Kuka huolehtii siitä? Supit, kanahaukat, ketut ja ilvekset tuhoavat metsäkanalintukannat. Tuhoajat eivät ole syötäviä!
Metsäkanalintujen suojelu!
Yrjö9
12277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
metsien avohakkuut ja asutuksen leviäminen ne tuhoavat lintukannat. petoja on ollut maailman alusta asti, samoin lintuja, ihmisten holtiton lisääntyminen ja luonnon raiskaus se metsän elikot hävittää
Kuka huolehtii siitä? Supit, kanahaukat, ketut ja ilvekset saavat riittävästi ruokaa...
Kun peto tappaa kanalinnun niin se on puhtaasti luonnon kiertokulkua. Kun metsästäjät haluaisivat ampua kaiken itse levittäen luonnon täyteen lyijyä ja muita myrkkyjä on se luonnon tuhoamista.
Suomen luonnossa on aina ollut kanahaukkoja, kettuja ja ilveksiä. Monin paikoin reilusti enemmän kuin nykyään. Kanalinnut ovat silti voineet paksusti. Joten kanalintukantojen vaarantuminen on puhtaasti ihmisen toiminnan tulosta.
Supia ei Suomen luonnossa ole eikä ole tulossakaan, joten siitä ei kannata olla huolissaan. Ei myöskään kojoottia tai puumaa, jos joku niiden vaikutusta kanalintukantoihin pelkää!
Supien kannaksi arvioitiin vuonna 2010, n.. puoli miljoonaa yksilöä, ja arvioitiin tuhoisimmaksi vieraslajiksemme.
Voi..tolvana! Moottoritien varsilla tänä vuonna on ollut tuhottomasti SUPIEN raatoja. Ja eläviäkin mökillä etelä-suomessa.
Kun te saamarin pellet ette tajua niin ette tajua....
Supi = pesukarhu:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pesukarhu
Supikoira on eri asia:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Supikoira
Supikoiran nimeksi on vakiintunut supi Suomessa ja monissa muissa maissa joissa pesukarhuja ei ole eikä tule. Riistakeskuskin on kirjoittanut supeista niin kauan kuin muistan.
Kyllä kaikilla löytämilläni Riistakeskuksen sivuilla käytetään oikeaa nimitystä supikoira. Paitsi nyt jokin naatalan-era-suomussalmi kirjoittaa supista. Mutta niiltähän ei ihan täyttä voida vaatiakaan!
Älä jauha paskaa! Supi-nimityksen "vakiintuminen" supikoiraa koskemaan on korkeintaan näistä asioista tietämättömien virhekäsitykseen perustuvaa, ja rajoituu vain noin virheellisesti ajattelevien piireihin. Riistakeskusta koskien saitkin jo vastauksen.
Sitä paitsi Suomi hyvinkin voi olla maa, johon supi eli pesukarhu voi tulla. Venäjällä vankeudesta karanneita yksilöitä voisi hyvinkin tulla Suomeen. Ja vaikka ei koskaan tulisikaan, niin silti ei ole mitään järkeä nimitellä eliöitä väärin, kun voisi nimitellä oikeinkin - jos vain tietäisi asioista jotain vähän muutakin kuin mitä siellä sinun Persjunttilan takana tiedetään.
lainvastaisesti kissojaan heitteillä juoksuttavat suurin uhka pesiville linnuille,metsänpedot tappaa ruuuakseen(ei minkki)irtokissat tappaa kaiken minkä saavat kiinni
Suurin uhka metsäkanalinnuille on edelleen ihmisen suorittama maankäyttö, kuten metsätalous.