Mitä mieltä olette ilmaisusta. Taas oli tämän päivän kalevan otsikossa PUDASJÄRVINEN. Itse vierastan ilmaisua ja se kuuluu mielestäni PUDASJÄRVELÄINEN.
Pudasjärvinen
16
983
Vastaukset
- Monteoo
Kuha jotenni
- selvähänseon
Joka nousee järvestä on järvinen. Muut on järveläisiä.
- Ilmanmuutaok
Kaikki pudasjärviset ovat OK!
- Murrejuntti
Entiset Kiiminkiset ja Yli-iiset on sitten nykyään Oulusia. Etelässä asuu Puolankasia ja pohjoisessa Ranuasia. Kaikki olemme kuitenkin Suomisia. Niinkö?
- Anonyymi
Murrejuntti kirjoitti:
Entiset Kiiminkiset ja Yli-iiset on sitten nykyään Oulusia. Etelässä asuu Puolankasia ja pohjoisessa Ranuasia. Kaikki olemme kuitenkin Suomisia. Niinkö?
Näin se ilmeisesti menee joidenkin mielestä
- Anonyymi
Murrejuntti kirjoitti:
Entiset Kiiminkiset ja Yli-iiset on sitten nykyään Oulusia. Etelässä asuu Puolankasia ja pohjoisessa Ranuasia. Kaikki olemme kuitenkin Suomisia. Niinkö?
Nuo venäjäset on nykyään huonossa huudossa. Onneksi ruotsiset pääsee kohta natoon. Eurooppanen yhteistyö paranee ja amerikkaset auttaa. Norjaset on olleet jo pitkään natossa kuin myös tanskaset, saksaset, ranskaset ja etelänaapurimme viroset.
- nokkosenpistämä
Kysy kielitoimistosta. Kyllä muuallakin osataan suomen kieltä ja vieläpä ihan oikein. Tulee vaan mieleen eräs liikuntasalin nimi..
- DaiwalKoskinen
Mitä väliä, samaa mettäläisporukkaa kumminkin. Toisin kuin meillä.
- eimettäläisiä
Katin kontit. Parasta kansainvälistä A-luokkaa: somaleja, arabeja, afgaaneja ym.
- SonniMoilanen
eimettäläisiä kirjoitti:
Katin kontit. Parasta kansainvälistä A-luokkaa: somaleja, arabeja, afgaaneja ym.
Miten kotoutujat sanovat, järviset, järveläiset vai jästipäiset? Vee ii tee tee uu, pitäkää hyvänänne.
- veikatenvaan
Olisko PUDASJÄRVELTÄ- mitään ??
- KurenAlusta
Ei mitään. Jästipää.
- qdfc
Koiranperseestä ootte kaikki ja rajamaanrannasta saat.........
- Jappastaan
Pudasjärvinen kuulostaa väkisin väännetyltä sanalta. Yritetään olla niin hienoja.
- Anonyymi
Vähän niin kuin jongulla käynyt, että käväisin jonkussa.
- Anonyymi
Ei se oikein mukavalta kuulosta jos olisi pudas järvinen. Mieluummin olen edelleen pudasjärveläinen täältä sivukylältä korvesta.4872
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888