Todistin tilannetta 12.9.2017 n. klo 13.15

Tapahtui Länsiväylällä, 51-tiellä, ennen Westendin pysäkkiä.

Tummaan kokovartalokaapuun pukeutunut rouva ei 'onnistunut' maksamaan matkakorttia vilauttamalla automaatille matkaansa.

Seurasi about vajaan 5 minuutin perusteellinen puolin ja toisin keskustelu kuskin ja rouvan välillä. Yhteisymmärrykseen ei päästy, kuski kehotti odottamaan seuraavaa bussia, sen sijasta rouva käveli bussiin sisään, ja bussi jatkoi matkaa. Vanhempi kuljettaja sai tarpeekseensa jankkaamisesta asioista 'tietämättömän' kanssa.

Kuka tämän ko. rouvan matkan maksoi, jäi epäselväksi.

Näitä samankaltaisia tapauksia on ollut jonkin verran koska ilmeisen moni käyttää näitä systemaattisesti hyväkseen. Kysymys kuuluukin, ottaen huomioon tapausten samankaltaisuuden: kuka, missä, ja mahdollisesti millä kielellä tämänkaltaista vapaamatkustamista muiden veroja ja maksuja maksavien kansalaisten kustannuksella levitetään tietoisesti?
27317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tarkentaen, tämähän ei siis pala tulessakaan

Äänestä
  • Tarkentaen, molemmat osapuolet eli kuski ja em. rouva osasivat tarpeeksi suomen kieltä kommunikoidakseen asian suhteen.

    Epäselväksi ei siis jäänyt miksi rouvan mainitsema kausi ei riittänyt, HSLn elektroninen lippulaite kun ei ole nk. rodullisesti tai muutoinkaan mm. kaapuperusteisesti valikoiva jolloin syy lienee lipun omistajan suhtautumisessa lipun uusimisen suhteen.

    Äänestä

Hirveetä, ei voi olla totta! Tämä on aivan käsittämätöntä! Tähän on ehtottomasti saatava parannus! Persujen ja uuvattien on tehtävä pikaisesti lakiehtotus asian korjaamisksi!

Äänestä

  • Tämä ulkomaan rouva olikin selvästi vasemmistolainen, kaikki mikä on toisten on myös hänen.
    Rouva jopa pöyristyi siitä, ettei kaikki ollut muka ilmaista hänelle.
    Typerät Suomalaiset laittavat rajoja hänelle!

    Äänestä

  • https://www.youtube.com/watch?v=cPbyvRksdOo

    Järkyttävää eipä muuta voine sanoa tuossakin tilanteessa voi vain sanoa maassa maan tavalla
    kyllä matkasta pitäisi maksaa jos kerran kyytiin pyrkii

    Äänestä

  • Vapaa_Matkustaja kirjoitti:

    Tämä ulkomaan rouva olikin selvästi vasemmistolainen, kaikki mikä on toisten on myös hänen.
    Rouva jopa pöyristyi siitä, ettei kaikki ollut muka ilmaista hänelle.
    Typerät Suomalaiset laittavat rajoja hänelle!

    Mitähän kautta yks Kiitos -paitalainen Sisufaija on lapselleen ja ITSELLEEN saanut ilmaisen leikkikenttäruuan. Maistui sapuska oikein hyvin tolle persujätkälle päivittäin tässä eräänä kesänä. Ne ruuat on siis lapsille. Sillä jätkällä oli toisinaan myös yksi hyvin törkeä paita mutten viiti kuvailla sitä. Hän kävi vain syömässä. Ei puhunut lapsensa kanssa, kaatoi sen kiposta itselleen ruokaa ja syötyään lähti pois anatamatta lapsen jäädä leikkimään.

    Mihinhän oik-vas -akselilla toi isi kuuluu?

    Äänestä

  • "Hirveetä, ei voi olla totta! Tämä on aivan käsittämätöntä! Tähän on ehtottomasti saatava parannus! Persujen ja uuvattien on tehtävä pikaisesti lakiehtotus asian korjaamisksi"!

    Woman Poops On Hospital Floor

    Äänestä

  • niinpä_ kirjoitti:

    Ilmiö on laajaa: https://www.youtube.com/watch?v=cPbyvRksdOo

    Bussiyhtiöt voisivat ottaa käyttöön järjestyksenvalvojat, ihan siis nykylainsäädännön puitteissa.

    Juuri näin, tai sitten semmoiset kulkuesteet jotka näyttää vihreätä mikäli maksu suoritettu.

    Asentaminen tosin saattaa maksaa jonkin verran, toisaalta säästyypähän kuljettajien uskottavuus, kuin myös koko järjestelmän versus taqiyya-touhut vs. suomalainen rehellisyys.

    Äänestä

  • Lakihan on jo olemassa ja hyvä, että kaikkien pitää maksaa pussilippunsa tai ei voi pussilla ajaa.
    Miksi siis tehdä lakialoitetta???
    Kysymys on vain siitä suuremmasta asiasta, että ei Suomessa voi elää kuin pellossa, vaan täytyy noudattaa sääntöjä ja lakia muutoinhan tämä yhteiskunta menee aivan hulinaksi, jos kansalaistottelemattomuus lisääntyy.

    Äänestä

Rakas nimimerkki Suomi100_OUYEAH! Minä olen persu niin kuin sinäkin, enkä n****reitä siedä. Mitäpä jos tapaisimme Tähtitorninmäellä illalla, niin saisimme kokea Timon lämpimän sylin. Minä tuon Tummelia!

Äänestä
  • Laitan paremmaksi, nähdään huomenna Argadian mäellä tasan klo 12!

    Äänestä

  • Suomi100_OUYEAH kirjoitti:

    Laitan paremmaksi, nähdään huomenna Argadian mäellä tasan klo 12!

    Siis vasurien toimistolla, Tummelit on jo valmiina!

    Äänestä

Suomalaiselle dösäkuskille paiskataan lopputili kouraan kun kertoo tästä ongelmasta,kaikille pitäisi olla selvä että pummilla ei matkusteta Matut rekevät tätä tietoisesti kun kuskit eivät uskalla rasismin takia heittää näitä pihalle . En yhtään ihmettele että kansalaiset ovat saaneet tarpeekseen kun noita palstoja lukee,Toivottavasti Halla-Aholaisille tulee tuplaten kannattajia seuraavissa vaaleissa vaikkeivat pääsisikään hallitukseen heitä on pakko kuunnella koska politikot pelkäävät kansan raivoa. Ennen kun Mustalaiset alkoivat kylillä tulla liian röyhkeiksi heille annettii varoitus kyläläisten toimesta jollei se tehonnut seurasi toimenpide sen jälkeen lähtivät kylästä. Nyt kun sallitaan kansalistottelemattomuus Vihervasemmistossa olisi vähä velvollisuuksia kokeilla näihin pummeihin ja avitetaan potkimalla nä loiset pihalle.

Äänestä
  • Kysymys nettipoliisille:
    Saako pummilla matkustavan ampua?

    Äänestä

  • NimMerk-epätietoinen kirjoitti:

    Kysymys nettipoliisille:
    Saako pummilla matkustavan ampua?

    Se sinun on itse päätettävä, kun tilanne on päällä.

    Äänestä

Kyllä minua ainakin puistattaa, kun näen tummaan kaapuun pukeutuvan ihmisen.
Suorastaan inhottaa.
Yhteiskunta varmasti niidenkin kyydit maksaa.
Niitä pummeina matkustavia kun on,
mikä on nähty filmin pätkässä, joka oli huivipäisistä kuvattu.

Äänestä

Miten vain! Veronmaksaja aina loisimamun matkan maksaa..

Äänestä

On teillä murheet!

Äänestä
  • Vasuria tuollainen naurattaa, ainahan vasuri on pummilla elänyt toisten siivellä.
    Vasurihan se maksaa bussikuskinkin palkan, eikös juu!

    Äänestä

On sulla murheet kirjoitti suvakkivakki,jos muut maksavat kyydin ja pummmi saa matkustaa siivellä kun on etnisen taustan omaava vedotaan rasismiin ja media huutaa haloota jos Bussikuski paiskaa matun ulos.Vihervasurit sallisivat t kansalaistottelemattomuuden johan tästä Paavo Arhinmäki kirjoitti vuosia sitten .Jos tänne tunkeudutaan kaikille täytyy tehdä selväksi maan tavat ja lait .

Äänestä

Milloinka mahtaa kantasuomalainen olla sanamarvoinen lain edessä,ei ihme että vihakirjoitukset lisääntyvät ei kuitenkaan pohdita mistä kaikki johtuu , Vieläkin suututtaa toi bussikuskin potkut mies teki sitä työtä tunnollisesti mutta sai Matujen ansiosta potkut.

Äänestä

Somalit ovat maallemme oikea kansantaloudellinen lottovoitti väitti Jyrki Katainen, oliko tämä nilkki oikeassa?

Äänestä
  • Jyrki on jo oman lotto-voittonsa lunastanut, Brysselistä on hyvä nauraa!

    Äänestä

  • Tämän ihan rikkauden voi saada itselleen kun menee Itikseen katsomaan tätä rikautta siellä ei valkoinen rotu ei enää edusta valkoista Suomea,tuokaa maalaisserkut tänne katsomaan tätä.on lottovotto syntyä suomeen se ei koske ehkä kantamaan asukkia tänne tulleita Somaleita kylläkin , On varmasti hienoa mennä kotomaahan ja kehuskella että mepä asustelemme hölmöläisten maassa kortti aukkoon neljä taikasanaa alkaa maamonaa luukusta tippua .

    Äänestä

Minkä tarinan seuraavaksi keksin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomi100_OUYEAH kirjoitti:

Tapahtui Länsiväylällä, 51-tiellä, ennen Westendin pysäkkiä.

Tummaan kokovartalokaapuun pukeutunut rouva ei 'onnistunut' maksamaan matkakorttia vilauttamalla automaatille matkaansa.

Seurasi about vajaan 5 minuutin perusteellinen puolin ja toisin keskustelu kuskin ja rouvan välillä. Yhteisymmärrykseen ei päästy, kuski kehotti odottamaan seuraavaa bussia, sen sijasta rouva käveli bussiin sisään, ja bussi jatkoi matkaa. Vanhempi kuljettaja sai tarpeekseensa jankkaamisesta asioista 'tietämättömän' kanssa.

Kuka tämän ko. rouvan matkan maksoi, jäi epäselväksi.

Näitä samankaltaisia tapauksia on ollut jonkin verran koska ilmeisen moni käyttää näitä systemaattisesti hyväkseen. Kysymys kuuluukin, ottaen huomioon tapausten samankaltaisuuden: kuka, missä, ja mahdollisesti millä kielellä tämänkaltaista vapaamatkustamista muiden veroja ja maksuja maksavien kansalaisten kustannuksella levitetään tietoisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu