Olis muutama kymppitonni jonka voisi sijoittaa muutamaksi kuukaudeksi siten että siitä saisi jonkin koron riskittömästi. Saa olla etf tai korkorahasto, ei väliä. Ideoita?
Vastaukset 5
- Vakuusvaje
Ei kumpikaan. ETF:n arvo muuttuu markkinoiden mukaan ja korkorahastossakin voi tulla tappiota, jos korot lähtevät nousuun.
Tuo sana "riskitön" kuulostaa tosi kivalta, mutta käytännössä se tarkoittaa myös, että ei tule tuottoakaan. Mutta pankki kyllä säilyttää rahasi ja saattaa maksaa jonkun kympin korkoakin.- aloittaja123
Jatkoin asian tutkimista itse. Bigbank näyttää maksavan 6kk talletukselle 0,9%. Se on ihan ok näissä olosuhteissa. Lienee paras.
- fsaah
Norwegian Bank 1,75 %, ei määräaikainen.
- fsaah
Pikavippikorot ovat moninkertaiset. Jo Norjassa muutenkin taitaa korkotaso olla vähän eri kuin euroalueella.
Lisäksi noilla on vielä rahantarvetta, niin ovat valmiita maksamaankin jotain siitä rahasta. Ilmeisesti esim. Nordaxilla ja TF-bankilla ei ole enää tarvetta haalia kaikkea mahdollista rahaa markkinoilta, kun niiden säästötilien korot ovat laskeneet kuin lehmän häntä.
Banknorwegianin säästötililtä pitäis saada korkoja sen verran, että rahan arvo ei paljoa pääse sulamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3731486Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811019Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.88920Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49738Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka39707- 121705
- 57691
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10608- 35604
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
- 50555
- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 48479
- 80470