Musu-burkhat ja nigabiitit kiellettiin jeah!!!

http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/201709222200412978_ul.shtml Juuri näin hienoa itävalta. Pikkuhiljaa koko eurooppaan kieltoja vaan noihin. Ja linnaan jos ei tottele. Että tuli hyvä olo kun luki uutisen. Maailma ei olekkaan täysin mätä paikka.
3387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itävallassa on käynnissä laaja mainoskampanja, jossa maassa olevia muslimeita muistutetaan siitä, ettei 1.10. lähtien julkisilla paikoilla saa käyttää enää musliminaisten kasvot peittävää burkaa tai niqabia eli kasvohuntua.

Mikäli poliisi havaitsee syyskuun jälkeen kadulla burkaan tai niqabiin pukeutuneen naisen, tälle kirjoitetaan välittömästi 150 euron sakot ja hänet pakotetaan riisumaan asuste heti. Jos nainen ei tottele, hänet kiikutetaan poliisiasemalle.

Itävallassa ei enää lokakuusta lähtien saa peittää kasvojaan julkisilla paikoilla, mukaan lukien oikeussalit, koulut ja julkiset liikennevälineet. Määräys koskee niin itävaltalaisia, maassa asuvia muunmaalaisia kuin sinne saapuvia turistejakin.

Muslimiasusteiden lisäksi kielto koskee myös kaikenlaista muutakin naamioitumista, esimerkiksi naamiaisasuja.

Lain takana on ajatus siitä, että burkat ja niqabit estävät muslimien integroitumisen itävaltalaiseen yhteiskuntaan.

Aiemmin burkat ja niqabit on kielletty jo Ranskassa ja Belgiassa.

Lisäksi burkan ja niqabin käyttö on kielletty eräissä osissa Espanjaa, Italiaa ja Sveitsiä. Hollannissa kasvojaan ei saa peittää hallituksen rakennuksissa, sairaaloissa, kouluissa tai julkisessa liikenteessä.

Äänestä

Kyllä purkat on hyvä kieltää ja nigerbiitit ja kaikki muukin musuihin liittyvä...muslimit vois kieltää kokonaa eiroopasta. Antaa niijen tappaa toisiaan sielä kamelimaissa, senhän ne ainakin hyvin osaavat ja nauttivat siitä.

Äänestä

Niqjabin ja burkan (en edes opettele oikeaa kirjoitusta) - pitää olla oikeus tappaa haittaterroristit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hahahhhhaa kirjoitti:

http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/201709222200412978_ul.shtml Juuri näin hienoa itävalta. Pikkuhiljaa koko eurooppaan kieltoja vaan noihin. Ja linnaan jos ei tottele. Että tuli hyvä olo kun luki uutisen. Maailma ei olekkaan täysin mätä paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu