Kysymys sananvapaudesta.

Onko totuuden levittäminen lainvastaista?
Muutamat ihmiset tekevät vääriä tekoja.
Kun muistutan heitä niistä niin he suuttuvat.
Olenko toiminut laillisesti tai en?
15424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saksan vaalit on ohi. Siellä kristilliset ja demarit menettivät ääniä paikalliselle perussaksalaisille (PERSA). Koko Euroopassa on käymässä jonkinlainen purnaus ja etsintä. Minä kun aina tulen johonkin ketjuun mielipiteineni niin kuin nyt tähän Orwelli ketjuun ja nyt tähän 'kysymys sananvapaudesta ketjuun näillä sanoilla niin viesti poistettiin. Nyt kaikki viestit poistetaan ja olenkin siirtynyt tuonne. https://keskustelu.suomi24.fi/t/15007510/hybridi-pybridi--runo. Ei sekään ole minun aloittamani kun kaikki jotka aloitan poistetaan. Katsotaan poistetaanko tämä. En enää sensuroi tuota aloitustani.

Auta armias jos sanot hiemankaan painavamman sanan matuista niin se on vihapuhetta! Ja vielä kansanryhmää vastaan. Kuka ne puheet määrittelee? Ja missä se raja kulkee? Netissä on pyörinyt viikko kaupalla otsikko: Sipilä on mulkku. Jos joku tulisi minulle sanomaan, että olet mulkku niin ihan varmasti pitäisin sitä vihapuheena. (Yleisin haukkumasana Sipilällehän on tuo Lestkyrpä ja Orpo on Orpourpo ja Soini on Paskamaha. Kaikki tuo tulee päättymään kun siviilitiedustelulaki tulee menemään läpi eduskunnassa. Jos 34 edustajaa ovat sitä vastaan niin sen läpimeno siirtyy seuraaviin eduskunta vaaleihin ja kansa saa silloin päättää vihapuheesta. Sitä vastaanhan tuo laki säädetään. Saadaan selville kuka täällä suustaan päästelee ja mitä.

Eipä noita Lestakyrpä viestejä ole muualta poistettu niin miksi hän poisti ne kun minä käytän niitä esimerkkeinä.

Äänestä

Nyt ne poisti koko ketjun. Nyt on tosi vaikea sanoa mikä on sellaista mitä saa sanoa ja mitä ei. Ei tällaista sensuuria vielä jokin aika sitten ollut.

Äänestä
  • Rääväsuille tämä onkin oiva ja ainoa kanava purkaa heikkoa mieltään.

    Äänestä

  • Bror-Erik1974odin kirjoitti:

    Rääväsuille tämä onkin oiva ja ainoa kanava purkaa heikkoa mieltään.

    Olenko minä Juilius Spökmanne rääväsuu. Katso suuta. Lisbet Palme alkoi puhumaan valkoisesta ylähuulesta nähtyään tämän kuvan. Tarkkaampa on rouva kuvaa katsonut. Murhapaikalla ei katsonut miestä lainkaan, kun ei edes ollut siellä.
    https://www.google.fi/search?q=Christer Andersson Palme&client=browser-ubuntu&hs=kzS&sa=G&channel=fe&hl=fi&dcr=0&tbm=isch&imgil=HQ2vit99m4r3cM:;hUoPIrswG_4rpM;http://forum.skalman.nu/viewtopic.php?t=660&start=2
    Tuo saksalaisten tietokoneelle tekemä kuva on vain yksi kuva. Muissa kuvissa ei ole vaaleaa tai valkoista (piimäparta) ylähuulta eikä viiksiäkään, jollaiset Gunnarssonilla aina ja Petterssonillakin useissa kuvissa on.https://vignette2.wikia.nocookie.net/palmemordet/images/8/8f/Fantomen.jpg/revision/latest?cb=20110731144435
    Ei tämä ainoa paikka ole. Olen kirjoittamassa kirjaa Palmen bluffi murhasta. Kestää vielä hetken sen valmistuminen.

    Äänestä

Yhdessäkään niistä viesteistä ei haukuttu ketään. Ei Lestakyrviksi tai paskamahoiksi, Miksi ketju poistettiin.

Äänestä

Tuosta ehdittiin jo poistaa viestini. En tiedä mitä tässä tekisi. Ketjun aloittaja on oikeassa:

Onko totuuden levittäminen lainvastaista?
Muutamat ihmiset tekevät vääriä tekoja.
Kun muistutan heitä niistä niin he suuttuvat.
Olenko toiminut laillisesti tai en?

Koitan saada sen johonkin ujutettua. Mutta enhän voi mainita sitten sitä linkiiä missä se on. Minä olen kusessa totuuteni kanssa. Olisin vain kertonut parit totuudet eräästä murhasta.

Äänestä

Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena. (vai vieläkö se on täällä)
Spökmanne

27.9.2017 18:20
Uusi
Tuosta ehdittiin jo poistaa viestini. En tiedä mitä tässä tekisi. Ketjun aloittaja on oikeassa:

Onko totuuden levittäminen lainvastaista?
Muutamat ihmiset tekevät vääriä tekoja.
Kun muistutan heitä niistä niin he suuttuvat.
Olenko toiminut laillisesti tai en?

Koitan saada sen johonkin ujutettua. Mutta enhän voi mainita sitten sitä linkiiä missä se on. Minä olen kusessa totuuteni kanssa. Olisin vain kertonut parit totuudet eräästä murhasta.

Äänestä

"Onko totuuden levittäminen lainvastaista?"

Totta kai se on ! Mitä kansalainen tekee tuolla totuudella , ei yhtikäs mitään ? Ainoa totuus on se vallitseva mielipide jonka vaikkapa TV ja Sanoma Oy on levittänyt kansan saataville.
Ministerit ja hallitus sekä eduskunta taas ei koskaan valehtele kuten eduskunnan normisto määrittää. Joten kyllä se mitä pieni osa kansasta pitää totuutena on levitettynä kuten rikkakasvien siemenet. Sehän voi poikia oikean "Jättiputki" viidakon ja tukahduttaa tuon hennon totuuksiakin sisältävän piipityksen. Jopa vääränlaisen tekstin lukemisen kieltäminen on oikea ja kannatettava teko varsinkin jos tuo teksti voi päätyä vaikkapa verkkojulkaisuun.

Kirjoja joiden todettiin sisältävän kyseenalaista ja hallituksen politiikkaa arvostelevaa polttaminen rovioilla oli kansanhuvia "demokraattisessa" euroopassa 30 luvulla.

Äänestä

ET-lehden päätoimittaja pyyteli anteeksi Pirkko Arstilan kolumnia ja poisti lehdestä tämän kirjoituksen. Maailma on ihmeitä täynnä, jopa tämä iäkkäämpien ET-lehti, josta ei aivan ensi tuntumalta uskoisi. Mitä tässä oikein pyydeltiin anteeksi jäi epäselväksi. Iän tuomaa kokemusta ja viisauttako.

Jos nuorten pukeutuminen ylittää vanhemman ikäpolven mielestä hyvän maun rajat, sitäkö ei saisi sanoa. Some raivoaa ja vaatii oikaisua. Mutta silti, mauton jää edelleen mauttomaksi, vaikka miten päin asiaa vatvoisi. Feministejä riepoo etenkin se, että Arstila kertoi sen ja vain sen, mitä näki. Jos hän olisi kertonut ei-näkemästään, kaikki olisi ollut enemmän kuin hyvin. Näinhän meidän maassamme tavallisesti tehdään.

Kyllä se on. Totuuden levittäminen on lainvastaista. Siksi nytkin yritetään selventää, mitä Arstila oikeasti näki ja ne, jotka eivät olleet paikalla, näkivät varmasti häntä paremmin, kuten päätoimittaja, joka sittemmin virhenäyn tulikin poistaneeksi.

Äänestä

Totuuden puhuja ei saa yösijaa Suomessa.

Äänestä

Kenenkään ei tarvitse erikseen kiihottaa ketään kansanryhmiä vastaan. Nämä kansanryhmät tekevät sen ihan itse.

Äänestä

Suomalaisella on oikeus sanoa mielipiteensä tätä hirveää pakolaisten aluevaltausta vastaan. Tämä on todella järkyttävä teko hallitukselta, ampui suomalaisia selkään, ilman häpeän tunnetta. Itku nousee silmiin, mitä te oikein teitte meille, tuhoatte meidän kansan. Mitä pahaa olemme tehneet, jotta näin rangaistaan, pahuus ja vääryys on vallassa.

Äänestä

Toi oli kyllä törkeä temppu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


älyäläjätä kirjoitti:

Onko totuuden levittäminen lainvastaista?
Muutamat ihmiset tekevät vääriä tekoja.
Kun muistutan heitä niistä niin he suuttuvat.
Olenko toiminut laillisesti tai en?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu