Jatkuu seuraavassa viestissä----------->
Nostetaan eräs hyvä ja valaiseva kirjoitus esiin.
Nostoon
16223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tämä kaikkien adventistien tulee ehdottomasti lukea. Se valaisee osin sitä, mikä on Suomen adventtikirkko nykyään:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14916151/suomen-adventtikirkon-nykytila#comment-90430184
Peter on harvinaisen rehellinen mies.
Vieläkö hän harrastaa lentämistä aktiivisesti?
”Peter_T” nimimerkki viittaa vahvasti tähän henkilöön:
http://aviation.constella.fi/wp-content/uploads/2016/07/ilmassa-442014.jpg
http://aviation.constella.fi/
Ihmettelen vain, että miten mies on joutunut adventtikirkon piiriin?
Eihän selväjärkiset liity mihinkään "made in USA lahkoihin"?
Adventismi on sairaus, josta on vaikea parantua kokonaan.
Adventismi on kuin verenjanoisen punkin purema, joka usein aiheuttaa pysyvän vamman ja elinikäisen sairauden.
Adventismi on kuin syöpä, joka tuhoaa ihmisen sisältäpäin.
Noin henkilökohtaisia asioita pitäisi varmaan tiedustella ihmiseltä itseltään.
"Noin henkilökohtaisia asioita pitäisi varmaan tiedustella ihmiseltä itseltään."
No kysäsepä sitten. Pistä vaikka e-mailia?
Onko uskonlahkoon kuuluminen henkilökohtainen asia? Eikös sen pitäisi olla ihan julkinen? Toitottakkaa toreilla?
Miksi ylipäätään kuulua johonkin lahkoon?
Peter Tähtinen näyttäisi ihan selvästi olevan jonkun kirouksen alla?
Liekö joku adventtikirkon keskuudesta kironnut hänet?
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707212200279873_u0.shtml
Se, että ilmailulaitteissa ilmenee vikoja, on 99 prosenttisesti puutteellisen ja huonosti suoritetun laitteen huollon/tarkistuksen tulosta. Myös vaihdettujen varaosien laadussa on usein pihistelty.
Ammattitaidoton huoltohenkilöstö yhdistettynä "mennään näillä niin kauan kuin ne vielä toimivat" -asenteeseen johtaa ennemmin tai myöhemmin varmaan katastrofiin.
Tekevälle sattuu.
Maan vetovoima on pirullinen kaveri varsinkin lennettäessä.
Pirullinen kaveri on myös vanha moneen kertaan halvimmalla keinolla paikattu ja fiksattu lentokone.
Usein rahanpuutteen vuoksi korjauksiin käytetään "Jeesus-teippiä" ja uskovainen toivoo mielessään, että Jesse hoitaa loput.
Tuskin Peter paljoa jumaliin luottaa?
"Usein rahanpuutteen vuoksi korjauksiin käytetään "Jeesus-teippiä" ja uskovainen toivoo mielessään, että Jesse hoitaa loput."
Kyllä se jeesusteippiin uskominen on ihan riippumaton Jeesukseen uskomisesta.
http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-3102312/Shocked-passenger-takes-photo-airport-worker-using-TAPE-engine-shell-easyJet-plane-moments-off.html
Onpa omituinen keskustelu: löpistään ihmisestä, jota ei tunneta, ja asioista, joista ei tiedetä. Ja sitten harhaudutaan jonnekin Jeesus-teippiin. Mikä tämän pointti on?
Kyllä adventistin Suomessa Peter Tähtisen pitäisi tuntea.
Niin paljon Tähtinen on adventtikirkon piirissä pörrännyt vuosien saatossa.
Jeesus-teippi oli nyt lähinnä kuva siitä, kuinka jotkut ajattelevat, että kaiken voi korjata Jeesus-teipillä.