiusaaja voi tietysti ola myös nainen.