Aubagio aloitus ja kokemuksia?

Mitätulossa

Olen mäsäläinen, jo 22v tämän kanssa. Käytin aikanaan Rebifiä, joka lopetettiin jatkuvan kuumeilun takia jokunen vuosi sitten.

Kunto on hyvä, oireita alussa enemmän. Nyt meni pitkä pitkä tovi oireitta, kunnes tuli erittäin haittaava toispuoli puutuminen. Tutkittiin, kuvattiin ja lääkäri kehoitti ehdottomasti aloittamaan lääkityksen uudelleen. Aubagio.
Vielä ei ole uutta kela korttia, mutta kysyn teiltä: mitä se maksaa meille? Onko 50e piirissä vai se 600 ja jotain päälle?
Ja erittäin tärkeänä tietona, kuinka olette kestäneet hoidon?

Kertokaa vanhalle, joka on nyt uuden äärellä.

10

4000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yömäsy

      Moi, "vanhana tuli myös luettua näitä sivustoja ja sama lääke oli alussa (rebif) lopetin tehottamana.en ihmettele jos jotain oireita esiintyiskin.... Nyt uutta lääkettä aloittelen ehkä liiankin positiivisin toivein, mut Paukapäälle on nyt taottu päähän vihdoin: tautia ei voiteta ainakaan hyvällä uskolla, on se vain ainakin koekaniinina oltava. Palvelee se ainakin tulevia sukupolvia.

    • Titus92

      Sairastuin 18 vuotiaana ja reilu kuusi vuotta porskuteltu suht oireettomana. Täällä myös rebif testattu epäsopivaksi leukkareiden laskun johtamien flunssan kaltaisten tilojen ja kuumeilujen vuoksi, lääkitys vaihdettu aubagioon. Aivan loistava lääke tabletti muodossa joten pistoksille voi jättää hyvästit. Lääkkeen aloitettua (helmikuu 2016) jouduin maksamaan tuon reilu 600 e lääkekaton, mutta vuonna 2017 muuttui täysin korvattavaksi eli joka kuukausi maksan 2.50 e lääkkeestä. Ensimmäinen erä taisi maksaa sen muutaman kympin.

      • YÖMÄSY

        Moi! Hitsi kun arvostan suhtautumistasi tähän mäsään tuossa iässä varsinkin kun kohtasit. Jos kestät kerron tarinaani hieman, koin jossain aout 27 ehkä... ensimmäisiä merkkejä tulevasta jonkinlaisina huimaus hetkinä, tein vaativaa työtä fyysistä mutta myös edelleen samaa(50v)

        Näkö huonompi toisesta silmästä edelleen uus lääke tuli päälle just nyt. (ensim pahe n.43v/näkö

        Tuo justiin mietityttää kun ois tajunnut nuorena "oikeaan aikaan" hoksata.. Miten itse sait "hälytyskelot" soimaan?

        Teknifiera tabua nyt ja hieman kummia vatsa/kuumotus oireita jotain muuta

        MUTTA Onneksi lääkkeet kehittyy nykyään pika vauhtia ja niitä on vain käytettävä vai mitä sanoo hän?


      • Titus92
        YÖMÄSY kirjoitti:

        Moi! Hitsi kun arvostan suhtautumistasi tähän mäsään tuossa iässä varsinkin kun kohtasit. Jos kestät kerron tarinaani hieman, koin jossain aout 27 ehkä... ensimmäisiä merkkejä tulevasta jonkinlaisina huimaus hetkinä, tein vaativaa työtä fyysistä mutta myös edelleen samaa(50v)

        Näkö huonompi toisesta silmästä edelleen uus lääke tuli päälle just nyt. (ensim pahe n.43v/näkö

        Tuo justiin mietityttää kun ois tajunnut nuorena "oikeaan aikaan" hoksata.. Miten itse sait "hälytyskelot" soimaan?

        Teknifiera tabua nyt ja hieman kummia vatsa/kuumotus oireita jotain muuta

        MUTTA Onneksi lääkkeet kehittyy nykyään pika vauhtia ja niitä on vain käytettävä vai mitä sanoo hän?

        Mulla alkoi koko homma näköhermontulehduksesta ja yksi silmäisen elämää kesti parisen viikkoa, kortisoni tipassa 3 pv ja näkö rupesi pikkuhiljaa palautumaan. Sain diagnoosin puoli vuotta pahenemisvaiheen jälkeen,. Mri kuvauksissa kävin paristi ja likvorista sitten lopullinen tuomio. Silloin tippui maa jalkojen alta ja koin olevani syvässä suossa koko homman kanssa, pelko valtasi mielen ja luulin että viikon päästä en enään kävele vaan istun pyörätuolissa. Tällä hetkellä edelleen omilla jaloilla ja toisaaltaan tämä vain vahvistanut ihmisenä. Nykyään osaan arvostaa niitä asioita mitä piti itsestään selvyytenä ennen diagnoosia. Teen myös fyysisesti raskasta lähihoitajan työtä ja ongelmia työssä ole ollut. Viime sairastelutkin ollut muutama vuosi sitten syysflunssan vuoksi. Fyysinen kuntoni on parantunut ja pidän itsestäni huolta liikunnan ja ruokavalion avulla, vitamiineja menee kourallinen päivässä:D Itseasiassa olen elänyt elämäni onnellisinta aikaa sairaudesta huolimatta. Ensimmäisissä mri kuvissa näkyi pari haaleaa muutosta jotka ei aktiivisia ja sama tulos kuvista puolisen vuotta sitten eli siis pääkopan tilanne ennallaan. Kaikella on tarkoitus ja oma positiivinen asenne on pelkästään hyväksi tämän sairauden kanssa. Tsemppihalit kaikille saman "kaverin" kanssa matkaaville:)


    • YÖMÄSY

      Moikka! Aikaa kulunut hieman... yömäsy nm. kerran taas tässä . Luin tarinasi jo aikasemmin! Tuli mieleen tuosta kortisonitipasta 3pv. Kävi nimittäin minulle niin että toisen tippapullon jälkeen hoitaja juoksi paikalle, kertoi että nyt on mennyt Väärä pussi!...No sanoi toki ettei hengenvaaraa aiheudu. Jatketaan tästä kuin kuuluukin!
      Toki näkö on edelleen huonompi toisessa öögassa vuosien jälkeen, eikä koskaan palaudu Huoh,
      Vahvasti epäilen että olikohan edes mitään merkitystä vaikka yks pullo tuli kivennäisvettä välissä. KOSKA se se tiputuksen aloitus kuitenkin kesti kuitenkin ennenkuin kaikkien tapahtumien jälkeen siihen päästiin? (osittain omat viiveet)

      Hyvä että sinun tilanteesi näyttäisi rauhoittuneen! Se voipi mennä hyvinkin 10v ettei mitään ja olet "lähellä apua" töissä jos jotain sattuiskin!
      Löydän itseni monesti töissä ulkomailla, mielestäni pitäisi seikkailla korkeintaan Suomaalaisten yliopistosairaaloiden maaston välillä?
      Ei kait sitä kuitenkaan jaksa ajattella enää taudin kanssa vuosien jälkeen niin paljon että, mitä jos.

    • nelli33

      Olen käyttänyt Aubagiota nyt komisen kuukautta ja hiuksia lähtenyt puolella,aina ollut runsaat ylpeyden aihekin hiukseni,näkyy jo päälakea joissakin kohdin,en halua käyttää lääkettää,koska pelkään kaljuuntuvani!Onko kellellään samanlaisia kokemuksia?Diagnoosin saanut 1996,ei aiemmin lääkitystä!

      • mäsäukko

        Missä vaiheessa tuota hiustenlähtöä alkoi ilmaantumaan? Itse olen käyttänyt Aubagiota vasta pari viikkoa ja aika helpolla olen päässyt tähän asti.


      • mäsäämmä
        mäsäukko kirjoitti:

        Missä vaiheessa tuota hiustenlähtöä alkoi ilmaantumaan? Itse olen käyttänyt Aubagiota vasta pari viikkoa ja aika helpolla olen päässyt tähän asti.

        Mulla hiuksii alko todenteolla lähtemään 3kk kohdalla. Joka kerta suihkussa käydessä tukottain lähti. Lopputulema oli että paksuista hiuksista oli jäljellä alle puolet. Toki piti myön pituus käydä puolittamassa, kun alkoi hiiren häntää muistuttaa :(
        Lohdutuksen sanana; lähtee vaan kerran. Ja onneksi on uusiutuva luonnonvara


      • mäsäukkotaas
        mäsäämmä kirjoitti:

        Mulla hiuksii alko todenteolla lähtemään 3kk kohdalla. Joka kerta suihkussa käydessä tukottain lähti. Lopputulema oli että paksuista hiuksista oli jäljellä alle puolet. Toki piti myön pituus käydä puolittamassa, kun alkoi hiiren häntää muistuttaa :(
        Lohdutuksen sanana; lähtee vaan kerran. Ja onneksi on uusiutuva luonnonvara

        Kiitos vastauksesta. Itse havahduin hiustenlähtöön jo puolentoista kuukauden kohdalla. Olen asian kanssa sinut, koska kaljuuntumista on muutenkin tässä iässä (51) ja olen tottunut "nysätukkaan" muutenkin.


      • Röllitär

        Neljä kk aubagiota. Nyt on alkanu hiuksia lähteen isohko nippu aina suihkun aikana. Tuskin kukaan muu kuiten huomaa sitä kuin minä itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10276
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      67
      4813
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      157
      4243
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      227
      4204
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4173
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      78
      3355
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      4
      3052
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2859
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2745
    Aihe