Kellä ei ole niitä lähinaapurina pitäköön turpansa kiinni mamukeskustelusta. Jokainen kellä sellainen " antitaivaanlahja" on huutoetäisyydellä tietää mistä siinä helvetissä on kyse.
Ihan hemmetin helppoa heittää "lutuiset-kommenttia" norsunluutornista. Koittakaa perkelevie asustella niiden kanssa pakosta samoissa nurkissa, kyllä hymy ja suvaitsevaisuus hyytyy...sen takaan!
Ihan hemmetin helppoa heittää "lutuiset-kommenttia" norsunluutornista. Koittakaa perkelevie asustella niiden kanssa pakosta samoissa nurkissa, kyllä hymy ja suvaitsevaisuus hyytyy...sen takaan!
Vastaukset 220
Vanhimmat
Samaa mieltä. Olisi hyvin valaisevaa suvakeille, jos pari kolme matuperhettä majoitettaisiin naapuriin. Saisivat nauttia siitä herttaisesta älämölöstä ja äklöstä hajusta sekä iloisesta sääntöjen rikkomisesta.
Itä-Helsinki muuttuu vauhdilla, koska suomalaiset äänestävät jaloillaan.
Jännä juttu, et noitten white-flightaavien tilalle ei sit kuitenkaan muuta suvakkeja hengailemaan omien kultamunastensa kanssa?! Miksi?
Täällä ei taida koko paikkakunnalla olla yhtään maahantunkeilijaa, mutta ei minulla silti mitkään ruusunpunaiset suvakki(kalja)lasit ole silmillä. Suomi on ollut maailman turvallisin maa. Ei tätä harvinaista pientä kansaa tällä tavalla säilytetä - ja tietyillä tahoilla se ei ilmeisesti ole tarkoituskaan.
Suvakit pitää Nousukausi-elokuvan mukaisesti houkutella maksulliselle extremematkalle Jakomäkeen, esim. 1-2 vuotta on osoitus tosimiehen kestokyvystä. Eivät suvakit silti ota lapsiaan mukaan, nehän voisivat joutua tyhmistävään matukouluun.
Niin, miksei Sipilä, vihervasemmistolaiset ja muut suvakit muuta Itä-Helsinkiin nauttimaan ihailemaansa kultimultin etnistä värinää - omia aikaansaannoksiaan.
He voisivat siellä yhdessä nauttia islamisaation tuomista ihanuuksista maahamme ja uneksia paremmasta maailmasta, jossa islamistit joikuu torneissa, homoja hirtetään ja naisia hunnutetaan ja uusi ja uljaampi sharia-laki tuo turuille ja toreille julkkiset tappajaiset, milloin mistäkin koraania rikotusta rikoksesta.
Ghanasta tuttuja.
Ei ne enää mahdu Itä-Helsinkiin, vaan nyt täyttyy Vantaa ja Espoo Pk-seudulla.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011077617.html
Ainoastaan hyviä kokemuksia on maahanmuuttajataustaisista naapureista: Ystävällisiä aikuisia ja iloisia lapsia. Elämän äänet on siedettävä naapurustossa ihmisten taustoista riippumatta. Jos ei niitä siedä, voi muuttaa muualle - valinnan varat ovat ymmärrettävästi vähissä, mikäli itse asuskelee asumistuen ja syöpöttelee/juopottelee toimeentulotuen varassa.
Muuallemuuttamista siis tarjoat metelöimiseen ja varastelemiseen, hienoa, tulipa taas yhden suvakkihörhön sairas kanta selville :(
Ei aina voi muuttaa muualle. Miksi yleensäkään pitää muuttaa muualle, jos itse on asunut säällisesti kymmeniäkin vuosia samassa paikassa.
Yhtäkkiä tulee jotain älämölöhajuporukkaa, niin eikö sen tulijan pitäisi noudattaa olemassaolevia tapoja, häh?
Heidänhän se pitää sopeutua, eikä niiden, jotka ovat paikalla olleet pitempään.
Jos saat asumistukea ja vielä toimeentulotukea, ei sinulla saa olla mielipiteitä....? Omituisen "suvaitsevaisia" suvakit??
Kaikki mamut eivät aiheuta ongelmia, ainoastaan muslimit.
Minkäs varassa se täydellinen mamu sitten syöpöttelee ja juopottelee ?
kun on itsekkin paskasakkia, sopeutuu hyvin lähiidän kulttuuriin, paikkojen paskominen ja älä'mölö sekä kaikki yöt möykkääminen on yhteistä. kun työt ei paina on helppo suvaita .
Ei siinä tuommoinen ystävällisyys paljoa merkitse jos joutuu valvomaan älämölössä tai kahlaamaan roskissa ym. sellaista. Ystävällisintä olisi olla maassa maan tavalla. Ei suomalainenkaan niin ystävällisyydenkipeä ole.
Sellaisiahan ne "maahanmuuttajat" ovat. .... "asuskelee asumistuen ja syöpöttelee/juopottelee toimeentulotuen varassa." * )
Milloinkas NE turvapaikkaa hakeneet ovat muuttuneet statukseltaan "maahanmuuttajiksi"?
Sinne ne on takaisin lähetettävä, mistä ne ovat tulleetkin, pistämään maansa asita järjestykseen, kun ovat ne sotkeneetkin!
* ) Näitä meillä on riittävästi ihan omasta takaa, tarkoitan sitä "kansanryhmää", joka arkenakin käytäää juhlapukua, ja silloinhan ei arkinen työ sovellu myöskään koko vartalolle.
Eli: Sä siis hyväksyt "elämän äänet" naapuristas, jos siellä asuu moniosaaja, mut jos siellä asuukin juopotteleva sosiaalitukia saava kantasuomalainen, niin sillon sä ET hyväksy niitä?
Olet siis rasisti!
Kuulehan sinä suvakki-nuija. Y-säätiön pomo sai juuri kansainvälisen palkinnon siitä vitun tyhmästä ideasta asuttaa huono-osaisia ja mamuja omistuskerrostaloihin.
Y-säätiö ostelee ainakin pääkaupunkiseudulla kerrostalohuoneistoja ja vuokraa ne sitten mm. Helsingin kaupungille.
Kukaan ei puhu siitä kuinka paljon Y-säätiö tästä busineksesta taloudellisesti hyötyy.
Itse suunnittelen juuri asuntoni myyntiin laittoa ennen kuin alueen asuntojen hinnat romahtavat kun ihanat kulttuurin rikastajat ovat saapuneet yhteiskuntaamme loisimaan.
Eihän se tietenkään suvakkia haittaa kun rappukäytävä haisee suitsukkeelle, ihmisiä lappaa sisään ja ulos yhtenä nauhana ja helvetillinen meno on päällä puolesta päivästä aamuyölle. Aamusin on hiljaista kun yhteiskunnan rikastajat nukkuvat. Sitä samaahan suvakkihörhö tekee eli elää yhteiskunnan tukien varassa. Hatsit saa ostettua näppärästi naapuriin muuttaneelta somaliperheeltä ja munan puutteessa voi soittaa naapurin papukaija tukan ovikelloa ja samalla hommata itselleen jonkun yhteiskunnan maksaman kivan tartuntataudin.
Fatta maksaa myös suvakkiloisen toimeentulon. Ilmankos on niin yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Hermo lepäsi etelä-Euroopan matkalla kun ei näkynyt missään Emaljungia työntäviä haisevia läskikasoja hirveän kakaralauman kanssa. Ollaan me vittu täällä Suomessa ihan helvetin tyhmiä kun hyysätään meidän veronmaksajien rahoilla kaikki viherpiiperot, somalit ja muut työtä vieroksuvat loiset.
Kiitos, päivän parhaat naurut. Osuit aivan naulankantaan
Valitettavasti saimme mamu-perheen pienkerrostaloalueelle. Hirveää meteliä, ei mitään tapoja tai muiden huomioonottamista.
Kärsimys päällä eikä loppua näy. Pirun sikiäväistä sakkia kaiken lisäski.
Ihan asiallinen kannanotto, mutta kauanko totuus pysyy täälläkään? On iso ristiriita jo siinäkin,että meidät suomalaiset on velvoitettu elättämään kaikensortin tunkeutujia maailman tappiin ja lisää tuodaan pölhöpuolueiden suvakki-idiotismin myötä.
Olisi syytä perustaa Totuuskomissio selvittämään syitä ja sen seurauksia, tämä tulee hiertämään kivenä kengässä isoa osaa suomalaisista ja vallankin kun nykyinen hallitus ajaa maamme perikatoon ylivelkaantumisen myötä.
Harmi, ettei haittamaahanmuuton hinta ja seuraukset kiinnosta useampaa puoluetta, kuin perussuomalaisia, joukkovoimaa kaivattaisiin tilanteen tervehdyttämiseen.
Meidän yläkertta ei tunne lauantai aamu rauhaa tai Sunnuntai Kontulassa itä-Helsinki! Pyöreä pyöreä suomalinen nainen ,mitä tekee askarteleeko vappuun jotain??Koko homma alkaa 2 viikoa ennen joulua,pääsiäinen,vappu,juhanus. Vai vasaralla hakka pipuria pieneksi safkaansa?Toinen vaihe ,nostaako painoja ja tiputaa ne lattiaan? Varsinkin kun kello yli 22 ?
Jokunen vuosi sitten oli matuja naapurina. Muuttivat juoppoporukan tilalle. Matujen kanssa ei ollut mitään ongelmaa.
Muslimit naapurina, niin asumisviihtyvyys on suoraan helvetistä ja kiinteistön arvo nolla.
Juopot lienevätkin lähin tietämäsi vertailukohta.
Juopot kantasuomalaiset sosiaalipummit elämöivät vuokrataloissa. Häiritsevät kunnon kansalaisia.
Vaimentaako kantisten mekkala jotenkin alleen mamujen elämöinnin?
Itselläni kokemuksia vain 90-luvulta somaleista, ei mitään ihmeempiä häiriöitä, mutta kyllähän ne somalille haisivat.
Meillä kyllä talossa kolme somppuyhteisöä ja meteli ihan helvetillinen. Huutoa kiljumista autoja mopoautoja ja se helvetillinen persialaiseloa torilla musiikki raikaa kybällä vaikka keskellä yötä. Kyllä on monasti ollu kirvae mielessä
Haju tulee khat pensaan lehdistä. jota somalit pureskelevat. Jos pureskelija olisi suomalainen, niin hän syyllistyisi huumausainerikokseen.
Onko noilla perkeleen suomalaisten eläteillä varaa ostella mopoautojakin?
Ei kun ilmoitus isännöitsijälle ja paperiin kolmen heidän naapureitaan asustelevan naapurin nimet. Kolme varoitusta ja lähtö tulee.
Kuulin juuri ettei Helsingin kaupungin vuokrataloissa asustelevat voi vedota edes huonoon Suomen kielen taitoon, koska ne ovat heillä kuulema mm. Somaliaksi käännettynä. Kai niistä joku edes, ehkä, osaa lukea.
Tuskin kukaan sijoittaja vuokraa heille asuntojaan. Turha yrittää hakea Suomen kansalaisuutta ellei selviä kielikokeesta...
Y-säätiön kämpät vuokraa edelleen mm. Helsingin kaupunki.
On aivan turha yleistää puolin tai toisin. Osa pakolaisista elää siivosti ja sääntöjä noudattaen. Osa taas kieltäytyy sopeutumasta suomalaiseen yhteiskuntaan ja sen sääntöihin. Ilman muuta molempia puolia näkyy myös kantasuomalaisissa.
Jos häiriköinti jatkuu, täytyy antaa varoituksia ja sitten häätö. Poliisin voi aina kutsua paikalle. Tässäkään asiassa ei saa olla eroja: poliisin täytyy puuttua myös esim. ramadanin aikaan aiheutettuun yömetelöintiin, jos kerran järjestyssäännöt määräävät hiljaisuuden esim. klo 22 jälkeen. Syödä voi hiljaakin.
Varo kuitenkin valittamasta hajusta, koska suomalaista sakotetaan, jos valittaa hajusta. Silleen ei haju haittaa tai jos edelleen haitta, niin sakotetaan uudelleen.
Minkähän takia muuten tupakan haju on pätevä syy kieltää tupakointi koko taloyhtiössä, mut kamelinhajua (vai mille noi nyt sit haiseekaan?) ei sais edes arvostella, koska se taas on rasismia?!
Miksi suomalaisten pitää elättää muiden maiden kansalaisia, antaa työ- ja opiskelupaikat, asunnot, sote-palvelut, rakas kotimaamme ja kaikki muukin veronmaksajiemme kustannuksella ja köyhien suomalaisten tappioksi mamuille ja matuille? En tajua tätä ja olen sentään paljon opiskellut, monet työt tehnyt ja pitkään elänyt suomalainen!
Vastatkaahan tähän mitä tuossa kysytään? Mikään hätä ei ole kyseessä tässä mokutuksessa, vaan ihan muut syyt. Kansa pitää näet vaihtaa. Ei siinä muusta ole kysymys.
Vationjohtomme on vaipunut johonkin ihme tilaan jossa jatketaan huonoksi havaitulla tiellä eikä suostuta kääntymään vaikka mikä olisi.
Sehän tässä kaikessa niin kummallista onkin että päättäjät eivät kuuntele ketään .Käsitän kyllä ettei heitä kiinnosta mitä joku huolestunut suomalainen äiti sanoo mutta kun he eivät kuuntele asiantuntijoitakaan eivätkä maahan jo aiemmin tulleita muslimeja jotka kovasti yrittivät varoitella kun näkivät millaista väkeä maahan alkoi virrata.Ns."suvakit " taas eivät käsitä lainkaan mitä on tapahtumassa,luulevat tekevänsä humanitaarista työtä ja edistävänsä myönteistä kansainvälistymistä ja heille turvapaikanhakija edustaa jotain ihanneihmistä jonka valehtelukaan ei ole valehtelua,kauhea älämölö ei ole melua( suurin osa turvapaikanhakijoista ei tarvitsisi puhelinta koska huutaa siihen niin lujaa että kuuluisi perille asti ilman puhelintakin )röyhkeys ei ole röyhkeyttä vaan huonoja puolia ei nähdä ollenkaan ja jos nähdäänkin niin niitä ei saa mainita tai on rasisti..Suomalaista,omaa maanmiestään,saa sitten haukkua senkin edestä. Moni heistä tulee itkemään sydänverta tulevaisuudessa mutta toivottavasti eivät ainakaan väitä ettei kukaan kertonut totuutta ja varoittanut..
Niin. Varoitettu on, mutta ette kuunnelleet kaksi vuotta sittenkään. Ette kuuntele nytkään. Älkää itkekö tulevaisuudessa kun tilanne on ryöstäytynyt kaaokseksi. Emme me sitä tilannetta tilanneet, vaan te hyväuskoiset, sanonko ketkä. Me varoitettiin mutta varoitukset sujahtivat pään läpi ja toisesta korvasta ulos.
Siksi, että saadaan vähitellen vaihdettua kansa.
Hyvänä esimerkkinä jo Hangossa heitteillejätetty kotipalveluasiakas, joka kuoli (=tapettiin) nälkään.
Näin vähitellen hivuttamalla pidot paranee, mutta ensin on etsittävä ne säästökohteet, kuten Hangossa, kas kun kaikille ei riitä, täytyy priorisoida.
Tämä on sitä suomalaista eutanasiaa ja paremminvointiyhteiskuntaa, jossa tehdään eetistä politiikkaa.
(Ninnukkainen kirjoitti:) vast.
Kaksi vuotta sitten oli jopa suunniteltu iskua eliittiä vastaan.
Silläkö ruottalaiset pisti niitä oikein isolla joukolla tulemaan, ohjeistivatko oikein?
Täällä hölmölandiassa kumarrettiin ja pokattiin, autettiin jopa laukkujen kannossa rajalla, palvelu pelasi ja miten pelasi, oikein rajavartioiden ja sotilaiden avulla.
Hyvä ettei punaista mattoa levitelty ja soitettu porilaisten marssia.
Onko Hankokin pilattu? Luulin, että vain isot kaupungit on pilalla.
Olo on turvallinen, kun samassa rapussa asuu raamikkaita maahanmuuttajamiehiä. Potkivat häiriköiviä juoppopummirasistijuntteja perseelle reippaasti.
Minun naapurissani asui mustalaislauma. Vaikka tasainen pulina ja tupakanhaju tuli asuntoon, silti ottaisin heidät mieluummin, kuin eräät muut.
Suomen mustalaiset ovat sentään siistejä ihmisiä.
Soukassa oli ennen skinejä, jotka pitivät maahanmuuttajat hiljaa. Voi niitä aikoja, kun Suomi oli vielä aidosti suomalainen ja tiesi ketä ei tarvitse pelätä.
Väkivalta liittyykin monikulttuuriin erottamattomasti.
On siinä taas oikea suvakkihuora, maanpetturi! Kehottaisin hakemaan turvapaikkaa jo Syyriasta tai Somaliasta! Siellä saat tuntea länsimaisena naisena, jos sinua sellaiseksi voi edes kutsua, islamilaisen turvallisen kulttuurin!
Onko ne juopot siellä rappukäytävässä pyllistelyn tiellä?
Vai raamikkaita.......salli mun nauraa! Nämä ihailemasi pikkumiehet ovat tukka mukaan lukien n.160cm pätkiä,joten se siitä raamikkuudesta!😂
Mietin+samaa+90%+mitä+on+nähny+ni+max+170cm+ja+painoa+max+65kg,+raamikas?+Kannattaisi+katsoa+vaikka+gladiaattoreita+niin+opppii+mikä+on+raamikas..
Koirista ei saa puhua kuin ne ihmiset joiden naapureilla on koira.
Kyllä meidän kadulla asuu ns. tummempaa väestöä mutta en minä ole mitään sekoilua huomannut.
Töissä ei sitä huomaakaan.
Voi kun minua työssäkäyvänä nimenomaan häiritsee se myöhään yöhön jatkuva mölinä kun itsellä on aamulla aikainen herätys.
Kaikki myöhään yöllä mölyävät ovat mamuja. Yksikään suomalainen ei koskaan mölyä keskellä yötä. Eihän?
Onko argumenttisi siis se, että jos jostain löytyy yksi tai useampi mölyävä suomalainen, niin mamumölinä ei haittaa?
Ei vaan se että jos joku jossain mölyää ei välttämättä ole mamu. Ja että kaikki mölyäjät eivät ole mamuja.
Vauuu!
Veinkö sanat suustasi?
Kyllä joskus mölyää suomalainenkin mutta ainakin meidän talossamme se on poikkeustilanne,on tuparit tai synttärit tai muut bileet ja yleensä silloin kertovat siitä etukäteen muille asukkaille.Mamuilla mökä ei rajoitu viikonloppuun vaan arki-illatkin ovat yhtä juhlaa.Mikäs kun ei ole kenelläkään työhön lähtöä aamulla .Parasta on kun heistä joku menee parvekkeelle soittamaan puhelua .Huuto on niin kaamea että kuuluu varmaan perille Timbuktuun asti ilman sitä luuriakin.En edes jaksa enää vuodattaa jostain jätteiden lajittelusta tai kuivaushuoneen käytöstä...joillekin vaan on kaikessa ihan omat sääntönsä eli siis että mitään sääntöjä ei ole.Naapurin mummeli oli huomauttanut lasten kaapuun kääriytynelle äidille että polkupyörät,ulkolelut yms.ovat asukkaiden omia henkilökohtaisia tavaroita eikä niitä voi ottaa luvatta ja kaavun alta oli alkanut sellainen säkätys rasismista että muorin oli tehnyt mieli pyllyttää.
"Kimmo Kuu" ei käsitä että eri kulttuureissa on erilaisia tapoja elää ja pitää ääntä. Muslimikulttuuriin ja erityisesti arabialaiseen ja somalialaiseen kuuluu äänen reipas käyttö mihin vuorokauden aikaan tahansa. Arabiaa ei nähtävästi edes voi puhua hiljaa. Suomalaiseen ja esim. Japanilaiseen kulttuuriin kuuluu hillitty äänenkäyttö ja hiljaisuuden arvostaminen. Suomalaiset juopot, joita on vain pienen pieni osa väestöstä vain nousee esiin juuri äänekkyytensä vuoksi. Hekin ovat selvinpäin hipihiljaa. Musulmaanien kulttuuriin ja perimään kuuluu huutaa selvin päin!
Itsellä oli naapurina yli vuoden "somaliperhe" ( n. 20 henkeä..) Haku ja huuto sanoinkuvaamaton.
Jopa pieni lapsi turvapaianhakijoita ja heidän keskinäistä jutteluaan katseltuaan ja kuunneltuaan kysyi arkana : Miks noi kaikki sedät on niin vihasia ?
Hehän ovat.Kauhean kiivaskuonteisia.Lapsikin sen aistii.Normaali juttelukin on kauhean kiivasta ja kovaäänistä ,saati sitten jos on oikeasti joku väittely meneillään.Taatusti kukaan ei samassa talossa silloin nuku.
"Mikäs kun ei ole kenelläkään työhön lähtöä aamulla."
Niin yhdelläkään mamulla ei ole työpaikkaa. Et kuullosta lainkaan rasistiselta. Ymmärrän toki miksi asia häiritsee sinua noin paljon mutta mieti, suhtautuisitko heihin eri lailla jos he olisivat suomalaisia?
Oletko itse käynyt muslimi maissa ja todennut että liiallinen äänenkäyttö kuuluu kulttuuriin vai perustuvatko näkemyksesi vain siihen mitä olet itse nähnyt/kuullut?
En suhtautuisi.Jos suomalainen ei opi elämään normaalissa ihmisyhteisössä onpa työssäkäyvä tai työtön niin hänet lempataan asunnosta ulos.Näitä mamuja kaikkien on vaan pakko yrittää sietää koska eihän elätiksi otettua taivasallekaan voi ajaa.
Et kysynyt minulta mutta minä olen sekä käynyt muslimimaissa ( Jordania,Egypti ja Turkki ) että matkustan arabien kanssa päivittäin tunnin verran samassa bussissa joten voin todellakin sanoa että armoton möykkä kuuluu siihen kulttuuriin.
Kerrostaloissa asutaan niin lähekkäin joten on aika vaikeaa olla kuulematta mitään naapurista. Ja vaikka naapurissa suomalaiset melskaavat et ala vainoamaan kaikkia heidän uskontonsa ja kulttuurin omaavia henkilöitä. Vai alatko? Ymmärrän kyllä vihasi naapureita kohtaan mutta se että naapurisi ovat meluisia ei tarkoita että jokainen muslimi olisi.
En vihaa naapureitani ,päinvastoin.Vihaan sitä että joku tulee minun kotimaahani ,saa tältä valtiolta kaiken mitä elämiseen tarvitaan ja katsoo oikeudekseen olla piittaamatta mistään säännöistä ja muiden huomioon ottaminenhan tietenkin on jo ihan kohtuuton vaatimus.Minä en vihaa naapureitani mutta vihaan sellaista asennetta että jos melusta joku huomauttaa tai muistuttaa muista taloyhtiön säännöistä (joita muut pystyvät noudattamaan vaikeuksitta )niin mamun ensimmäinen reaktio on : SINE OLE RASISTI.Jokainen joka vaatii heiltäkin pientä panosta on rasisti.Ei varmasti jokainen muslimi ole meluisa.Mykkiäkin muslimeja on olemassa.Mutta tuossa kulttuurissa normaali keskustelukin on tavallisesti kiivasta ja kovaäänistä .
Hyviä pointteja. Tosin kyllähän Suomi on maa jossa autetaan niitä jotka tarvitsevat apua.
Eikö hoitotäti valvo yhtään miten aikasi käytät?
Jaaha taasko tulit huutelemaan päättömiä kun et muuta keksi.
Ja moni tarvitsee nyt apua, kun naapurissa on muslimiheimo.
Kiitos kun et toistanut minun vihaavan naapureitani.En nimittäin pidä siitä että tuntemattomat ihmiset keksivät minulle mielentiloja.Minä olen sosiaalinen ihminen ja naapuristossani pidetty,samoin työpaikalla.Vihamiehiä minulla on korkeintaan Suomi24:n palstalla .En vihaa myöskään ketään ihmistä rodun perusteella mutta terrorismi,jihadismi ja radikalismi eivät olekaan rotuja vaan kuuluvat olennaisena osana islamilaisuuteen.Sitä ei kiellä edes yksikään imaami.Siksi mielestäni on edesvastuutonta ottaa monta monta komppaniaa muslimisotilaita maahamme turvapaikanhakijan statuksella.
Tuo nauratti, että puhe kuuluu varmaan perille Timbuktuun ilman sitä luuriakin. :-)
Mieheni on ulkomaalainen ja hän puhuu puhelimessa kotimaahansa useita kertoja viikossa. Kyllä se on kummallisen lujalla volyymillä aina tehtävä. Olen kyllä sanonut, että puoli kymmenen jälkeen en sitä jaksa kuunnella eikä asia ole swn jälkeen haitannut.
Toivottavsti tämäkin ei ole rasismia mutta veikkaan että jos perheessä on joku suomalainen niin melutaso pysyy jossain rajoissa :-)
Taisi tulla ja hyvä niin.
On kyllä vaikea ymmärtää suvakki ukkoja! Oikeita aisankannattajia,tämä kimmokuukin varmaan akkansa mieliksi täällä saivartelee selvistä tosiasioista, akkansakin siemennetty "paremmilla geeneillä! "Ei mitään isänmaallisuutta, mitään oman arvostusta kun ei ole koskaan mitään omistanut ,elänyt vain ituhippiäisenä muiden piikkiin niinkuin nyt nämä aikuiset miehet jotka suvakki lukee turvaa tarvitseviksi.Oksettavaa omaan pesään paskomista!
Seksisti, koska olen väittänyt olevani mies? Yleistät ihmisiä ihan liikaa. Onko ainoa tapa olla isänmaallinen syrjiä kaikkia muita kulttuureita ja kansoja? Vai eikö Suomessa saa asua kuin hyperisänmaalliset?
"ei ole koskaan mitään omistanut"
Enkö siis omista mitään? Edes vaatteita päälläni? Pitääkö ihmisen olla rasisti ennen kuin saa omistaa jotakin? Puheissasi ei ole mitään järkeä.
En ole ikinä sanonut että haluaisin antaa kaikki suomalaisten rahat mamuille. Taaskin pelkkää yleistystä. Maahanmuuttoonkin voi suhtautua monella tavalla eikä valintana ole vain kaksi ääripäätä. Jos joskus keskittyisit johonkin muuhun kuin toisten solvaamiseen huomaisit että asioita voi lähestyä eri näkökulmista ja aina ei ole yhtä selvää ratkaisua.
Taas samaa saivartelua! Se tosiasioista puhuminen ottaa suvakkia niin kipeesti, miksi?
Juurihan minä puhun tosiasioista ja sinä heti valitat. Kaikki ei aina ole niin kuin luulet niiden olevan.
Minä en puhu mistään mitä vain luulen. Kaikki on itse havannoitu, suvakinkin kannattaisi ihan rohkeasti avata silmänsä huomaamaan muslimien haitallinen vaikutus eurooppaan ja lopettaa tuo murhauskonnon kannatus ja siitä kaikesta haitasta, sotkusta ,vaivasta ja terrorista maksaminen.
Sitäpaitsi, kun näitä tupataan kotouttamaan jo suoraan itsenäiseen asumiseen, on riski moninkertainen. Ei riitä mölyäminen, rasvapadat roihahtelee tuleen keskellä yötä ja siinä on koko asumisyhteisö vaarassa, erittelemättä suvakkeja.
Hyväksyisin täysin, kun eliitti kotouttelisi niitä vierihoidossa ihan omassa naapurissaan, mutta niinhän se ei suinkaan mene.
Rasistien pitäisi avata silmänsä ja huomata että maailmassa on muitakin ihmisiä ja sen että asioihin voi olla enemmän kuin kaksi mielipidettä. En ole koskaan kannattanut yhtäkään uskontoa enkä siis myöskään islamia. Minä vain olen sitä mieltä että jos joku tarvitsee apua häntä pitäisi auttaa. Miltä sinusta tuntuisi jos tarvitsisit jossakin asiassa apua mutta kukaan ei viitsi auttaa sinua kun keskittyvät liikaa itseensä? Enkä ole koskaan sanonut että haluaisin auttaa jokaista maailman muslimia kutsumalla heidät Suomeen.
Nämä suomeen ilmaiseksi elämäänlaumoina tulleet sotilas ikäiset ,hyvässä lihassa ja vaatteissa olevat ,paperinsa tarkoituksella hävittäneet miehet EIVÄT OLE MITÄÄN APUATARVITSEVIA PAKOLAISIA! On se kumma että ei mene suvakille ns. jakeluun . Yritä nyt hyvä ihminen ajatella edes hieman itse!
Ei sieltä lähteminen kovinkaan helppoa ole. Perhe tietysti lähettää vanhimman poikansa. Tosin tämä on vain oletus. En sinun tapaasi väitä tietäväni asiasta kaikkea. Tiedätkö muka itse minkälaisissa oloissa ihmiset siellä sodan keskellä elelevät? Tietämyksesi perustuu pelkästään luuloon.
Niin, eli poikkeus vahvistaa säännön (taas vaihteeks) niinkö?
Jos mamuista löytyy yksikin hiljanen, niin suvakkilogiikalla kaikki loput mölyyjätkin on hiljasia? Eikös toi o tota joukkoraiskauslogiikkaa?
Joukkoraiskauksessakin enemmistö osallistujista on sitä keltä, että joukkoraiskaaminenon ihan ok juttu, ja lisäksi hiton kivaa! :)
Mutta siis sun mukaan siis raiskauksiin, mölyämisiin, eikä mihinkään muihinkaan vastaavin kulttuurinrikastuksi,in sais puuttua millään lailla ennenkuin vasta sit kun joku mieletön enemmistö olis ongelmaksi, niinkö?
Paljon se sun mielestäs olis? Kun mun mielestäni se on 1! (ja ei 1 prosentti, vaan yks kappale!)
Kaikki muslimitkaan ei o terroristeja (No DAH!), kuten ihan oikeudessa piti käydä varmistamassa, mutta kyllähän se on ihan fakta, että ehdoton enemmistö terroristeista ON muslimeita! Ja sinä olet sit se, joka sanoo, et ei se haittaa niin kauan kunhan kaikki ei ole! Vai? Entäs oisko sulla mitään sanottavaa niille tuhansille ihmisille jotka olis siitä sun kanssa kohtalaisen eri mieltä, jos ne olis vielä elossa. Eli noitten terroritekojen uhrit! Jotka te suvakkipaskat tunnutte aina hyvin herkästi unohtavan ihan jokasessa tapauksessa kun keskustellaan matutuksen haittapuolista. Hyssyn hyssy.
Ja eiköhän tässäkin ketjussa ole alunperin ollu taka-ajatuksena keskustella mamujen aiheuttamista meluhaitoista ihan UHRIN näkökulmasa, eli sen, joka niistä joutuu kärsimään. Sanoppas monta lausetta sä olet täs koko ketjussa keskustellu tosta näkökulmasta? Mun silmään ei muistaakseni o sattunu yhtään! Ennemminki sä oot koittanu vaan uhriuttaa noita mamuja puhumalla täyttä paskaa ja kääntämällä tyypilliseen suvakkitapaan asiat ihan päälaelleen, aivan kun ne nyt olis tässä jotain uhreja?! :D Puristele munias, ja koita keskittyä ketjun aiheeseen ja mee fanittaa niitä mamujas jonnekin: "Mamut on ihqui" palstalle? Kiitos!
No+mä+tiedän+sen+verran,+et:+99+%+Somaliasta+pn+ihan+turvallista+aluetta.
Irakista+ainakin+reilu+80+%+on+ihan+turvallista+aluetta.
Syyriassa+tehtiin+just+tulitaukosopimus+ja+ne+excluusio-aluuet,+joita+valvoo+Turkki+Oran+ja+Venäjä,+joten+ainakin+95+%+(Raqqan+tienoo+aika+leviton+vielä+ISISin+takia)+siitäkin+on+ihan+turvallista+aluetta.+
Ja+toi+"ihan+turvallista+aluetta"+tarkoittaa+Suomeks:+Niin+turvallista+kun+noissa+paskastanioissa+nyt+yleensä+vaan+voi+olla.+(eli+ei+Suomalaisittain+välttämättä+kovinkaan+turvallista)+MUTTA!+Se+on+jokaisen+maan+OMA+ongelma+hoidella+sisäiset+levottomuudet,+EI+MUIDEN!
Jotenka:+Mä+näkisin+et+Suomella,+kuten+millään+muullakaan+maalla+ei+pitös+olla+enää+mitään+velvollisuutta+ottaa+ainuttakaan+turvapaikanhakijaa+noista+kyseisistä+maista,+koska+noilla+prosenteilla+sisäinen+pako+on+iha+satavarman+turvallinen+juttu!
PISTE!
En ole puhunut raiskauksesta yhtään mitään. Oikeastaan koko keskustelussa ei ole ollut raiskaus aiheena. Aika kumma kun on joku keskustelu mamuista joku rasisti heittää raiskaus kortin ja väittää että kaikki jotka ovat erimieltä hänen kanssaan kannattavat raiskauksia. Näkemyksesi perustuvat pelkästään luuloon.
Somalia ei todellakaan ole turvallinen maa.
Turvallisuustaso
Vältä kaikkea matkustamista
Ajankohtaista
Mogadishussa on tehty useita terrori-iskuja julkisten rakennusten, ravintoloiden, hotellien ja lentokenttäalueen läheisyydessä. Kohteena ovat usein kansainväliset toimijat, ja Al-Shabaab -järjestö on uhannut surmata kaikki maahan tulevat toisuskoiset. Pyrkimykset lisätä epävakautta terrori-iskuilla ovat lisääntyneet erityisesti Mogadishussa. Ramadanin aikana levottomuudet yleensä lisääntyvät. Taistelut Somalian keski- ja eteläosissa vaativat edelleen kuolonuhreja.
Yleinen turvallisuustilanne
Somalian turvallisuustilanne on huono ja arvaamaton. Poliittinen kehitys Somaliassa on haurasta toistakymmentä vuotta jatkuneen sisällissodan ja levottomuuksien jälkeen. Afrikan Unionin rauhanturvaoperaatio käy taisteluita Al-Shabaabia vastaan. Myös Somalian klaanien väliset yhteenotot ovat mahdollisia ja vaikeasti ennakoitavia. Poliisi ja oikeuslaitos toimivat heikosti. Merkittävä osa maan keski- ja eteläosista elää humanitaarisen avun varassa. Länsimaisten avustusjärjestöjen työtä on vaikeutettu ja järjestöjen työntekijät ovat vaarassa.
Itsenäiseksi julistautuneen Somalimaan alue on ollut suhteellisesti ottaen maan vakainta seutua järjestäytyneemmän hallintonsa takia. Somalimaassa on kuitenkin edelleen länsimaalaisiin kohdistuva terrori- ja kidnappausuhka, ja sinne matkustamista on harkittava tarkoin. Kiistellyllä Soolin ja Sanaaqin raja-alueella on ollut aseellisia yhteenottoja, joissa on kuollut sekä sotilaita että siviilejä.
http://www.formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=341409&culture=fi-FI
Mistä muka ole noita 'tarkkoja' lukemia muka hankkinut? Jos Somalia on sinusta turvallinen maa miksi et itse muuta sinne?
13. artikla.
Jokaisella on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa kunkin valtion sisällä.
Jokaisella on oikeus lähteä maasta, myös omasta maastaan, ja palata maahansa.
14. artikla.
Jokaisella vainon kohteeksi joutuneella on oikeus hakea ja nauttia turvapaikkaa muissa maissa.
Tähän oikeuteen ei voida vedota, kun on kysymys tosi epäpoliittisista rikoksista johtuvista syytteistä tai teoista, jotka ovat vastoin Yhdistyneiden Kansakuntien periaatteita ja päämääriä.
http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=fin
Jos haluat kieltää yhden ihmisoikeuden voit varmaan samalla kieltää ne kaikki.
Ihme argumentointia "muuta sinne".
Mutta ne Somaliassa lomailevat voisivat hyvin muuttaa kotikonnuilleen.
Jos+Somalia+on+kerran+99%+turvallinen+maa+miksi+et+muttaisi+sinne?
Tämä ihminen , tämä kimmokuujotain ,on jo niiiiiin typerä ettei tässä edes enää viitsi intää.
"No+mä+tiedän+sen+verran,+et:+99+%+Somaliasta+pn+ihan+turvallista+aluetta."
Jos+Somalia+on+kerran+turvallista+miksi+et+muuta+sinne?+Turha+väittää+taas+päättömiä+juttuja.
Miksi suomalaisen pitäisi sinne muuttaa, oli turvallinen tai ei? Juuri sitähän sinulle yritetään selittää, että on kaikkien kannalta parempi, kun somalit pysyvät Somaliassa ja suomalaiset Suomessa. Turismi ja työperäinen muuttaminen on taas aivan eri asia.
Jos+kerran+maa+on+99%+turvallinen+miksi+et+muuttaisi+sinne?+Se+että+et+halua+muuttaa+99%+turvalliseen+maahan+osoittaa+sen+että+maa+ei+ole+99%+turvallinen.
13.+artikla.
Jokaisella+on+oikeus+liikkua+vapaasti+ja+valita+asuinpaikkansa+kunkin+valtion+sisällä.
Jokaisella+on+oikeus+lähteä+maasta,+myös+omasta+maastaan,+ja+palata+maahansa.
14.+artikla.
Jokaisella+vainon+kohteeksi+joutuneella+on+oikeus+hakea+ja+nauttia+turvapaikkaa+muissa+maissa.
Tähän+oikeuteen+ei+voida+vedota,+kun+on+kysymys+tosi+epäpoliittisista+rikoksista+johtuvista+syytteistä+tai+teoista,+jotka+ovat+vastoin+Yhdistyneiden+Kansakuntien+periaatteita+ja+päämääriä.
http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=fin
Ihmisillä+on+oikeuksia.+Jos+et+pidä+yhdestä+ihmisoikeudesta+sinusta+ne+ovat+varmaankin+kaikki+turhia.+Hyväksyt+siis+varmasti+myös+orjuuden+ja+kiduttamisen,+etkä+varmaankaan+halua+että+kaikki+ihmiset+olisivat+vapaita.+Jos+osaat+lukea+niin+yltä+voit+nähdä+että+somalialaisilla+on+oikeus+asua+missä+maassa+haluavat+ja+saavat+myös+lähteä+omasta+maastaan+jos+haluavat.
Yleensä niin käy aina.
paljoko muuten maahanmuuttajat kk kohti per lärvi saa.kirjota ainoastaan faktaa!pyydän.
Se riippuu vähän lärvistä.
Tästä löytyy:
http://stm.fi/turvapaikanhakijoiden-palvelut
asun keskellämetsää.luonto vaan lähellä.olen suomalainen.
Olet onnen Pekka ja nauti siitä niin kauan kun voit, kyllä Sipilä tekee kaikkensa, että teidänkin kylälle moskeija saadaan.
Laitoin muutama vuosi sitten pari sijoitus asuntoa vuokralle ja kerroin asiasta yhtiökokouksessa ja naapurit lähes rukoilivat sitä, että en antaisi asuntoa kaikille? Kunnioitin naapureita kaikella lailla ja myin asunnot pois, sekä jätin hyvän perinnön naapureilleni. Nykyäänkin olemme vielä yhteyksissä ja he ovat kiitollisia minulle.
Ei mitään ongelmia ikinä. Asuin Varissuolla ihan siinä Itiksen vieressä. Jengi oli kirjavaa mutta rauhallista. Ainoa mokänlähde oli kaksi pubia, joista alkuasukkaat ja venäläiset poistuivat metelöiden. Nytten asun muualla Turussa, samassa rapussa asuu nuoria maahanmuuttajamiehiä. Kohteliasta ja rauhallista porukkaa.
Niin.Suomalaiset ja venäläiset eivät ihmisiä olekaan ,nämä kaksi ovat aina suvakin hampaissa .Avarakatseisuus koskee ainoastaan nuoria islamilaisia miehiä.Minusta tuo on rasismia.Pitäisihän aidosti suvaitsevan ihmisen hyväksyä myös esim.venäläisen erilainen kulttuuri jos oma tausta,suomalaisuus ,onkin jo päässyt unohtumaan.
karsee valehtelija tämä äijä 45, tai itsekkin samanlaista yötämyötenmökääjä, muista piittaamaton toope.
Tule toki kuuntelemaan. Käy kuitenkin ensin toteamassa Turun Varissuo, vaikka siinä 02.00. Hiljaista kuin haudassa.
Matusuvakit ovatkin rasisteja pahimmasta päästä.
Muuten, jos kuka hyvänsä nimittää rasistiksi siksi, että ojennetaan käytöshäiriöstä tai esim. taloyhtiön säännön rikkomisesta, ei siitä pidä säikähtää. Rasisti saa olla (mielipide) kunhan ei tee rasistisiksi määriteltyjä tekoja, eikä sääntömuistutus ole sellainen, sillä se koskee kaikkia eikä ole syrjivää.
Päinvastoin, voisi syyttää rasistiksi nimittelijää kunnianloukkauksesta, jos ei siis ole tehnyt mitään rasismiksi määriteltyä.
Ahaa!!!!!sinä puhuitkin näistä pönde matuista, vapaaajan asuntomme paikkakunnalla matut huomattavasti siedettävämpiä kuin stadin ylimieliset,röyhkeät laumoissa liikkuvat mesoajat! Ukon45 kannattaisi tutustua ensin koko maan matutarjontaan ennenkuin rupeaa muiden puheita vähättelemään. Mutta kaurahatulla on koko maailma pikkukaupungin raitilla.
Taitaa olla yks ja sama suvakki-trolli joka täs ketjussa kehuu mamuja eri nikeillä? ;) :D Tsekkaas kaikkien noitten kirjotusasu et miten samankaltasia ne on! ;)
Suvakki trolli on katsos niin tyhmä ettei se osaa rekisteröidä itselleen nimimerkkiä. Eikä se pössypäissään muista minkä nimimerkin hän edellisellä kerralla laittoi. Se ei myöskään tajua mitä sana nimimerkki tarkoittaa. Se luulee että se on lisäkommentti... Hän tuntee suurta yhteenkuuluvuuden tunnetta erityisesti somaleiden kanssa koska hänellä on samat elämänarvot. Tämä elämänarvo on sellainen että eletään koko elämä toisten siivellä ja kaikki mikä ei mene oman mielen mukaan on yksinketaisesti rasismia. Se luulee että kaikki muutkin elävät yhteiskunnan tuilla tai että jokainen maahanmuuttoa kritisoiva on alkoholisoitunut , työtön raisistisika. Ei se tajua että raha ei kasva puussa . Se luulee että raha tulee seinästä kun on ensiksi täyttänyt toimeentulotuki hakemuksen. Ei se tajua sitä että toimivassa yhteiskuntajärjestelmässä jonkun pitää käydä töissä jotta loisien elämä voidaan rahoittaa.
Huomaa että täälläkin moni vetää tunnepohjalla. On ehkä käyty kylässä mamujen naapurissa mutta nokikepit ovat sattuneet olemaan raiskauskeikalla, joten hiljaista on ollu.
sitäpitää muuttaa pask..katkuu maalle.asun siellä.eipä haittaa.järvelle tästä nyt lähe.harmaahaikarat rannassa ja joutsenet.peilityynijärvi.kelpaa olla suomalainen.ja savusauna savut.lepposaa iltaa.
Joo niin siinä jatkossa tulee käymäänkin että suomalaiset joutuvat hylkäämään kaupungit ja pakenemaan maalle.
Mikäs siinä, voisi muuttaa maalle mökille Itä-suomeen Kiteelle, mutta Vok:kki 1,5 kilometrin päässä. Ei oikein uskalla enää olla yötä mökillä. Oli naapuri jo nähnyt "sotaa ja vainoa" paenneita hiipailemassa nurkilla.
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/85573-kiteen-koivikolle-vastaanottokeskus-asuntolan-opiskelijat-muuttavat-keskustaan
Sitä tässä suunnitellaankin. Molemmilla sellainen koulutus että töitä löytyy mistä päin Suomea tahansa ja jopa ulkomaille kelpaa.
Myymällä kerrostalo-osakkeen täältä pääkaupunkiseudulta saa sillä rahalla omakotitalon ja toisen auton.
Suvakit ja ne tietyn maan loisivat maahanmuuttajat ovat sitten ihmeissään kun moni muukin työssä käyvä muuttaa asumaan pääkaupunkiseudun ulkopuolelle. Heillä kun ei tuo logiikka pelaa. He eivät ymmärrä että jos työssäkäyvät muuttavat muualle asumaan niin heidän palkastaan maksetaan verot , työttömyysvakuutusmaksut yms. toisen kunnan puolelle ja näin ollen kunnallisten sosiaalietuuksien määrä laskee kun ei ole mistä ottaa.
no ei.mummon luona saa rauhottua ja uki.nuorten pitää kaupungeissa työt tehtävä ja suomea rakennettava.elämä kun se on edessä pitää vaan uskoa parempaa.rakkauteen ja tulevaisuuteen.vanhoillekki hetki ja me annamme teille.maallakin on työntekijöitä kovia semmosia ja niin on ku teki.nyt kuhtu ukki savusaunaa.kaikkea hyvää teille nuoret.
Päättäjillä on helppo sanoa, kun niitten ei tarvitse sietää, niinkuin muitten joitten niskaan kaikki mahdollinen pa..ka heitetään, vai mitä Si,Or ja Ri
Mykkä muslimi olisi paras naapuri. Taatusti. Ja vielä kuuromykkä parina, niin olisi rauhallista kun ei musiikkiakaan paljon kuunnella.
Veitsi on äänetön. Onko hyvä?
Juuri muutti afrikan "perhe" pois yhtiöstä. Olivat puolitoista vuotta vuokralla ja pitivät hotellia kokoajan. Kämpästä löyty lattioilta kymmenen patjaa peittoineen. Väkeä tuli ja meni kokoajan ja elämä sen mukaista kaaosta. Koko kämppä remonttiin sisäseinien korjausta ja oikomista myöten. Kunta tosin maksaa, mutta........
Lounais-Suomen poliisi epäilee kahta laittomasti maassa oleskellutta marokkolaismiestä lukuisista asuntomurroista Turun alueella.
Miehet tehtailivat viime keväänä 17 asuntomurtoa Turun, Raision ja Naantalin alueella. Poliisi epäilee heitä lisäksi useista muista omaisuusrikoksista kuten kännykkä- ja myymälävarkauksista.
Poliisin mukaan asuntomurtosarjan aiheuttamat taloudelliset vahingot voivat kohota jopa 100 000 euroon.
– Pääsimme epäiltyjen jäljille viime vappuna, kun miehistä jäi kuva erään murtokohteena olleen omakotitalon pihalle asennettuun riistakameraan, kertoo rikosylikonstaapeli Markku Kuisma Lounais-Suomen poliisista.
Murtovarkailta oli jäänyt tekopaikoille DNA:ta, ja se koitui heidän kohtalokseen. Koska Suomen rekisteristä ei osumaa löytynyt, poliisi pyysi apua muualta Euroopasta.
– He olivat jääneet kiinni rikoksista muun muassa Espanjassa sekä Ruotsissa ja istuneet vankilassakin. DNA-osuman löydyttyä saimme miesten tiedot. Valokuvat täsmäsivät riistakamerakuviin, Kuisma kuvailee.
– Molemmat olivat esiintyneet Euroopassa 4–5 eri nimellä. Vain toinen epäillyistä oli Suomessa oikealla nimellään.
Alkuvuodesta poliisin tietoon tuli useita keskenään samankaltaisia asuntomurtoja. Murtovarkauksien kohde oli yhtä lukuun ottamatta aina omakotitalo ja varkaat olivat menneet sisälle samoja keinoja käyttäen.
– Tyypillisesti esimerkiksi liettualaiset asuntovarkaat vievät kodeista vain käteistä ja koruja. Nämä kaverukset veivät lisäksi pelikonsoleita, kannettavia tietokoneita, järjestelmäkameroita, Kuisma kertoo.
Poliisi päätteli, että tekijät asuvat lähialueella.
Tekijät käyttivät hyväkseen suomalaisia juhlapyhiä, kuten uudenvuoden aattoa, vappua ja viikonloppuja, kun ihmiset ovat usein poissa kotoaan.
– Yhdessä jutussa asukkaat olivat yläkerrassa nukkumassa ja heräsivät alakerrasta kuuluviin ääniin. Murtomiehet lähtivät lipettiin, mutta saivat saalista silti mukaansa.
Tunnistettuaan tekijät poliisi seurasi heitä parin viikon ajan. Poliisin tavoitteena oli selvittää miesten majoituspaikka ja saada varastettua tavaraa takaisin.
Poliisi otti epäillyt kiinni juhannuksena. Miehet ovat hieman alle 25-vuotiaita ja istuvat tällä hetkellä tutkintavankeudessa.
http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3652736/Turun poliisi epailee kahta paperitonta asuntomurroista
Sijoittajat vuokraavat mielellään asuntojaan matuille, koska kunta kuulemma uusii ja korjaa kämpän. Näin hyöty on SUUREN vuokratulon lisäksi ehta kämppä.
Ehdottomasti tämä ei kuuluisi kunnalle vaan jos joku ottaa riskin, kantakoon sen itse tai vaatikoon rahattomilta loisilta. Onneksi meidän yhtiöön ei hyväksytä moisia loisia, oli ne minkä maalaisia hyvänsä
Sitten kun päättää vuokra kämpän myydä, niin kiinteistöstä matu korttelissa ei saa pennin vertaa.
En kyllä usko, että kunnalta helposti saisi rahoja kiistatilanteessa. Jos joku voi toisin todistaa, niin minulla olisi pari perusteellisen remontin tarpeessa olevaa kämppää. Kunnes näin todistetaan, niin valitsen vuokralaiset toisin.
mua on viime aikoina alkanut ottamaan päähän naapurissa asuva super-suvakki. Asun tässä talossa vain tilapäisesti töiden takia ja muutenkaan en ole rähisijä-tyyppi. En ole jaksanut nostaa meteliä asiasta.
Naapurissa asuu pulska, peppipitkätossun oloinen opiskelija-nainen. Hän ilmeisesti majoittaa pakolaisia luonaan. En tiedä, piilotteleeko hän paperittomia vai onko ne ihan laillisia tyyppejä. Niistä on vaikea sanoa, ketä ne ovat, tuskin nainenkaan tietää. Sinne ramppaa yksiön täydeltä äijiä. Porraskäytävä on välillä täynnä tupakansavua ja musiikinjumputus ja älämölö kuuluu öisin niin, että olen hankkinut korvatulpat. en tiedä majoittaako hän varsinaisesti ketään kovin pitkiä aikoja, mutta ainakin jäbät käyvät siellä kokkailemassa ja suihku on ahkerasti käytössä. hän ei maksa vesimaksua kuin yhdestä hengestä.
muutenkin tuossa peppipitkätossussa on kommuuniasujan piirteitä. kaikkia ottaa päähän, kun muija käy lainailemassa "sitä sun tätä". Yleensä kahvia, keksejä, alkoholia yms. Eikä takaisinmaksusta ole tietenkään puhettakaan.
Jos se onkin vaan nymfomaani-mamupatja?
Itsellä ei ollut ongelmia mamunaapureiden kanssa, mamunuorisokaan ei ole enää yhtä agressiivista kuin esim kymmenen vuotta sitten - tuijotteluihin en tosin enää jaksa lähteä.
Enkä tiedä myöskään millaista hesassa on tänä päivänä. Ehkä nuorempi väki osaa paremmin kertoa millaista ilmapiiriä mamunuoriso luo?
Itseä vituttaa pikemminkin suomen järjenvastainen mamupolitiikka, islamisoiminen ja kansanvaihdattaminen - kusettamisesta palkitaan turvapaikalla, tietämättä edes ihmisten oikeita nimiä - rikolliset tervetuloa! - samoin en ymmärrä mitä järkeä on vääristää miesten ja naisten välistä demografiaa saati raijata elinikäistyöttömiä kun löytyy noita jo omastakin takaa.
Kun puhutaan mamuista, niin eiköhän tämän ongelman voi rajata ihan näihin kehitysmaamuslimi haittamaahanmuuttajiin jotka vaativat 27 vuoden kotoutuksen ahdasmielisen Islamin ja siihen liittyvien yhtä ahdasmielisten kulttuurien takia, eivätkä silti tule ikinä kotoutumaan.
Eiköhän tuo ole selkiö näissä keskusteluissa: ketään tuskin haittaa esim. suomessa asuvat kantaeurooppalaiset, jotka eivät ole täällä kerjuulla, kusettamassa tai levittämässä taantumusta kulttuurinsa muodossa.
Eivät tule kotoutumaan koska se ei ole heidän tarkoituksensakaan.Mikä mies sekin oli Ruotissa joka oli asunut maassa jo vaikka kuinka kauan ja politiikkaan kovasti menossa mukaan mutta tie nousi pystyyn kun herra ei suostunut kättelemään naisia.Ukko pesinyt Ruotsissa jo ikuisuuden mutta asennevamma on ikuinen.
Muisti on hatara mutta löytyi se juttu vielä :http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000001162634.html
Ei minua pätkääkään ärsytä vietnamilaiset, kiinalaiset, thaimaalaiset, kongolaiset, kenialaiset, venäläiset, virolaiset, eurooppalaiset, turkkilaiset yms. maahanmuuttajat. He ovat säilyttäneet omat kulttuuriperinteensä, mutta eivät tuputa sitä meille. He ovat opetelleet paikallisen kielen ja työllistyneet tai työllistäneet itsensä. Tälläisestä kulttuurin rikastamisesta minä pidän.
En näe sitä minkäänlaisena kulttuurin rikastamisena että täällä asustaa holtittomasti lisääntyvä afrikkalais heimo joka yrittää rasismiin vetoamalla tehdä Suomesta omanlaisensa , yhdellä poikkeuksella eli muhkeilla sosiaalietuuksilla. Somaleita minä vihaan ja toivon ettei heille yhdellekään myönnetä enää turvapaikkaa. Nämä täällä olevat pitäisi panna ahtaalle ja pakottaa töihin. Moniavioisille äijille maastakarkoitus koko perheen kera ja loput onneksi syövät itsensä hengiltä tai kuolevat hoitamattomiin tauteihinsa.
Suomalaisten kanssa on helppo selvittää asiat Jos naapurin renttu huudattaa ja meluaa Menee soittaan ovikello ja sanoo "ny perkele loppuu sika meluaminen tai saatana lataan sua nyrkillä kärsään" Yleensä tälläinen tehoaa ja meteli loppuu
Ja voi sitä muutaman kerran "taputtaakin" muistaahan pitempään.
Ulkomaalaisten kanssa vaikeempaa...
”Kellä ei ole niitä lähinaapurina pitäköön turpansa kiinni mamukeskustelusta.”
Tämä olikin hyvä pointti. Valitettavasti tässä ketjussakin näkyy selvästi, että rassut eivät ymmärtäneet kehoitusta tai valehtelevat ihan kybällä, että naapurissa olisi se maahanmuuttuja.
Minullapa on. Siispä minulla on myös puheoikeus tässä keskustelyussa.
Naapurin ukko tuossa parin talon päästä on ihan patamusta ghanalainen. On vaimo, pari tytärtä ja omakotitalo. Kyllä minua ottaa pattiin. Mies pitää pihansa ja talonsa paremmassa kunnossa kuin kantasuomalaiset konsanaan, Autokin on aina pesty ja puunattu. Jos ohi satun kulkemaan, ukko nostaa kättä ja tulee juttelemaan.
Kyllä niin tekisi mieleni öyhöttää. ;)))
Malliesimerkki suvakkihuoran monikulttuuriasiantuntemuksesta. Pakettimatkoja Egyptiin ja okt-afro naapurissa määrittävät monikulttuurin kokonaisuuden hänelle ja sitten ihmetellään harhaisia rasisteja. Yksittäistapauksellakin on uskottavuutta ja painosrvoa, kun se tukee unelmaa.
Niin se on matulla elintaso korkeella kun suomisossutantta hoitaa. Vai onko kyseinen matu ehkä lottovoittaja ,tai autonsa CD kilvissä? Vai siivoustöillä kaikki rahoitettu? Kyllä suomalaiset jumalauta on typeriä, hyvänä esimerkkinä tämä jokuvanhus.
Parin talon päässä...voi vittusaatana!!! Asu seinä tai lattia/katto naapuina...jumalauta vähän eri asia. Helvetinperkele että teitä pataseinähulluja riittää.
Tule puhumaan sitten kun lähiösi on samanlainen kuin vaikkapa mitä löytyy englannissa:
http://thisisengland.info/2017/09/15/watch-islamists-rape-gang-leaves-court-horror-see-whos-outside/
No sä oot sit VÄKISIN ittekin mamu, jos sä ET muka öyhötä (ihan minkävärisille tahansa!) naapureilles!? :D
Niinpä niin, tuokin ghanalainen on oletettavasti tullut maahan OMILLA VAROILLAAN ja töitä tekemään.
Hän ei ole varmastikaan notkunut asemalla, vaan aloittanut ensimmäisenä muuttopäivänä työnsä jossain it-firmassa.
Samoin hän on ostanut OMILLA RAHOILLAAN sen ok-talon.
Joten ihan tuota naapuria ei voi verrata sossurahoilla eläviin geelipäihin.
Ja huom! Suomen kansa ei olekaan koskaan vastustanut maahan omillaan tulevia ihmisiä, jotka tulevat OIKEAN TYÖPÄIKAN PERÄSSÄ.
Aaahhhaaaahhaaa Moktar!
maahanmuuttuja.
Minullapa on. Siispä minulla on myös puheoikeus tässä keskustelyussa.
Naapurin ukko tuossa parin talon päästä on ihan patamusta ghanalainen. On vaimo, pari tytärtä ja omakotitalo. Kyllä minua ottaa pattiin. Mies pitää pihansa ja talonsa paremmassa kunnossa kuin kantasuomalaiset konsanaan, Autokin on aina pesty ja puunattu.
🤭🥳🤡
Ulkomaalaisten kanssa vaikeempaa...
Varmasti tulee linnatuomio jos menet sanomaan, vähintään sakot.
Nämä tietää oikeutensa ilmoittamalla maan suurimmille roistoille,lakimiehille
Kyllä aloitteen tekijä puhuu totta,, kakaroitten vaipat heitetään parvekkeelta nurmikoille eikä isännöitsiä uskalla sanoo mitään tulee heti rasisti syytöksiä,,te jotka haluatte matuja Suomeen menkää perkele asumaan heidän lähi tuntumaan tai naapuriin,, työssä käyvä kantasuomalainen haluaa edes nukkua yönsä rauhassa,,, hyvä mekastaa yötäpäivää kun ruoka ja raha ei ole katkolla...
On se kumma miten kaikki nämä "vitun suvakkihuora" huutelijat ovat sossupummeja. Yksinkertaiset ihmiset, jotka eivät ole saaneet elämässään aikaiseksi mitään saavat nyt paremmuuden tunnetta pilkatessaan vielä mielestään itseään alempana oleville maahanmuuttajille. Söpöä mutta aika säälittävää.
Selvästikään et seuraa aikaasi.Sääli
ninnukkainen oikein exhibit A.
Tietonsa hän saa keskustelupalstoilta, jossa kyseiset sossupummit viettävät kaiken aikansa, sekä mv lehden peräkamarin pojilta. Näppärään vastaukseensa hän ei keksinyt mitään omasta yksinkertaisesta päästään vaan kopio "sääli" sanan :D
Juuri näin turussakin pari sossu huoraa sai juuri sitä mitä ansaitsivatkin.
Eikö eikö toinen niisstä käyny töissä?
No joku matalapalkka ala ihan oikein et ulkomaalainen sivisti ja avarti (kaulankautta) mailmankatsomusta :D
Ei tarvitse mennä kuin sinne teidän refugees-hospitality-clubin sivuille vähäksi aikaa pyöriin, niin huomaa, että yksi yleisimpiä kyssäreitä on, että väheneekö sossutuet, jos ottaa "parta-vauvan" lemmikiksi.
Itse olen" tilapäisesti"onnistunut elämässä. Tämä hetki on mulle hyvä. Pankissa rahaa, toistaiseksi turvattu esimiesasema ja työpaikka. Mulla on niin paljon menetettävää, että pidän soukempaa suuta pakolaispolitiikasta tyyliin: maassamaantavalla-mutta-hädänalaisiaonautettava.... Mun facesta voi nähdä huolella rakennetun "tolkun ihmisen"profiilin. täynnä matkustelua, eläin-ja luontoaiheista materiaalia, täynnä liikunta, kirjallisuus ja muihin harrastuksiin liittvää matskua.
Suorittavan työn duunarien on helpompi paiskoa mielipiteitään. Jos olet hyvä kirvesmies tai putkimies, sinulla riittää aina töitä, oli poliittiset mielipiteesi mitä hyvänsä. Ei tarvitse olla kieli solmussa tai ruskeana joka paikkaan. Siinä vaiheessa kun vessanpytty tulvii, et mene seikkailemaan faceen löytääksesi ideologisesti yhteensopivan putkimiehen vaan kutsut sen parhaaksi tiedetyn "reiskan" paikalle, vaikka kuinka olisi persu.
Voi tuota teidän järjenkäyttöä. Yksi sekopää murhaa puukolla ihmisiä ja sossupummit saivat nyt mielestään todisteet.
Teidän yksinkertaisuus aiheuttaa oksetusta
Pelkän peruskoulun käyneellä 42edw:llä aika kova pokka haukkuessaan muita yksinkertaisiksi. Ja täynnä paremmuudentunnetta haukkuu toisten paremmuudentunteet. Ei ole suvakkihuoran tyhmyydellä rajaa.
ja sinäkö olet olevinas sitten ns. parempi ihminen™!? :D
Ihan vaan tiedoksesi, et kummatkin, SEKÄ suvakkihuora, ETTÄ sossupummi ovat HAUKKUMASANOJA! Joten sä et ole siis moisia käyttämällä YHTÄÄN sen parempi kun noi sun "sossupummit"! :)
Ehkä se kuule on just niin että älykkyyttä ja omien aivojen käyttötaitoa ei ole suvakille jaettu! Meuhkaamisesi kertoo meille kuinka typerä ja kateellinen olet:) taidat olla näitä muumisaduissakin eläviä mörköjä, vaelletaan mustakaapu yllä vailla mitään asiallista sanomista. Joten kiristä hieman burkhasi naruja, pellenaamasi meinaa näkyä!
Kuule. Alkaa pikkuhiljaa ihan suoraan sanottuna vituttamaan tuo suvakin kulunut levy "sosiaalupummista".
Maahanmuuttoa eivät kritisoi ainoastaan alkoholistit ja sosiaalitukien varassa elävät ihmiset. Kumma juttu kaikki narkit puolustelee..
En ole koskaan saanut minkäänlaisia sosiaalitukia. Työuraa on takana valmistumisen jälkeen 27 vuotta. 160 000e on maksettu omistusasunnosta ja matu meluaa joutilaana Y-säätiön kämpässä naapurissa.
Olen työskennellyt 5 v arabivaltiossa ja matkustelen todella paljon.
Missään muualla ei pakoliset sanele ehtoja kuinka yhteiskunta toimii eikä heillä ole mitään erikoisetuisuuksia lain edessä.
Yritä sinäkin saada opintosi päätökseen niin todellisuus avautuu sinullekin kun näet palkkatositteestasi kuinka paljon loisien elättäminen maksaa.
Suomella ei ole mitään velvoitetta elättää koko maailmaa eikä maailman ongelmat ole suomalaisten vastuulla.
"yhyy olen sossupummi ja asun jossain ränsistyneessä kerrostalossa kaupungin laidalla ja nyt nää mamutkin vielä pitää meteliä"
Olisiko kannattanut käydä koulut ja olla ryyppäämättä? :DD
Niin,+ei+ole+heppoa+heidän+elämänsä.+Värjöttelet+kilometrin+pituisessa+leipäjonossa,+jonka+jälkeen+kiiduhdat+palkattomaan+työkokeiluun+loppupäiväksi.+Kotiin+päästyäsi,+siihen+ränsistyneeseen+kerrostaloon,+avaat+leipäkassin:+kuivansitkeää+patonkia,+muutama+kuivahtanut+sitrushedelmä,+omituisenmakuisia+0%rahkoja+pari+pikaria.++paketti+kalkkuna-nakkeja,+jotka+haisee+jo+valmiiksi+happamalle.+
Naapurissa+asuu+4+huonetta+keittiötä+somali-yksinhuoltaja-rouva+viiden+teini-ikäisen+lapsensa+kanssa.+Hän+lyllertää+taksista+viiden+ison+ruokakassin+kanssa.+Pojilla+älypuhelimet+ja+merkkilenkkarit.+Heillä+käy+joka+päivä+vieraita+ja+melu+kuuluu+heidän+elämäänsä.+Kaikki+on+äänekästä+ja+aggressiivista.+Roskat+heitetään+minne+sattuu+ja+muutenkin+eletään+kuin+omistettais+koko+talo.
Miksi+te+rikkaat,+hienot+"paremmat"+suvakit,+ette+ota+niitä+ihania+mamuja+omille+hienoille+asuinalueillenne.++Mamuthan+ovat+rikkaus!+Miksi+ette+nauti+itse+siitä+rikkaudesta+omilla+hyvillä+asuinalueillanne?+Mamut+eivät+ole+rikkaus+köyhille,+sosiaalisten-+ja+mielenterveysongelmien+kanssa+painiville+suomalaisille.+
Mene+vain+lällättämään+joillekin+50v.+13-vuotiaasta+raskaita+töitä+tehneille+ja+työssä+selkänsä+teloneille,+ruokajonossa+värjöttäville+kansalaisille,+että+luuserit.+Siellä+moni+joutuu+käymään,+jotta+rahaa+riittäisi+lääkkeisiin.
Itse+olen+tehnyt+vapaaehtoistyötä+jakamalla+ruokaa+leipäjonoissa+ja+olen+kuunnellut+niin+monenlaisia+tarinoita.+Sinullekin++se+tekisi+hyvää.++Ai+niin+nehän+ei+olekaan+niitä+hurmaavia,+kuntosali-trimattuja+eksoottisia,+lirkuttelevia+suklaasilmiä++vaan+rumia,+masentavia+ja+raihinaisia+ihmis-olijoita,+selvästi+rasseja+ja+nasseja...+hyi!+Vaikkakin+he+ovat+rakentaneet+tämän+turvallisen,+tasa-arvoisen+yhteiskunnan,+josta+sinäkin+saat+nauttia.
Luuletko+että+se+tasa-arvo+ja+vauraus,+josta+sinäkin+olet+saanut+nauttia,+on+tullut+ilmaiseksi+ja+ilman+kovaa+työtä+ja+uhrauksia?+Suvakit+oikeasti+kuvittelevat+itse+keksineensä+hyvinvoinnin,+rauhan+ja+tasa-arvon.++He+kuvittelevat+että+se+on+vain+syntynyt+jostain+taikaseinästä+ja+sitä+voi+jakaa+ympäri+maailmaa+älyttömällä+idealismilla.+He+eivät+tajua,+että+se+mistä+he+nyt+nauttivat,+on+suomalainen,+monien+sukupolvien+ankaran+työn+tulos.
Juopot ja muut itse elämässään mokanneet asuvat veronmaksajien rahoilla, saavat leipäjonoista vielä sossutuen lisäksi ilmaista ruokaa.
Ja se on mamujen vika!1!!1
?
Tuo oli oikeasti hienosti sanottu. Jos jo sitäkin aletaan pitää rasismina, että maahanmuuttajataustaisille mainitaan, että he eivät kuulu niihin, jotka rakensivat tämän maan, niin pahimpien maahanmuuttajarasistien mielestä sekin on varmaan "rasismia". On myös hyvin paljon helpompaa olla suvaitsevainen, jos on tekemisissä korkeintaan vain niiden sopeutuneiden ja hyvin integroituneiden maahanmuuttajataustaisten kanssa, joilla ei ole ongelmia hyväksyä suomalaisten ylpeys maastaan. Mutta ans olla, jos joutuu olosuhteiden pakosta esimerkiksi asumaan sen sortin maahanmuuttajien kanssa likeisesti, jotka eivät yhtään kunnioita kantasuomalaisten elintapoja... Eikä tässä maassa Suomessa ole ainakaan sorsittu maahanmuuttajataustaisia: jos oppii nopeasti suomen kielen, mahdollisuuksia on Suomessa. Vaatimuksilla on vaan taipumus kasvaa, kun paljon hyvää on saatu: nythän jotkut maahanmuuttajataustaiset pitävät "rasismina" jo sitäkin, ettei suomalaisten valtavirta halua, että esimerkiksi palveluammateissa kaupoissa ja muualla islaminuskoiset istuisi melkein silmät peittävät rätit päässä, ja "rasismia" on joidenkin maahanmuuttajataustaisten mielestä sekin, että jos syntysuomalainen EDES PUHUU "rasismista": loputtomasti pitäisi ymmärtää. Ja ymmärtäähän suomalaiset, mutta minä ainakaan en ole viimeisen kahden vuoden aikana mitä olen sosiaalisuuttani maahanmuuttajien kanssa jutellut, kuullut mitään muuta, kuin aggressiivista valitusta "rasismista".... Siitä ei ole muuta seurausta kuin se, että ei sitten halua olla maahanmuuttajien kanssa tekemisissä: ei halua kuulla olevansa "rasisti". Eivät kaikki maahanmuuttajat ole rasistisia, mutta paljon heissä vaikuttaa olevan niitä, jotka haluaisivat kaveerata vain omien maanmiestensä- ja naistensa kanssa ja kasvattaa keskenään vihaansa suomalaisia kohtaan - eläen silti siis Suomesa. Suomalaiset niille kelpaa sitten valittamisen kohteeksi, että mitä kaikkea heillä ei ole... Minä en ole ikinä, ikinä ollut rasisti, mutta pakko myöntää, että en minä kaipaa mitään mamujengejä maahamme Suomeen: minua pelottavat kielitaidottomat ulkomaalaiset.
Tässä oikein tyyppi esimerkki pellekeppihevostelija suvakin älykkyydestä! Oletko esim koskaan käynyt helsingin ruoholahdessa? siellä talot ,myös vuokra talot ovat uusia ja loistavilla paikoilla, siellä asuvat sekaisin matut ja kantasuomalaiset. Siellä toteutuu kaikki yllä mainitut ongelmat ja vielä enemmän. Ja kyseisessä miljöössä vuokralla asuminen on muuten kalliimpaa kuin jossain juupajoenperukoiden omistusasunnossa koskaan. Joten toteampa taas että kaurahattusuvakin maailma on kylänraitilla,korkeintaan Koivukylän.
"Parin talon päässä...voi vittusaatana!!!"
Älä nyt minulle rähjää. Eivät kaikki ole pers'aukisia pummeja. Minulla on OK-talo ja niin on ghanalaisella naapurillakin.
Töihin se ghanalaisukko lähtee joka aamu. Näkyy pitävän huomiliiviä ja reisitasku-mitälie asentajan housuja, että ihan oikeassa työssä se on. Työ luo vaurautta, miksipä se ei loisi sitä minun maahanmuuttajanaapurillekin.
Yhdessä me olemme muutaman kerran naapurin ukon kanssa kiroilleet veroja ja sotu-maksuja. Olemme myös samaa mieltä siitä, että Suomessa on liikaa vetämättömiä peräkammarin poikia, jotka loisivat ahkerien työläisten kustannuksella.
En ole viitsinyt ghanalaisella naapurille sanoa, että oikeastaan minä en laske itseäni rasvanahkaiseksi työläiseksi. Naapuri pahoittaisi vain mielensä, jos ymmärtäsi, että olen oikeastaan aikamoinen herra.
"Asu seinä tai lattia/katto naapuina...jumalauta ..."
Antaa niiden köyhien asua yhteiskunnan tuottamissa asunnoissa. ;)))
No äkkiä on ghaanan poika töllinsä tienannut. Missä teitä vitun kutvosia sikiää?
Pitkän litanian se jaksoi tällä kertaa satuilla, vaikka on ihan yleistä tilastotietoa, että tietyt maahanmuuttajaryhmät työllistyvät huomattavasti paljon heikommin kuin kantasuomalaiset...
VTTU! Se nyt vielä puuttuisikin, että maahanmuuttajat työllistyisivät suomalaisia paremmin! VTTU! VTTU! Ollaanko me ihan idiootteja, kun ei pidetä kiinni omasta maastamme ja omista työpaikoistamme? VTTU!
TODELLA OIKEA NÄKEMYS!!!!!!!
Meille ei mitään hyötyy edes työllistyvistä matuista.
Jaa että sellainen taas http://slideplayer.fi/slide/2704273/10/images/3/Narsismi.jpg
Mattipoloinen.
Jep jep tottakai juu
Niin se on poijaat että kuollut matu on ainut hyvä matu.
Elävä mato on kuitenkin paras.
Milloin tahansa aina ennemmin maahanmuuttaja kuin suomijunttirasisti. Minulla on kavereina useampia maahanmuuttajia ja voin sanoa: hienoja ihmisiä.
Toi turun puukottajakin on asiantuntioiden mukaan hyväkäytöksinen asiallinen
niinsanottu hieno ihminen?
Voi herran jumala näitä kiihkeitä aivopestyjä typerääkin typerämpiä suvakkeja! Helvetillistä saivartelua! Tottakai matuissakin on normaaliasujia, sitä ei kukaan ole kieltänytkään, mutta voisi käyttää suvakkien lempi ilmaisua että nämä siististi asujat ovat VAIN YKSITTÄIS TAPAUKSIA.
No montas suomijunttirasistia sun naaapurinas on sit asunut?
Koska onhan niitä väkisin pitänyt asua, että sä pystyt sanomaan et mamut on parempia naapureita! Ja mitäs suomijunttirasistit sit muka teki?
(Tai no, teidät suvakit jo tuntien: ei välttämättä! On teiltä ennenki kuulunu vaikka mitä älämölöä suu vaahdossa asioista joista ette tiedä yhtään mitään! :/ )
Niin on minullakin, mutta koska en ole vajakki, en tee johtopäätöksiä valikoimani kaveripiirin perusteella.
Tyypillinen suvakin kommentti. Kuuluu niiden välkkyjen sarjaan joka luulee että nimimerkki on niin ku lisäkommentti. Koulujen käymättömyys ja nuori ikä paistaa kirjoitustyylistä. Töitä et ole tehnyt ikinä. Mitä jos keskittyisit ihan niiden geelikynsien huoltoon ja irtoripsien oikomiseen ja jättäsit sekaantumatta aikuisten juttuihin kun et niistä mitään tajua.
Kai sä ymmärrät etteivät mamukaverisi pidä sinua koskaan samanvertaisena porukoissaan? Tulet aina olemaan vääräuskoinen ja valkoihoinen kermaperse, joka lisäksi häpeilee omaa ihonväriään sekä kulttuuriperimäänsä (kaverisi taas eivät häpeä omaansa) ja koittaa esittää jotain mitä ei voi ikinä olla, silkka wannabe heikkolainen.
Heipparallaa!! Mur....sori partalapset turvapaikanhakijat. Suomalaiset sotaveteraanit kiittää.
Kyllä+99/100+suomalaisista+vihaa+partavauvoja+enemmän+kuin+ruttoa.+Sen+1%+joka+ihannoi+murhaaja+apinoita+saisi+murjoa+suohon.
Ota sipilä ne ne naapuriisi. Haista ja maista joka yö. Sotaveteraanit kiittää.
Yhteiskunnassamme tehdään priorisointia hyvin moniin palveluihin esim. lääkäripalveluissa suomalaisia kohtaan. Miksei sitä samaa noudateta myös maahantunkeutujiin, jotka näyttävät menevän edelle kaikenlaisissa palveluissa, mitä tulee heidän elättäjiinsä.
Suomessa voi ehkä olla vielä ajatuksenvapaus kun pitää sen omana tietonaan, mutta ei todellista sananvapautta. Poliitikotkin, pieniä poikkeuksiq lukuunottamatta, pyörittelee vain sanoja, mutta eivät varsinaisesti sano mitään.
Kohta matuja on enemmän kuin kantasuomalaisia ja silloin suomalaisten valitus naapureista loppuu. Jos suomalainen katsookin valloittajaan päin, niin silloin enemmistön edustajamatulla on oikeus katkaista epämiellyttävän naapurin kaula.
No älä nyt kuitenkaan pidätä hengitystäs siihen, kunnes toi "kohta" tulee? :D
Ja paskat täs mitää lopu! Ku matut painuu vittuu, tai itkee ja painuu, ja se niistä!
Katkokoo sit ihan vaa keskenää niitä kaulojaa siel kamelinkusimarinadissa!
"No+äkkiä+on+ghaanan+poika+töllinsä+tienannut."
Pojat+huutelevat+tyhmyyksiä,+kun+eivät+tiedä+oikeista+asioista+mitään.+
Vielä+pari+vuotta+sitten+tolkun+mies,+jolla+on+työpaikka,+kohtuulliset+tulot+ja++jokunen+euro+säästössä,+sai+lähes+100+prosentin+asuntolainan+sanomalla+päivää+pankissa.++Nyt+pankit+taitavat+vaatia+noin+10%+-15%:n+omarahoitusosuuden.+Uskoisin,+että+ghanalainen+naapurinikin+on+asuntovelallinen+siinä+kuin+moni+muukin+ahkera+ammattimies.
Pöljimmät+ja+vähiten+asioista+tietävät+mölyävät+äänekkäimmin,+niin+tässäkin+"maahanmuuttajan+naapurina"-asiassa.+;)))
Suomalaisena vitutta jos kassajonossa suomalainen edessä mut minkäs teet sillä kun samat oikeudet... Jos mailmalta tuotas suomalaisii lisää kassajonoille seisoskeleen ituttas vielä enemmän?
Alkais heti funtsiin et vittuuko niitä pitää ulkookin tuoda eteen seisoskeleen?
(joihinkin asioihin voimme itse vaikuttaa?)
Pitkän litanian se jaksoi tälläkin kertaa satuilla, vaikka on ihan yleistä tilastotietoa, että tietyt maahanmuuttajaryhmät työllistyvät huomattavasti paljon heikommin kuin kantasuomalaiset.......
Köyhän suomalaisen kannattaisikin alkaa käymään siinä mamunaapurissa kylässä ja aina ruoka-aikaan.
Eihän ne "vieraanvaraisena" (hah saako nauraa) kehtaa olla tarjoamatta naapurillekin ruokaa.
Jos on liian outoja makuja, senkun pistelee vaan ja pitää vaikka nenästä kiinni ja sanoo että se on vanha perinne pohjolasta.
Sitten on hyvä kellahtaa täydellä mahalla nukkumaan kun ei tarvitse itse ruokaa laittaa.
Kannattaa valita monilapsinen perhe, siellä on varmaan miedompia ruokia, lapsille sopivia.
Tästä keksinnöstä on saatava tiedonjulkistamispalkinto, ehdottomasti.
Eikö ne ihan julkisestti ole kehottanut tutustuun maahanmuuttajiin?
.
.
Oodinin soturienkien kannattas tutustuu maahanmuuttajiin? soittas niiden ovikelloo "ruokaaikana" (kai se luvallista olis?) Menis sisään ja istuis pöytään? Rupattelis siinä mukavii ja jos maahanmuuttaja isä rupeis riehuun liiallisista "mausteista" johtuen .. noo kyl ne sais sen rauhottuun isolla porukalla.
Oikein hyvä idea Maahanmuuttajat tutustuis paremmin kantaväestöön ;)
(ja lähtis pois nyh nyh!)
asuin aikaisemmin Kannelmäessä isossa omistusasuntoyhtiössä
Yksi päivä Y-säätiö osti asunnon taloyhtyöstä ja asuntoon muutti somaliperhe; mies, kaksi vaimoa ja viisi lasta
Ja sitten helvetti alkoi siinä portaassa. Somalit elää vain öisin ja he melusivat yökaudet.
Samassa portaassa asuvat eivät saaneet nukuttua ja työssäkäyvät eivät saaneet levätä.
Ko portaan asukkaat yrittivät kaikella tavalla saada somalit pois mutta ei onnistunut
Myin oman asunnon ja muutin pois
Varmaan kukaan ko portaassa ei saanut asuntoaan kaupaksi.
Maahanmuuttajiin kannattaa pyrkiä tutustumaan varsinkin joulunpyhinä ja ilman muuta joulupukiksi pukeutuen ja jouluisella Suomalaisella ruokakorilla lahjoen. Reilusti kinkkua ja muita Suomalaisia jouluherkkuja. Isännälle voi livauttaa heti ovella jallupullon, jota voitte sitten joululauluja yhdessä kuunnellen lipitellä kinkun kyytipoikana menemään.
Mikään ei yhdistä niin kuin erilaisiin kulttuureihin tutustuminen, puolin ja toisin.
Tosin voihan sen Somaliperheen kutsua jouluksi myös teille, tutustumaan perinteiseen Suomalaiseen joulunviettoon syömisineen ja juomisineen, joululauluja ja joulupukin vierailua unohtamatta.
Äänestämällä voit vaikuttaa. Seuraava tilaisuus on jo 132 päivän kuluttua. Jos tämän ketjun toiveet mitenkään toteutuvat niin Laura Huhtasaari menee toiselle kierrokselle. Mutta tärkeintä on antaa viesti että asioiden pitää muuttua.
Niin se vaan on, että meinasin olla äänestämättä, mutta nyt piruuttani äänestän ensin huhtasaarta pressavaaleissa, sen jälkeen kaikenlaisissa muissa vaaleissa persuja ja halla-ahoa.
Olen ennen ollut uskollinen erään perinteisen puolueen äänestäjä, mutta nyt on mennyt siihen malliin elämä, että ei sen väliä ketä äänestää.
Joten antaa mennä vaan, toivottavasti löytyy paljon samanmielisiä.
Jokainen joka ei äänestä, tai ei äänestä persuja tulevissa vaaleissa, on ihan turha kitistä kontrolloimattoman haittamaahanmuuton mukanaan tuomista ongelmista. Jokaisella ns.vanhalla puolueella on jokin oma agenda miksi vallitseva kontrolloimaton haittamaahanmuutto saa jatkua.
Jos tässä nyt mennään seuraavakin hallituskausi tähän tapaan, alkaa tämä maa olemaan aika sekaisin ja kahtia jakautunut.
Muut poliittiset kysymykset ovat kuitenkin sekundaareja sen jälkeen jos niiden kylkiäisenä tulee tähän maahan satoja tuhansia tunkeutuvia. Se virtahan ei vähene mikäli vihreät ottaa hallituksessa kakkospaikan, kokoomuksen ajaessa omaa ”halpatyövoimapiolitiikkaansa” hallitsemattomalla maahanmuutolla.
Demarien ja vasurien beduiiniteltassa leikitään maailmanparantajaa ja heille tavallinen työtä tekevä Suomalainen on automaattisesti rasisti ja siksi näiden puolueiden vihollinen no:1.
Äänestämättä jättäminen on automaattisesti yksi ääni enemmän kokoomukselle ja vihervasemmistolle, joten jos halutaan muutosta, ainoa vaihtoehto oikeasti on persut.
”Wannabe” kokoomuslaisuus ei poista koskaan haittamaahanmuuttoa, vaan lisää sitä.
Isis on tai oli Venäjän luomus/työkalu USAn saamiseksi sotaan mukaan, muuten olisi näyttänyt turhan yksipuoliselta touhu. Näin saatiin naamioitua Venäjän toimet.
Venäjän yrittää näillä toimillaan heikentää EU ta.
Tien toisella puolella asuu juuri niitä, näyttävät mekastavan joka päivä, ajetaan sossun kustatamilla pyörillä toisten takapihojen halki ja kun huomautetaan tai huudetaan perään kuuluu vittuilua ja jotain älämölöä. Hurraa haitta maahanmuutto.
https://mvlehti.net/2017/09/16/paivan-video-saksassa-loisivalla-negridilla-on-asiaa/
tämä on totuus
Kotikadullemme muutti kunnan kustantamaan omakotitaloon somaliperhe. Ensimäisellä viikolla em. perheen kaksi pentua meidän autokatoksessa ihan pokkana "löytämässä" poikamme polkupyörää ?! Kun tulin väliin, pakenivat ja !!! huusivat " rasisti rasisti". Siis ei jumalauta, tätäkö se nyt sitten on.... :(
Kuten arvaatte keksin koko jutun. Minun ressulapset kuuntelevat juttuani kynsiessään ihoa.
Olet varmaankin somali, koska ne valehtelevat kaikesta. Mitä elämänsisältöä saatte siitä?
No eipä ollut vale. turussa tapahtui em.
Jännä vaan tässäkin havaita miten ns. suvaitsevilla on hirmuinen tarve pyrkiä osoittamaan negatiivinen info maahanmuuttajista valheeksi :(
Matujen pitäisi asua ohjatussa asumisyksikössä ennen muuttoa kerrostaloihin.Opettaa heille asumisen säännöt, myös ne kirjoittamattomat. Jotka ei niitä sisäistä, voisivat jäädä asuntoloihin tai vastaaviin. Törkeetä sanonta, että paras kotouttaja on naapuri.
Samaamieltä! Ei kai suoraan savimajasta tullut kouluja käymätön vuohipaimen osaa käyttää nykyajan mukavuuksia. Notski vaan keskelle lattiaa ja jos on vähän kylmä niin hella ja keittolevyt täysille koko päiväksi niin johan kämppä lämpenee. Ja kiva juttu on myös jatkuvalämmitteinen ja käytössä oleva suihku! mitä sitä hanoja räpläämään , antaa vaan kokoajan valua niin voi joutessaan mennä koska haluaa, ihan on kuin ennenvanhaa kotomaan vesiputous. Ja kela maksaa, eli ei ole keneltäkään pois! siis paitsi kelalta nääs!
Ymmärrän täysin miltä aloittajasta tuntuu. Tämäkö taas vihapuhetta, pask.anmarjat. Se on totuus jota vihapuheiden kammoajat ei halua kuulla ja julkisesti myöntää vaikka sitä tulisi toiselta taholtakin tuutin täydeltä. Pupujussit panee pään pensaaseen vaaran uhatessa ja katsos, vaikka ampu tulee eivät he vaaraa näe mutta henki lähtee. Useinhan kaikesta huutelee ne joilla ko. tai muuta ongelmaa ei ole lähellä itseä kiusaamassa. Se ongelma voi olla muukin kuin pakolaisongelma. Vihreätkin on Suomen ongelma, rajoittamassa ja kiusaamassa ihmisten elämää monella tapaa itsekään tajuamatta sitä. Vihreys on harhaa oikeasta luonnollisesta vihreydestä, ongelma ihmisillä jotka ei ole itse eläneet ja asuneet niiden ongelmien keskellä joilla monet asuu. Todellinen vihreys ja luonnon keskellä eläminen on heille vierasta ja mielikuvien kieroutunut vihreys on heidän taivas.
Ihmeteltiin rivitalopihallamme mistä ilmestyy lasten hiekkalaatikon kulmille sontakasoja sillointällöin. Selvisi että irakilaispoikahan se niitä rutisti (talossa asuva vielä). Siis yäk :( . Ja kyllä tiedän että kuulostaa kirjaimellisesti "paskapuheelta", mutta on ihan totta. Kyseessä siis kouluakäyvästä, ei mistään ihan pikkuisesta :(
Samanlaisia ameeboja ne on kaikki ikään ja sukupuoleen katsomatta. Savimajamajoitus niille lähisoille.
Tosin aika usein paskannan itse rappukäytävään.
Eipä yllätä. Sama paskanteluongelma jatkuu,vaikka vuosia Suomessa asuneet. Eivät opi, ei.
Aloittaja voisi ajatella laajemmmin. Vielä pahemmin asiat ovat mamunaapurilla. Hänellä on sinä naapurina.
Nimimerkkisi mukaan kaipaat pikaisesti lääkäriä.
Pojat kertovat täällä kilpaa satuja. ;)))
Ghanalainen naapurini tuli kysymään, tarvitsenko omenoita, kun hänellä on niitä puu väärällään. En tarvinnut, niitä on minullakin. Päätimme, että tarjoamme yhdessä niitä kadun päässä asuvalle rouvalle, jonka tyttärellä on hevonen.
Täsät tuli sitten suomalais-ghanalainen projekti. Minä käyn kysymässä ja naapurin ukko lupasi tulla avuksi poimimaan minunkin pihaan. Minä lupasin lainata 2 kpl 50 l muovisaavia omenoiden kuljetukseen.
No mutta hei.................vähän rajaa sentään. Provot ovat toki hauskoja, mutta tuo sinun juttusi....punastuttaa puolestasi.
Ajattelin näyttää tätä keskustelusäiettä naapurin ukolle - sille ghanalaiselle. Tuskin punastelemme yhdessä, naapurin ukko kun on melkoisen tummahipiäinen, naureskella voimme. ;)))
Ai tälle ghanalaiselle?.
https://www.youtube.com/watch?v=n8PYozPB-8I
No onpa siinä Moktarilla aikoinaan jo jutut olleet..että ihan Ghanalainen.
Omenainen olo tuon jälkeen reuhkalla ollut.
Tuossa ystävällä on naapurinaan y-säätiön kämpässä lauma pimeästi asuvia irakilaisia katupoikia homoja ilmeisesti vaikka ei siinä mitään ,mutta hermoromahduksesta kärsivä tuttava joutuu kuuntelemaan näiden metelöintiä ja hiiviskely rapussa on yösin melkoista ,ilm jonkulainen poikapordelli heillä tuossa . Valitukset ei tuota tulosta kuin pariksi päivää naamat saattaa vaihtua laittomiahan nämä on mitä ilmeisemmin ,Bisneksen majoituksesta aloitti mtu. joka sai kämpän säätiöltä herra asui hetken tuossa ja sitten vuokarasi pimeästi viereisestä talosta isonman kämpän nyt herra Al on kasvattunut pimeän väen asuttamisen jo melkoiseen mittaan vantaalla koivukylän alueella ja samalla tyypillä on pimeää väkeä myös vuosaaressa ,ilmeisesti tyyppi myös tuo noita maahan käy tiuhaan irakissa , vtu.taa tämmöinen laittomuus sallitaan ja sitä tuetaan ,kyllä tässä miettiin mitä tässä maassa enää kannatta rehellisen ihmisen tehdä ei ehken kannata olla rehellinen , sotilaskarkurit arabiasta mellastaa kuin pellossa ,suvakit uikuttaa sääliä .
Mulla alkoholisti naapurit.
Olen suvakki enkä kärsi noista mamuista. Meillä on noihin lähimpiin mamujen asuntoihin useampi kilometri joten eipä heidän meteköintikään haittaa.
Jotenkin tuntuu siltä, että tässä ketjussa valittavat ihmiset siitä, että yhteiskunta eli me beronmaksajat olemme hommanneet heille asunnot samoilta kulmilta joihin nuo yhteiskunnan muutkin elätit kuten mamut on sijoitettu.
Jos mamuista on haittaa, niin laita kämppä myyntiin ja hommaa kämppä alueelta jossa ei ole mamuja.
Helppoa jos vaan viitii itse tehdä jotain tilanteen parantamiseksi. Vai pitäisikö yhteiskunnan eli meidän veronmaksajien hommata valittaville holkokeilleen kämpät mamuvapailta alueilta?
Tuo on aivan totta! Itselläkin naapureina jotain karjalaisia vanhuksia ja niiden hajukin etoo. Sitten molottavat sitä karjalanmurretta ja laulavat jotain saatanan karjalankunnaita joka sunnuntai. Mikseivät pysyneet siellä missä asuivat?
Vihaat siis suomalaisia.
Sipilä toi
Meillä on yksi suvaitsevainen omistaja taloyhtiöissä. Näille älämölöläisille vuokrasi asuntoaan. Kun ei näitä vuokralaisia säännöt kiinnostaneet, otettiin asunto taloyhtiön hallintaan ja vuokralaiset saivat lähteä.
Nyt se on jo tyhjillään ja meillä ihana hiljaisuus.
VTS:n asunnoissa on yksi kirjoilla ja sata paperitonta asumassa.
Kämpät aina piloilla kun noi niis majailevat, ken menis noitten jälille
- siel on vaikka mitäh
öisin huutava agressiivinen turkilainen naapurina ollut 3 vuotta ,olen tehnyt valituksia jonka jälkeen alkoi uhkailemaan tappamisella ,tullut potkimaan ovea ,yrittänyt käydä päälle ,juoksin karkuun ,olen tehnyt rikosilmoituksia ,aivan sekopää ,on muuten pitseriassa töissä,en varmasti tilaa näiltä ikinä mitään
Samaa mieltä, toisten ihmisten kunnioitusta, ei hiljaisuutta.