Ininät vähenemässä?

Osaa pölyttäjistä uhkaa sukupuutto!

"Raportti pohjautuu kolmeentuhanteen tieteelliseen artikkeliin. Niiden perusteella voi sanoa, että sukupuutto uhkaa noin 16:ta prosenttia eläinpölyttäjistä. Sen sijaan tärkeimmistä pölyttäjistä eli hyönteisistä ei ole tarpeeksi tietoa maailmanlaajuisen uhanalaisuuden selvittämiseksi. Alueellisten arvioiden mukaan jopa yli 40 prosenttia mesipistiäisistä saattaa olla vaarassa."
http://www.hs.fi/tiede/art-2000005372554.html

Onko kretujen "suolaa, suolaa, enemmän suolaa"-jumala huomannut asian ja raottaako hän ehkä hieman yliluonnollisuuden verhoa ja lisää pölyttäjiä maailmaan? Ja eikös kaiken pitänyt näyttää hyvältä - lainaus suoraan Kaverin elämänhallintaoppaan luvusta "Luominen for Dummies": "Ja Jumala näki, että niin oli hyvä." Näköjään jossain on kussut: insinööri on tehnyt diplomi-insinöörin hommia.

Jos ei muuta, niin jankkaajakretuille tulee ongelma, kun ei voi jankata lauseella: "jos ei olisi Jumalaa, niin ei olisi pölyttäjiäkään".

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos yhdistät nimikirjaimet

        Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
        Ikävä
        118
        7498
      2. Mies vinkkinä sulle

        Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
        Ikävä
        74
        6331
      3. Oletko katkera kun

        Et saanut kaivattuasi
        Ikävä
        95
        5214
      4. Paljon niitä puheita

        susta liikkuu. 🤮
        Tunteet
        52
        4535
      5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

        Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
        Ikävä
        49
        4236
      6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        227
        4111
      7. Haluun sua niin paljon

        ❤️🥰🥹 Miehelle
        Ikävä
        44
        4005
      8. Odotan että sanot

        Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
        Ikävä
        28
        3908
      9. Vietetään yö yhdessä

        Rakastellaan koko yö
        Ikävä
        57
        3045
      10. Mitä palveluita mies..

        Haluaisit tilata minulta? -N
        Ikävä
        48
        2566
      Aihe