Phj terveyskeskuksen toimintavarmuus

Pyhäjärven lääkäritilanne.
Montako pätevää on virassa?
Onko paljonkin keikkalääkäreitä?
Lehdessä oli joskus taannoin juttua, että rekrytointiin on laitettu panostusta ja varattu palkanlisää.
17518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Meillä,on hyvä sairaala varustus. On tärkeää,,että sen kautta sssaadaan OMAT lääkärit ja tututut hoitajat siellä.? Siellä,on hyvät porukat polilla ja vuodeosastolla. Omaa toimintaa. kiitos

Äänestä

Eikös se Singne lääkäri tullut Kärsämäeltä kun saa täällä 600e enemmän palkkaa kuin Attendolla ja taitaa asua kuitenkin Kärsämäellä.

Äänestä

Onko kaukaa haettu oletus, jos kyseenalaistaa mm. tk,n työilmapiirin eli onko syynä siihen, kun ei loistavat työtilat ja paikkakunnan harrastusmahdollisuudet kiinnosta valmistuvia tahi jo valmistuneita lääkäreitä?

Äänestä
  • Eiköhän se kysymys kuulu miksi pyhäjärven viroista lähtee tai poispotkitaan eikä virkoihin saada kuin ihmisiä jotka eivät virkoja muualta saa ja pätevien houkuttelemiseksi pitää jo turvautua rahaan? Rahalla ulos ja sisään siinä se pyhäjärven toimintakulttuuri lyhykäisyydessään mitä erinäisiin virkoihin tulee.

    Ilmapiiri oli oikea sanavalinta mutta mikä ei todellakaan kohdistu yksinomaan terveyskeskukseen vaan pyhäjärveen yleisesti maineen ollessa mitä se nyt on. Luotansa työntävä. Paheni vain kun naapurikuntiinkin alettiin siltoja polttamaan perättömillä syytöksillä edellisiä kohtaan.

    Äänestä

  • Pyhäriitajärvi kirjoitti:

    Eiköhän se kysymys kuulu miksi pyhäjärven viroista lähtee tai poispotkitaan eikä virkoihin saada kuin ihmisiä jotka eivät virkoja muualta saa ja pätevien houkuttelemiseksi pitää jo turvautua rahaan? Rahalla ulos ja sisään siinä se pyhäjärven toimintakulttuuri lyhykäisyydessään mitä erinäisiin virkoihin tulee.

    Ilmapiiri oli oikea sanavalinta mutta mikä ei todellakaan kohdistu yksinomaan terveyskeskukseen vaan pyhäjärveen yleisesti maineen ollessa mitä se nyt on. Luotansa työntävä. Paheni vain kun naapurikuntiinkin alettiin siltoja polttamaan perättömillä syytöksillä edellisiä kohtaan.

    Ihan löytyy syyt sieltä vanhan ärrän kulmilta!

    Äänestä

palvelupelaa.

Äänestä

Signe oli huippu!! Annettiin signaaleja, että hänet tulisi pitää ja ehkä "maksaa " Pyhäjärvelle.
Mutta ei, ei kukaan hoitanut asioita. Käännyn ylimmän, kuntayhtymän ylilääkärin toimiin,. Pakko sanoa, että hänen toimintansa on ollut plus/miinus nolla.

Mitenkä asiaan reagoi ns. "ylilääkäri"??

Äänestä

Aivan, johtava lääkäri assistenttinsa (TV) kanssa on niin ylimielinen ja tietävä, että siinä pienet jää jalkoihin tietoineen ja taitoineen.

Äänestä
  • Pitää paikkansa. Potilaan hoitotarve ei toteudu. Lienee pelkkää kauppatieteen harjoittamista. Lääkärin etiikka hukassa.

    Äänestä

Pitkällä tähtäimellä viisas päätös ostaa alaympyrän läheltä asunto vetovoimatekijäksi...

Äänestä

Milloin maijan grillin tontin talot puretaan parkkialueeksi?

Äänestä
  • Rillankivi varmaankin ostaa lääkärirekrytointia varten. Pitkällä tähtäimellä viisas päätös.

    Äänestä

  • ......sehän on parkkialueeksikin liian pieni, saati sitten.......

    Äänestä

Ehei, ei ole. Mikäli siis MIKÄLI, paikkakunnalle saadaan vakavasti sitoutuvia lääkäreitä tai edes yksi, niin kyllä omakotitalo rauhallisemmalla paikalla, on hänen ja hänen perheensä piste. piste. pistepaikka.
Ja tämä ei ole edes oletus, vaan varma näkymä niin surkeasti myy metelikulma-asunnot näköjään näissä viimeisimmissä grynderin pytingeissä.
Kaupungin syliinkö ne pitäisi ottaa jatkuvasti vaihtuvine vuokralaisineen`?
Älkää edes leikkikö veronmaksajien piikkiin yhteisen nimiin ostajaa.

Äänestä

Miksi OP ei saneeraa Valintatalon kiinteistöä itselleen kun tarve on vain kymmeneksi vuodeksi.
Parkkialuetta riittää kaikille.

Äänestä
  • Niinpä. kaupunki rakentaa OP:lle tilat. Vuokrasopimus 10 vuotta. Siinäpä malli kakkonen. Kaupunki osti Metsänhoitoyhdistykselle toimistotilat, vuokra-aika ??.. Miten on mahdollista, että osuuspankilla ei ole taloudellisia mahdollisuuksia rakentaa Pyhäjärvelle tämä 5 miljoonan pytinki ja vuokrata sitten asuntoja sitä tarvitseville"Ei pojat, ei". Nyt mennään tai on jo menty metsään. Meidän veronmaksajat ovat ihmeissään tästä tilanteesta. Metsänomistajat ovat varakkaampia kuin pieneläkeläiset. Puhutaan elinkeinon kehittämisestä ja arojen käyttämistä elinkeinotoimintaan.
    Huuuu, huutaa kansa........

    Äänestä

Tai miksi hylättävää OP:tä ei saneerata yrittäjille. Näyttää olevan paremmassa kunnossa kuin Valintatalo?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hukattu.kausi.ja.äänet kirjoitti:

Pyhäjärven lääkäritilanne.
Montako pätevää on virassa?
Onko paljonkin keikkalääkäreitä?
Lehdessä oli joskus taannoin juttua, että rekrytointiin on laitettu panostusta ja varattu palkanlisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu