Jumalan olemassa olo voidaan laskea

Jumalan olemassa olo voidaan laskea, kahdellakin tapaa, mutta se ei todista Jumalaa olemassa olevaksi.

Ensimmäinen tapa on todennäköisyys laskelma, jonka avulla voidaan määrittää tilastollinen todennäköisyys. Laskennan ratkaisut ovat laskennallisesti lyhyitä ja ytimekkäitä, eikä vaadi mitään monimutkaisia matemaattisia laskuoperaatioita vaan peruslaskuilla pärjätään lähes kaikissa tehtävissä.

Toinen tapa on filosofinen laskelma, tietyn kaavan mukaan voidaan laskea onko esitetty väite kuten "kissa on eläin" tosi vain epätosi. En muista ikäväkyllä tuota kaavaa, mutta ehkä joku lukion käynyt tai lukiota käyvä putkän matematiikan opiskelija muistaa.

Näiden lisäksi tulee vielä määrittää mikä on olemassa olo ja mikä on olio, jos olemassa oliota ja oliota ei määritetä (metafysiikka), heittä vastaus härän kenkkua.

Onnea yrittämään.
7201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laskea voi.
Jumalmatematiikkaa.
Todennäköisyys kvantifioidaan reaaliluvuksi väliltä 0 ja 1,
Oletetaan, että maailmassa on noin 6 miljoonaan jumalaa.
Oletetaan myös, että maailmaan ei mahdu muuta kun yksi oikea jumala kerrallaan.
Silloin sen todennäköisyys, että oikea jumala olisi Jumala on 0,0000000167.
Taas sen mahdollisuus, että jumalia on yleensä olemassa on nollasta yhteen.
P ( A ja B ) = P ( A ∩ B ) = P ( A ) P ( B | A ) .
Siitä saadaan lopputulokseksi sellainen, että Jumalan olemassaolo on hyvin epätodennäköinen.
Jos vielä tarkistetaan sen suhteen asia, että kristikunnassa käsitys Jumalasta on kovin vaihteleva, niin kristityn juuri oikeanlaiseen Jumalaan uskominen on vielä edellisiäkin epätodennäköisempää.

Ja lisää jumalmatematiikkaa:
Kun kerran Jeesus on Jumalan ja ihmisen risteytys, niin silloin Jeesus on matemaattisesti ajatellen puolijumala. Niin oli muuten esimerkiksi Kreikan mytologiassakin puolijumalia.

Nollasta kun aloitetaan niin on erilaisia ateisteja joiden vakaa käsitys jumalten lukumäärästä on tasan nolla. Luonnollisista luvuista seuraava on yksi, ja muslimit tuntuisivat johtavan taistelua yksijumalaisuuden ehdottomasta yksiydestä. Juutalaisilla on emanaatioita jotka voi tulkita jumaliksi jollain tapaa, ja kristityillä on kolmiyhteinen Jumala, sekä myös maan päälle lähetetty mies joka oli täysi Jumala vaikka toinen istui samaan aikaan Taivaassa. Tähän viittaavat mm. pääsiäisen tapahtumat Raamatussa.
Hindulaisilla on lukemattomia jumalia.
Tästä taas päästään siihen, että matemaattisesti ajatellen ateistit ja muslimit ovat mielipiteiltään lähempänä toisiaan kuin kristityt (n.oinneljä jumalaa) ja muslimit. Ja hindulaisiin on noilla kolmella ryhmällä jo huomattavan pitkä matka.

1Äänestä
  • Hindulaisilla on teisteistä suurin todennäköisyys olla oikeassa. Heillehän melkein kaikki jumalat käyvät.

    1Äänestä

  • Ateismipalstan jumalmatematiikka ei pädekään luterilaisuudessa:
    Ja muistuttaisin tämän uskon keskusliiton mukaan Saatanan ja sen kumppanien kuuluvan myös uskottaviin asioihin. Nekin ovat jumalolentoja,

    Itse asiassa luterilaiset uskovat useisiin personoituihin Jumaliin, kuten Isään, Poikaan, Pyhään henkeen ja vielä näihin langenneisiin enkeleihin ja sitten lankeamattomiin enkeleihin.
    Jumalmatematiikka kuitenkin poikkeaa tästä Elon laskuopista yhteenlaskun osalta.
    Tiettyjä jumalia tuleekin luterilaisen laskuopin mukaan yksi Jumala kun ne lasketaan yhteen.
    Jos tuo nyt digiaikaan tuotaisiin uutena asiana esille, niin sillehän naurettaisiin.
    Ennen oli helpompaa opettaa jumalmatematiikkaa.

    1Äänestä

"Jumalan olemassa olo voidaan laskea"

Niin voidaan. Se voidaan laskea vessan pöntöstä alas.

"...esitetty väite kuten 'kissa on eläin'"

Jumala on kateissa siis kissoissa eli hän on eläin. Jumala on lisäksi hukassa siis sudessa eli hän on eläin.

1Äänestä

Alkuun haluan todeta, että viestini sisältää henkilökohtaisia ajatuksia, joissa moni uskova näkee mahdollisia asiavirheitä yms. Koska Jumala on persoona, Hän valitsee, kenelle ja miten Hän haluaa itse kullekin olemassaolonsa osoittaa. Itse koen Hänet todellisena omassa hengessäni ja ohjailevan elämäni tapahtumia, joissa näen Hänen toimivan ( näistä osaa voisi pitää "ihmeinä" ja joissakin näen Hänen antavan merkkejä, mihin käytännölliseen tai hengelliseen asiaan minun tulee kiinnittää huomiota..tai olen tekemässä virheitä...nämä ovat erilaisia kuin tavalliset arjen päätelmät, joita on jokaisella ihmisellä).
Raamatusta näemme, miten on ollut pitkiä vaiheita esim. juutalaisilla, jolloin he eivät ole saaneet Jumalasta muuta ilmoitusta kuin mitä aikanaan Tooraan ovat profeetat kirjoittaneet. Vastaavasti Jeesuksen Kristuksen maanpäällisen vaelluksen aikana ja Hänen ylösnousemuksensa jälkeen "alkuseurakunnan" ajat ovat täynnä ilmentymiä Jumalan todellisuuden ilmentymisistä. Tästä teen sen johtopäätöksen, että on täysin mahdotonta esim. laskennallisesti osoittaa Jumalan todellista olemassaoloa kuin jotakin luonnonilmiötä. Jumala ilmaisee itsensä kenelle haluaa (monille jopa hyvinkin häkelyttävällä tavalla). Niille, jotka Häntä etsivät aidosti ilman kyseenalaistuksia, Hän ilmaisee itsensä tahtomallaan tavalla jo lupaustensa perusteella.

Äänestä
  • Danielin kirjasta alkoi 500 vuotta kestänyt deutrokanonisten ja apogryfikirjojen aika, hyvänä esimerkkinä Heenokin kirja ja toisena esimerkkinä Makkabealaiskirjat. Mitään "hiljaisuuden jaksoa" ei uuden ja vanhan testamentin välissä koskaan ollut. Kyllä juutalaiset kirjoittivat ahkerasti kirjoja ja lukivat tooraa jo pitkään ennen kuin Johannes ja Jeesus alkoivat leikkimään molemmat profeettaa kohtaloikkain seurauksin.

    Äänestä

Jos ajattelemme Jeesuksen käytöstä ja sanojaan (Hänhän omasi kaikki Jumalan ominaisuudet), on erikoista, miten usein Hän käski pitää salassa joitakin asioita (esim. "kirkastusvuoren" tapahtumat kuolemaansa asti). Jeesus vaikutti ja opetti pienellä alueella pyrkien välttämään kaikenlaista sensaatiota ja kohua. Kuitenkin Hän opetuksia ja kehoituksiaan antaessaan totesi itsestään selvänä faktana, että evankeliumi tullaan viemään kaikille kansakunnille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OsaatkoLaskea kirjoitti:

Jumalan olemassa olo voidaan laskea, kahdellakin tapaa, mutta se ei todista Jumalaa olemassa olevaksi.

Ensimmäinen tapa on todennäköisyys laskelma, jonka avulla voidaan määrittää tilastollinen todennäköisyys. Laskennan ratkaisut ovat laskennallisesti lyhyitä ja ytimekkäitä, eikä vaadi mitään monimutkaisia matemaattisia laskuoperaatioita vaan peruslaskuilla pärjätään lähes kaikissa tehtävissä.

Toinen tapa on filosofinen laskelma, tietyn kaavan mukaan voidaan laskea onko esitetty väite kuten "kissa on eläin" tosi vain epätosi. En muista ikäväkyllä tuota kaavaa, mutta ehkä joku lukion käynyt tai lukiota käyvä putkän matematiikan opiskelija muistaa.

Näiden lisäksi tulee vielä määrittää mikä on olemassa olo ja mikä on olio, jos olemassa oliota ja oliota ei määritetä (metafysiikka), heittä vastaus härän kenkkua.

Onnea yrittämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu