Muutettin pois Hakunilasta vuonna 1985 jolloin olin 12 vuotias. Nyt vuosikymmenten jälkeen kävin katsomassa paikkaa ja saattaa olla että muistin jotakin väärin.
Mielestäni silloin oli hakunilassa sellainen kahluuallas ja sen vieressä auppa, mutta kumpaakaan en löytänyt. Siellä peremmällä oli kyllä 2 pientä liikerakennusta, mutta mielestäni kuitenkin koululle vievien portaiden yläpäässä oli jokin kauppa.
Yllätyin myös siitä ulkomaalaissyntyisten määrästä jota siellä näyttää olevan vaikka muille jakaa. Ostarilla oli aikoinaan Veikko Jäniksen kauppa vai muistanko senkin väärin?
Hakunila on muuttunut sitten 85 vuoden
7
412
Vastaukset
- BulttiBoiss
Oli allas ja jäniksen kauppa.Paljon tais olla muutakin mukavaa:D
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14684671/1980---luvun-hakunila - munitmunitta
Kyllä jokainen paikka muuttuu 85 vuoden aikana paljonkin, ei ole Hakunila siten mikään poikkeus. Oletkohan edes ollut syntynyt 85v vuotta sitten?
- shaisseee
Kyllä se kahluuallas vielä on mutta tyhjänä taitaa olla kesät talvet..itse muutin tänne -91ja silloin oli k-kauppa siinä vastapäätä mutta tais lopettaa aika pian..siihen on nyt rakennettu jokui so vanhusten palvelutalo.
- Kiinnostaisi
Onko siellä oikeasti vanhuksia vai muualta haalittuja kädellisiä?
- Anonyymi
Kakunila nillah :)
- Anonyymi
Sama peli se on täällä Oulussakin. Menimme lomalla lasten kanssa ostarille ja paikka kuhisi ulkomaalaistaustaisia . Joka ikisessä isossa kaupungissa heitä on jo silmämääräisesti enemmän. Eikös Helsingissäkin joka viides ole jo muualta. Mikäpäs siinä, jos käyvät töissä ja maksavat enemmän veroja kuin saavat sosiaalitukia. Suomihan rikastuu sillä kuulemma. Miksi sitten maa velkaantuu vaikka ollut nousukausi takana??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama peli se on täällä Oulussakin. Menimme lomalla lasten kanssa ostarille ja paikka kuhisi ulkomaalaistaustaisia . Joka ikisessä isossa kaupungissa heitä on jo silmämääräisesti enemmän. Eikös Helsingissäkin joka viides ole jo muualta. Mikäpäs siinä, jos käyvät töissä ja maksavat enemmän veroja kuin saavat sosiaalitukia. Suomihan rikastuu sillä kuulemma. Miksi sitten maa velkaantuu vaikka ollut nousukausi takana??
Jos suomi rikastuu, siellä rikastuvat rikkaat tavallisten kansalaisten kustannuksella. Elin pitkän työuran pääkaupunkiseudulla ja valvoin yöt maahanmuuttajien metelin keskellä kerrostaloläävässä. Näiden maahanmuuttajien ansiosta suomi köyhtyy, sillä yksikään niistä ei käynyt töissä, vaan elelivät minunkin maksamillani veroeuroilla. Minä maksoin siitä meluisasta vuokraloukusta korkeaa vuokraa ja jouduin nukkumaan eteisessä yöt, että kykenin aamulla lähtemään työhön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741