Näköjään on unohtunut, mikä taho ensiksi saarnasi maahanmuuton tarpeesta. Se oli vahvasti kokoomuslainen työnantajien EK. Perusteluna oli työvoiman tarve väestön ikärakenteen muuttuessa.
Maahanmuuton kannattajat
Kokomusta
15178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suvakit ottivat sen elämän tehtäväkseen, maksaja Suomen kansa, verellään jo.
Niin, persusuvakithan imuroi hallituksessa istuessaan Suomeen terorristin ja nostivat maahanmuuttoa 850 prosenttia. Se oli persulaisen eerolan suunnittelema linja.
Eikös ne suvakit ole persujen mielestä jotain ihmeen vihervassuja, ainakin muiden mielestä mahdollisimman kaukana kokoomuslaisista? Ovatko persut jo kadottaneet suuntavaistonsakin täysin?
Persulle suvakki tarkoittaa seuraava: ei-persu, ei MV-lehteä pornonaan lukeva.
Persulle suvakki tarkoittaa yksinkertaisesti hirsimökissä asuvaa typerää idioottia, joka kiihottuu soinin kuvista. Ja huutaa persuja käden vatkatessa kiihkeästi.
Aloittajalta on unohtunut taas kaikki suhteellisuudentaju pään käytössä. :)
Miten niin? Tottahan tuo on, EK on asiata puhunut jo vuosia sitten!
Rajat auki oli eu ja kokkeleiden tavoite, haittamaahanmuutto ja paperittomien kulkua eivät estä vieläkään, olisi kyllä mahdollista vaikka toisin väittävät, pimeä raha ja eu virat/valta ovat niiden ainut tavoite.
Vasurit vasta heräsivät tähän ajatukseen nyt lähdetään Kokkaripoikien kanssa haalimaan halpaa työvoimaa maahamme ,kiittäkää tyyöläiset tästä vasureita hhhe.
Lyötiin käsi paskaan mamutyövoimassa.. Vain elättejä..
Meillä on mahtava työvoimareservi Itiksessä ja Lieksasta löytyy koneinsinööreä jotka ovat oppineet kaarnaveneen valmistuksen pysyy pinnalla.
Pitääkö paikkansa, että pyhä sota-oppia aletaan opettamaan nyt myös Turkin kouluissa?
Pakolaisongelma ja maahanmuutto ovat kaksi täysin eri asiaa.
Maahanmuutto tapahtuu yleensä täysin muista syistä kuin pakolaisuus.
Työperäinen maahanmuutto lienee yleisintä. Jonkun verran maahanmuuttoa syntyy myös perhesyistä. Suomalainen mies avioituu Thaimaassa ja tuo vaimonsa kotiin? Tietenkin pakolaisista jää maahan suuri osa pidemmäksi aikaa ja jopa pysyvästi. Pakolaisten osalta sopeupuminen yhteiskuntaan on pitkä prosessi.
Tilannetta voi verrata vaikkapa Suomalaisiin Ruotsissa. Tämä muuttoliike oli nimenomaan työperäistä, kylläkin maastamuuttoa.
Kuka osaa kertoa kenen Suomalaisen mielestä pakolaisongelmaa tulisi edistää?
Kukaan ei halua että maailma kärsii konflikteista.
Miten näin yksinkertainen asia voi olla niin vaikea ymmärtää ?
Pelkkää potaskaa, työnantajat maksoi Ruotsissa kaiken ja pyysivät tehtaille töihin, kuin mänty ja kataja olisi sama asia.
Orjatyö on koko-mustan tavoite, 10 euroa päivä ja valtio elättää täysin lopun elämän.
Suunnitelmaanhan kuului palkkojen alentaminen, ammattiliiton heikentäminen ja sosiaaliturvan huononnus. Asian piti toteutua hallitsemattomalla maahanmuutolla ja ulkomaisella orjatyövoimalla.