hylätyt paikat mäntsälä

mitä muita tulitikkutehtaan ja hirsibaarin lisäksi onko hirvihaaran autiotalot kunnan omistuksessa
126250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

oiskohan vanha meijeri

Äänestä

Mis toi tulitikkutehdas oli?

Äänestä
  • Siinä ku lähet lidliltä eteepäi Suoraa vaan niin sii se on

    Äänestä

hirsibaari ei ainakaan ole hylätty.Kynitty vanha paketti-auto on viimeviikolla poltettu ihan nurkalla.Riippulukko sahattu poikki tuohon on tarvittu niitä erikoisvälineitä.Käyttöä siis on.

Äänestä

entinen tulitikkutehdas,mattotehdas myöhemmin on joen verellä Hirvihaarassa.Muutamia vuosia sitten selläkin oli tehty dokumenttia Mustijoen matkasta latvavesiltä Suomenlahteen.Tuossa käytiin läpi miten mereltä nousivat veneet jokea pitkin mantereelle.Pysähdyspaikkoja oli varrella.Jopa lohia kalastettiin.Eipä tuota ole viimevuosina esitetty.Kaiketi yöpymispiilopaikkoja oli.Vesi oli tietysti korkealla.

Äänestä

Anteeksi oli mattotehdas myöhemmin.Paikka Hirvihaaran sillan kupeessa joen vierellä.

Äänestä

Hirsikahvila pitäisi siirtää tuohon vastapäätä Tuuliruusua motarin toiselle puolelle ja samalla yhteystie vanhalle Lahdentielle.

Äänestä

Näin siinä kävi.Enisellä tulitikkutehtaalla sunnuntai aamuvarhaisella tulipalo.Keski-uusimaan mukaan nyt kaikki palava on poltettu.Eikä ollut ensimmäinen kerta.

Äänestä

yksi hylätty paikka on Apposen kenkätehdas. Sieltä häädettiin 2013 kaikki vuokralaiset pois ja siitä lähtien tyhjänä. Nyt polakit siellä jotain "remonttia" tekevät. Näyttää edelleen tosi pahalta. rakennus on suojeltu mutta jätetty vapaasti mätänevään tilaan

Äänestä
  • No mikä sen sijainti on

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    No mikä sen sijainti on

    Siihen tilalle on rakennettu jo kerrostaloja

    Äänestä

Saarel ja sälinkääl on pari hylättyy taloo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rappioromantiikkaa kirjoitti:

mitä muita tulitikkutehtaan ja hirsibaarin lisäksi onko hirvihaaran autiotalot kunnan omistuksessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu