Raamattu on vanha kirja,mutta aina uusi...........

Turhiasivuja

kristityille.

Ateistien kirjat vanhenevat ja mitätöityvät nopeasti.

Raamattu yltää yli vuosisatojen muuttumattomuutensa takia.

10

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep, jotkin uskovaisista ovat jääneet jumiin menneisyyteen ja menneisyyden uskomuksiin :)

    • TotuusRaamatusta

      Raamatun monet kohdat ja kirjat vanhenevat ja mitätöityvät nopeasti - sanon minä, joka kuitenkin olen uskovainen. Raamattu "muuttumattomuus" ylttää vain vähän reilu 1500 taakse jolloin tekstivariaatioiden ja kopiointi virheiden määrä alkoi vihdoin laske. Uuden Testamentin "muuttumattomuus" ylttää vain vähän reilun 1600 taakse jolloin sen kirjakokoelma lyötiin lukkoon kirkolliskokouksessa. Vanhan testamentin "muuttumattomuus" ylttää vain vähän reilu 1800 taakse jolloin sen kirjakokoelma lyötiin lukkoon juutalaisten toimesta. Tämän asian tunnustaa minun lisäksen momi minuakin paatuneempi fundamentalisti ja konservatiivi.

    • uskonwiisaus

      Raamattu tuntuu tosiaan olevan kristityille ihan uusi kirja,, silla aina jos juttelee kristityn kanssa raamatusta käy nopeasti ilmi, ettei tämä ole edes lukenut koko opusta, kunhan vain selaillut joitain valittuja kohtia sieltä täältä.

      Eikä tiedä mitä kaikkea raamattu oikeasti pitää sisällään, koska ei ole lukenut sitä kokonaan kannesta kanteen, kuten esimerkiksi minä ja monet muutkin ateistit ovat. Joten sikäli on surkuhupaisaa, että ihmiset jotka eivät ole edes lukeneet koko kirjaa, jatkuvasti tyrkyttävät sitä luettavaksi sellaisille ihmisille, jotka oikeasti ovat lukeneet sen.

      • Uskovaisten ei kannata lukea Raamattua kuin hyvin valikoidusti sillä muuten käy kuten minulle. Kun olin lukenut sen pariin kertaan kannesta kanteen totesin että eihän tässä ole mitään järkeä ja erosin sekä kirkosta että uskosta. Elämäni viisain päätös.

        Sittemmin asiaa pohdittuani olen tullut siihen tulokseen että Raamatun merkittävyydellä ihmiskunnan historiassa ei uskolla varsinaisesti ole mitään osaa vaan sillä politiikalla mitä Raamattuun nojaten on kulloinkin tehty. Eikä se politiikka ole koskaan kuin näennäisesti nojannut Raamatun sanaan sillä uskonnonkin avulla tehdyn politiikan motiivit löytyvät aina rahasta ja vallasta. Sielujen pelastaminen tai ihmisten hyvinvointi on ollut rahan rinnalla täysin toissijaista kristikunnan johtajille.

        Kirkkoon kuulumalla ihminen vain antaa täyden tukensa feodaalijärjestelmääkin vanhemmalle orjuutukselle ja sorrolle. Ne vähäiset almut mitä kirkko palauttaa hyväntekeväisyytenä eivät tätä totuutta pysty muuttamaan eikä peittämään.


      • hksjdgajhkj

        Raamattu on ainoa kirja koko maailmassa missä on järkeä. Kaikki muu on harhaa ja valetta.


      • tyuiop78787

        Palstanarkomaani!jhgfdf


    • Turhiasivuja

      Tittiyille, Minä olen Turhiasivuja ja mainostan Raamattua... Luterilainen nuuskii peräaukkoaan ja uskoo kaikej

    • vm41

      Yleensä ne jotka usuttavat raamattua lukemaan, ovat kyseisestä kirjasta tietoisia vain saarnamiesten/naisten kertomusten myötä.
      Istutaan suu auki saalemissa/kirkossa vähäinenkin järjenhiven tauolla, tai hukassa kokonaan ja ollaan niin viisaita palattuaan kotiin että.....
      Oma lukutaito on joko puutteellista, tai sitten ei ymmärrä lukemaansa.
      Raamattu on niin vaikeaselkoinen kokonaisuus ymmärrettäväksi, että se vaatiikin puhdassieluisen ateistin ajattelun, sekamelskan ymmärtämiseksi. (Paskan seulomisen)

    • treutrue

      Mielipiteesi ei kumoa faktaa: Jumalaa ei ole olemassa.

    • Fanaa

      Monenkin hihhulilahkon aivopesuohjelmaan näemmä kuuluu se, että panevat 10-13 -vuotiaita kakaraparkojansa tänne irvistelyä yrittämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      217
      4949
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      50
      1328
    5. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      97
      1251
    6. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1242
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      148
      1155
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      73
      1133
    Aihe