S-pankin korttien sirut sekundaa?

vain_credit_toimii

Tein toukokuussa ostoksia vaatekaupassa, kun satuin vetämään kortin ulos laitteesta hieman liian aikaisin ja ostostapahtuma jäi kesken. Sen jälkeen laite ei enää huolinut korttiani, eikä myöskään pankkiautomaatti tai mikään muukaan maksupääte. Sirun debit puoli hajosi ihan totaalisesti. Kesti kaksi viikkoa saada uusi kortti ja minä jouduin vielä maksamaan sen, vaikka minusta sirukortin pitäisi kestää normaali käyttö, vaikka sen kortin vähän liian aikaisin maksutapahtuman aikana ulos laitteesta otinkin.
Tänään kävi sama juttu.... Oli vähän kiire ja maksutapahtuma kesti hieman pitkään ja onnistuin taas vetäisemään kortin ulos, ennen kuin ruutuun ilmestyy siihen lupa. Sen jälkeen laite ei huolinut korttiani mitenkään (ilmoitus: tuntematon kortti). Kävin vielä kokeilemassa automaatilla, niin sama juttu ("debit ei toimi"). Ja ei kun uutta korttia tilaamaan... Kyllä sirukortit ennen kestivät, vaikka ne olisi vahingossa ottanut kesken maksutapahtuman ulos laitteista. Mitä ihmeen sekundaa nämä s-pankin kortit ovat?? Löytyykö muita vastaavia tapahtumia?

5

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskekolmeen

      Omissa ei ongelmia, ongelma lienee siis käyttäjässä.

    • hjnbg

      Joskus sirun kontaktipinnat ovat likautuneet, hapettuneet tms sillä lailla, että maksu kaupan päätteellä tai rahojen nostaminen automaatilta ei onnistu. Pikakeino on vähän sylkäistä kontaktipintoihin ja jynssätä nenäliinalla tai vastaavalla. Pyyhekumi on kuitenkin vielä parempi apu pintojen putsaamiseen. Samat keinot pätevät sim-kortteihin.

    • Minkälaisessa kotelossa säilytät. Onko neppari tai kolikoita. Painaako joku hieman sirua. Minulla aikoinaan kului, tuli pidemmän ajan kuluessa halkeamia nepparin painalluksesta, mutta se oli toisessa päässä eikä häirinnyt kortin toimintaa.

      • Magneettinenputsaus

        Tuo siru kannatta putsata magneetilla eli sitä hankaamalla magneettiin siirtyvät kaikki toimintaa haittaavat liat. Pätee myös puhelimien sim-kortteihin. Muuttaa suurestikin yhteysnopeutta.


      • Vaarallinen.Ohje
        Magneettinenputsaus kirjoitti:

        Tuo siru kannatta putsata magneetilla eli sitä hankaamalla magneettiin siirtyvät kaikki toimintaa haittaavat liat. Pätee myös puhelimien sim-kortteihin. Muuttaa suurestikin yhteysnopeutta.

        Ei lika magnetttiin tartu ja lisäksi vaarana on kortin magneettiraidan turmeleminen.

        Kännyn yhteysnopeuden kanssa SIM-kortin likaantumisella ei ole mitään tekemistä. Sim joko toimii tai sitten ei. Eikä se itsekseen siellä puhelimen sisällä likaannu.

        Sanomalehtipaperilla hinkkaaminen riittää noille sirujen kontaktipinnoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17003
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4734
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      298
      2676
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      140
      1969
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1579
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1449
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      20
      1194
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      10
      1109
    Aihe