Behemot todistaa luomistyön

behem

Behemot ja Leviatan todistavat luomisen ja Raamatun tekstin todeksi.
Raamatun tekstissä ne kuvataan niin selvästi että niiden on täytynyt elää ihmisten kanssa samaan
aikaan. Myös fossiililöydöt todistavat sen.

Vedenpaisumuksen jälkeisissä olosuhteissa hirmuliskot eivät selviytyneet.

9

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diopterius

      Eikös Raamatussa ollut muitakin outoja eläimiä?
      Bileamillakin oli puhuva aasi.
      Olivatkohan semmoiset kovin tavallisia Raamatun aikana, kun Bileam ei edes ihmeemmin hämmästynyt kun aasi alkoi juttelemaan Bileamin kanssa?

      • Eläinsadut

        "Olivatkohan semmoiset kovin tavallisia Raamatun aikana, kun Bileam ei edes ihmeemmin hämmästynyt kun aasi alkoi juttelemaan Bileamin kanssa?"

        Olivat. Eläinsaduissa on aivan tavallista puhuvat eläimet ja Raamattu on kokoelma satuja.


      • gtf089ybgbh
        Eläinsadut kirjoitti:

        "Olivatkohan semmoiset kovin tavallisia Raamatun aikana, kun Bileam ei edes ihmeemmin hämmästynyt kun aasi alkoi juttelemaan Bileamin kanssa?"

        Olivat. Eläinsaduissa on aivan tavallista puhuvat eläimet ja Raamattu on kokoelma satuja.

        Kreationistit väittävät uskovansa Raamattuun, vaikka eivät ole ilmeisesti edes Raamattua lukeneet. Vaikka Raamattu onkin satua, niin kreationistien usko ei perustu niihin satuihin, vaan muihin, heidän itse keksimiinsä satuihin.


      • JaKreationistiUskoo

        "Eikös Raamatussa ollut muitakin outoja eläimiä?"

        Onhan siellä metsän peikkoja ja öisiä syöjättäriäkin.


    • behem

      Behemot ja Leviathan todistavat kreationismin huuhaaksi. Raamatun kuvaus niistä on ihan yhtä tyhjän kanssa. Fossiililöydöillä ei myöskään ole mitään tekemistä niiden kanssa. Vedenpaisumusta ei ollut.

      • Minä teille behemotit näytän...

        https://www.youtube.com/watch?v=PSKQ3ZNQ_O8

        Tämä legendaarinen virtahepo esiintyi taannoin jossakin Ylen uutisten kolumnissakin. Kahdeksanvuotiaat kuulemma nauravat kippurassa.

        Disclaimer: tässä ei ole älyllistä sisältöä, mutta eipä ole kreationismissakaan.


    • Kreationismi_tyhjää

      Kreationismi ei perustu tieteeseen, kreationismi ei perustu Raamattuun eikä kreationismi perustu mihinkään muuhunkaan. Kreationismi on yhtä tyhjän kanssa, ja siinä kaikki.

    • Diopterius

      Leviatanista Wikipedia sanoo:

      Leviatan (myös Leviathan, hepr. ‏לִוְיָתָן‎ eli "kiero") on alun perin kanaanilaisen mytologian merihirviö, joka syö auringon maailman loppuessa. Sana esiintyy Vanhassa testamentissa kuusi kertaa (Job, Jesaja ja Psalmit). Nimitystä käytetään nykyään myös mistä tahansa isosta tarunomaisesta vesihirviöstä. Nykyisessä hepreassa sana merkitsee valasta. Leviatanin heiluttaessa pyrstöään syntyvät suuret aallot.

      Vaikka Raamattu ei kerrokaan Leviatanin koko legendaa, juutalaiset rabbit, muun muassa Rashi, ovat omissa selitysteoksissaan kertoneet Leviataniin liittyviä legendoja. Niiden mukaan Jumala muun muassa loi aluksi Leviatanille myös puolison, mutta tappoi sitten sen, jotta pedot eivät lisääntyisi ja söisi kaikkia maailman kaloja.

      Joidenkin tekstien mukaan Leviatan joutuu taisteluun Behemot-nimisen maapedon kanssa. Silloin maailmassa käydään lopullista kamppailua hyvän ja pahan välillä. Taistelu aiheuttaa suurta tuhoa kaikkialla, ja molemmat pedot kuolevat taistelussa. Tuomiopäivästä selviytyvät ihmiset valmistavat petojen lihasta suuren juhla-aterian.

      Tietämättömien paimentolaisten iltanuotiotarinaksi tämän paljastaa auringon syönti.
      Melkoinen peto pitää olla jos se auringonkin söisi.
      Raamatun paimentolaisilla ei ollut mitään käsitystä auringosta.
      Eikä taida hihhuleillakaan sen parempaa kuvaa olla.

      xD

    • Piirrä sitten Behemotista kuva Raamatun kuvauksen perusteella.
      Tai piirtäköön useampikin kreationisti.
      Katsotaan sitten onko niissä mitään yhteistä.

      Luntata ei saa mistään eikä toisiltaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1749
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1101
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1066
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      962
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      819
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      151
      798
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      51
      710
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe