Onnittelut porilainen futis

Onneksi olkoon porilaiselle jalkapallo väelle!! Nyt todellakin näyttää siltä, että vain Tove2 ja Musa3 ovat joukkueet mitkä putoavat 2017 jälkeen ja saadaan Porissa taso säilymään 2 divarin tasolla myös 2018 - kyllä on säälittävää tuhertamista!!
9192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

juu onnea vaan, nice futis lähti divariin oudottuaan viime vuonna hakemaan divaripaikan jatkoa ensivudellekin, nyt porin nais (nicefutis) menossa kayden 2017 jälkeen porrasta alemmas, 2. divariin.

eikä nuo divarijutut kauhean kehuttavia, saati onniteltavia ole,
jos Porin kokoisessa kaupungissa ylletään vain kakkosdivari tasolle!

Äänestä
  • Hianoo Pori! Kyl tosta jo pitää olla ylpee kun pari porukkaa senttään viittii pelata jotain potkupalloa. Jalkapallosta ei ole voitu paljo puhua enää 20 vuoteen. Suamen naisten maajoukkuekin voitais koska tahans Porilaiset potkupalloseurat.

    Äänestä

  • voiniitäFurunaikoja kirjoitti:

    Hianoo Pori! Kyl tosta jo pitää olla ylpee kun pari porukkaa senttään viittii pelata jotain potkupalloa. Jalkapallosta ei ole voitu paljo puhua enää 20 vuoteen. Suamen naisten maajoukkuekin voitais koska tahans Porilaiset potkupalloseurat.

    Hienoo juu...
    Maarianhamina joka on poria vain "hieman pienempi" kaupunki asukasluvultaan, pelaa miehissä sekä naisissa korkeimmalla sarjatasolla, monessa muussakin poria pienemmässä kylässä löytyy joukkueita jotka pelaavat porin joukkueita ylemmillä sarjatasolla.

    porilainen on ylpeä, kateellinenkin,kaiken tulisi olla oman navan tienoilta

    Äänestä

Jalkapallo on Porissa ja koko Suomessa TODELLA surkealla tasolla. Jaa mistä johtuu - juniori työ kaikissa ikäryhmissä surkealla tasolla. Kuvitellaan että osataan, mutta homma ihan sekaisin. Porissa koitetaan "kymmenen" seuran voimin viedä hommaa eteenpäin... ottakaa jääkiekosta mallia.

Äänestä

"ottakaa jääkiekosta mallia"

eli hehkuttakaa yhtä mestaruutta joka tuli vahingossa seuraavat vuosikymmenet, näinhän se on porissa mennyt ....

Äänestä
  • Jazz voitti 1990-luvulla kaksi mestaruutta ja RU-38 otti hopeaa 1950-luvun lopulla.

    Äänestä

IFK Mariaeham joukkueessa 2016 pelanneet pelaajat olivat kaikki kotoisin muualta kuin Maarianhaminasta, kantasuomalaisten tukirahoilla ja perunalastuilla ostettuja vieraspelaajia.

Äänestä

Porissa pelataan jääkiekkoa sm-tasolla, jalkapallossa ei . Suomessa pelataan jääkiekkoa mm-tasolla, jalkapallossa ei = olisko jotain opittavaa ?

Äänestä
  • Eikös ensivuonna 2018 järjestetä uusitulle olympiastadikalle pesäpallon mm-kisat?
    Näin on väitetty ja mitaliodotukset suomalaisittain ovat tietysti suhteellisen korkealla.
    Me porilaiset ollaan tietysti erityisen innostuneita asiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HIENOAFUTIS kirjoitti:

Onneksi olkoon porilaiselle jalkapallo väelle!! Nyt todellakin näyttää siltä, että vain Tove2 ja Musa3 ovat joukkueet mitkä putoavat 2017 jälkeen ja saadaan Porissa taso säilymään 2 divarin tasolla myös 2018 - kyllä on säälittävää tuhertamista!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu