Piispa Askolalle sataa kiitoksia!

1.11.2017 eläkepäivänsä aloittava piispa Irja Askola saa video-kiitokset tunnetuilta suomalaisilta.

mm Tarja Halonen, Pekka Haavisto, Kaj Chydenius kiittävät videolla Askolaa.

Askola on Evl-kirkon ensimmäinen naispiispa ja hänestä saa aina niin inhimillisen vaikutelman, vaikka olisi eri mieltäkin.
Minun mielestäni ainoa negatiivinen asia Askolassa on se, että hän on pystynyt hieman hidastamaan kirkon jäsenkatoa :)

Video on Kirkko ja kaupunki-lehden tekemä:

Kiitokset minunkin puolestani Askolalle.
36297
7Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat
Aloittaja

Tervemenoa , vihdoinkin !!!

2Äänestä

Maailma kiittää omaansa!

2Äänestä

kolmesti peku pekutit itseäsi, olet selvästi edistymässä!

Saako tämä askola kiitosta Jumalalta s e lienee melkoisen iso kysmys.

1Äänestä
  • Raamatussa Paavali sanoi itsestään seuraavasti.

    Gal. 1:10
    "Jos vielä pyrkisin miellyttämään ihmisiä, en olisi Kristuksen palvelija. "

    2Äänestä

  • Paavali ja Irja Askola ovat lähes kaikesta eri mieltä.
    Paavalin aikana irstailitiin juuri samalla tavalla mihin Askola tähtää toimissaan. Paavali vaati moraalia.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    Askola-Saatanan-kätyri kirjoitti:

    Paavali ja Irja Askola ovat lähes kaikesta eri mieltä.
    Paavalin aikana irstailitiin juuri samalla tavalla mihin Askola tähtää toimissaan. Paavali vaati moraalia.

    "Paavali vaati moraalia"

    Tuo ei pidä paikkaansa.

    Aviopareille Paavali antoi ainoastaan kaksi tapaa elää.
    Aina kun ei rukoillut, pitä panna.

    1.Kor. 7:5 Älkää keskeyttäkö yhdyselämäänne, paitsi ehkä yhteisestä sopimuksesta joksikin aikaa, jotta voitte keskittyä rukoukseen; palatkaa sitten taas yhteen. Muutenhan Saatana pääsee kiusaamaan teitä, kun ette kuitenkaan pysty hillitsemään itseänne.

    Viimeisinä päivinä Paavali kehottaa pistämään elämän risaiseksi ja jopa avioliitonkin voi rikkoa, vaikka sen rikkomiseen piti olla oikeus vain Jumalalla.

    1.Kor. 29-31 Mutta sen minä sanon, veljet: aika on lyhyt; olkoot tästedes nekin, joilla on vaimot, niinkuin ei heillä niitä olisikaan,

    1Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    "Paavali vaati moraalia"

    Tuo ei pidä paikkaansa.

    Aviopareille Paavali antoi ainoastaan kaksi tapaa elää.
    Aina kun ei rukoillut, pitä panna.

    1.Kor. 7:5 Älkää keskeyttäkö yhdyselämäänne, paitsi ehkä yhteisestä sopimuksesta joksikin aikaa, jotta voitte keskittyä rukoukseen; palatkaa sitten taas yhteen. Muutenhan Saatana pääsee kiusaamaan teitä, kun ette kuitenkaan pysty hillitsemään itseänne.

    Viimeisinä päivinä Paavali kehottaa pistämään elämän risaiseksi ja jopa avioliitonkin voi rikkoa, vaikka sen rikkomiseen piti olla oikeus vain Jumalalla.

    1.Kor. 29-31 Mutta sen minä sanon, veljet: aika on lyhyt; olkoot tästedes nekin, joilla on vaimot, niinkuin ei heillä niitä olisikaan,

    Paavali nimenomaa vaati ja vaali moraalia. Noitten kohtien perustellut tulkinnat löytyy netistä. Sinun tulkintasi on niin älytöntä väärinymmärrystä että se on joko tahallista tai sitten vitsi. Kukaan ei oikeasti voi olla noin tyhmä.

    1Äänestä

Minäkin annan Askolalle kyllä täydet pinnat. Kirjoitin hänelle eräästä asiasta ja hän vastasi viivyttelemättä heti. Hän on myös ajanut kiitettävästi vähennistöjen asiaa kirkossa.

2Äänestä

Mistä miä häntä kiittäisin ? Hah ? No humanisti ja runoilija hän on, mutta ei hengellinen johtaja niinkuin kirkon johtajan tulisi olla. Monet tuhannet ihmiset ovat eronneet kirkosta juuri Irja Askolan ja Kari Mäkisen ja Ville Riekkisen takia. Niin minäkin.
Humansimilla ei kukaan pääse taivaaseen. Jeesus onTie, Totuus ja Elämä. Sitä hän ei ole koskaan julistanut.

1Äänestä
  • Nimimerkkisi mukaan sinäkään et ole enää luterilainen, mitä kristillistä suuntausta sinä siis nyt edustat?

    1Äänestä

  • Aloittaja

    YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

    Nimimerkkisi mukaan sinäkään et ole enää luterilainen, mitä kristillistä suuntausta sinä siis nyt edustat?

    Veikkaan hänen olevan muslimi tai katolinen.

    Suomessa helluntailaiset, vaapaakirkkolaiset ja muut kristityt uskovat ovat käytännössä luterilaisia, kun lukevat Lutherin versiota Raamatusta.

    1Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Veikkaan hänen olevan muslimi tai katolinen.

    Suomessa helluntailaiset, vaapaakirkkolaiset ja muut kristityt uskovat ovat käytännössä luterilaisia, kun lukevat Lutherin versiota Raamatusta.

    Pe.kun logiikkaa 🤗 Sinäkin olet poro kun asut Lapissa.

    1Äänestä

Kiitämme piispa Askolaa ja toivotamme hyviä eläkepäiviä!

2Äänestä
  • Näin teemme.

    2Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Näin teemme.

    Koko palstan homovippaskööri kiittä helvettiin tien tasoittajaa!

    1Äänestä

  • irja.lanaa kirjoitti:

    Koko palstan homovippaskööri kiittä helvettiin tien tasoittajaa!

    Vituttaako?

    1Äänestä

  • He..heh...."KTS " taustakuva kertoo kaiken...

    1Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    Vituttaako?

    Ei mutta sinua vituttaa taas, homovippaslaitalahkon muslimihomo!

    1Äänestä

  • Vituttaako?

    1Äänestä

  • homovippakselle kirjoitti:

    Vituttaako?

    Olen muslimihomo!

    Äänestä

Askola saa kiitoksia hengenheimolaisiltaan, niiltä jotka jakavat hänen epäuskonsa ja kristillisyyden rienaamisensa. Askola saa kiitoksensa täällä ajassa mutta tulevassa ajassa häntä ei kiitetä, vaan siellä hänen jumalattomuutensa, alastomuutensa ja röyhkeytensä tulee kaikille ilmeiseksi, ellei parannusta tule.

Ei hänelle riittänyt että julkean röyhkeytensä vuoksi asetti itsensä vastoin Jumalan käskyä ja Kristuksen kirkon kutsua paimenvirkaan, vaan vieläpä piispaksi asti. Askolan jumalattomuus ei kyltynyt vielä tästäkään vaan hän on avoimesti asettunut ajamaan selkeän antikristillisiä arvoja ja polkenut Jumalan puhtaan sanan opin jalkoihinsa.

Askolan kiitteleminen paljastaa kiittelijän kuuluvan jumalattomien suureen mylvivään joukkoon sillä Askola ja hänen rienaava piispanvirkansa on jokaiselle elävälle kristitylle KAUHISTUS!

Mutta se sana, jonka Askola on jalkoihinsa polkenut, tuomitsee hänet viimeisenä päivänä, ellei parannusta sitä ennen tule. Hän on ja on ollut Suomen kristillisen historian pahimpiin kuuluvia rienaajia. Samaa joukkoa on jokainen hänen kiittelijänsä ja "ymmärtäjänsä" -älköön kukaan tunnustako sellaista ihmistä kristityksi sillä se on kauhistus!

3Äänestä
  • Eiks oo jännää, että Irjaa kiittää vaan homottajat?

    3Äänestä

  • Te homofoobiset varajeesukset voitte työntää päänne hanuriin. Molemmat päänne.

    Äänestä

  • Väittääkö EvLut tietävänsä ja tuntevansa kirkolliset asiat paremmin kuin piispan tehtäväänsä vaaleissa valinneet äänioikeutetut valitsijat? Ajaako katkeruudelta kalskahtava vuodatus asiansa osaavien valitsijoiden sekä voimassa olevan kirkkolain yli? Tuskin.
    Jos kerran joku tai jotkut osaavat mielestään tulkita asioita kommentissa EvLut 25.9.2017 21:49 esitetyllä tavalla, miksi itkeä omaa olemattomuuttaan tällaisella palstalla? Asioihin voi yrittää vaikuttaa vaalien valitsijoiden kautta tai suoraselkäisesti lähestymällä vaatimuksillaan Kirkolliskokousta ja Eduskuntaa.

    Missä on siis vika, jos täällä itketään tärkeänä pidetyistä asioista, eikä uskalleta viedä ymmärrystään päättäjille ”virkatietä” pitkin?
    Millainen ihminen ei haluakaan oikeasti muutosta, kivempaa pitää älämölöä todellisuuden selän takana?

    Piispa Askolalle suuri kiitos yhteiskuntamme ja meidän ihmisten eteen tekemästänne työstä!

    Äänestä

Olen varma, että tämä maailma, sen ruhtinas ja ihmiset palkitsevat ja kiittelevät Askolaa eniten mitä ketään piispaa koskaan. Kukka- ja lahjaloisto tulee olemaan ennennäkemätön. Tulee oikein mieleen ne juhlat, kun lopunaikana saadaan tapettua kaksi Jumalan todistajaa , niin ...

Ilm. 11:10

Ja ne, jotka maan päällä asuvat, iloitsevat heidän kohtalostaan ja riemuitsevat ja lähettävät lahjoja toisilleen; sillä nämä kaksi profeettaa olivat vaivanneet niitä, jotka maan päällä asuvat.

2Äänestä

Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat. Room.1:8

1Äänestä

Niin on, mutta onko ko. piispa henkilöhtaisessa uskossa Jeesukseen ? Ei hän ole ainakaan toimillaan niin vakuuttanut.
Jos ei, niin kuulkaa siellä tuonpuoleisessa alapään karvatkin kärventyvät.

1Äänestä

Piispa Irja Askola oli virka-aikansa alusta loppuun tärkeässä roolissa murtamassa kirkon konservatiivien ja fundamentalistien homofoobista ylivaltaa.

Nyt Irja jää ansaitulle eläkkeelleen ja meillä on kirkko, missä sateenkaaripapit vihkii aina kun tarvitaan myös samansukupuolisia pareja avioliittoon. Enpä olisi uskonut vielä vuosi, pari sitten.

Kirkko edistyikin seksuaalisessa tasa-arvossa valovuoden piispa Irja Askolan ja pappi Kai Sadinmaan ansiosta.

Kiitos Teille molemmille!

tv qwertyilija

1Äänestä
  • Luuletko, että Kari ja Irja käyvät täällä kiitoksiasi lukemaa ;);););)
    Olet kuin pikkukakarat ;(

    2Äänestä


  • Askola ja Mäkinen ovat osoittaneet fundiksille sen tosiasian, että Raamattu ei ole eikä voi olla lakikirja eikä minkäänlainen Jumala.

    2Äänestä

  • näin.sen.näen kirjoitti:

    Miten saatkin mahtumaan yhteen lauseeseen noinpaljon epäkuranttia asiaa ?
    "Piispa Irja Askola oli virka-aikansa alusta loppuun tärkeässä roolissa murtamassa kirkon konservatiivien ja fundamentalistien homofoobista ylivaltaa. "

    Älä kuitenkaan nuolaise ennenaikaisesti ;)

    https://www.kotimaa24.fi/blogit/pekka-leino-tuomiokapitulin-paatos-moittiva-kannanotto-vai-vaistoliike/

    Kuten jo sanoin, niin kirkko on lähihistoriansa tärkeimmässä tienhaarassa.
    Jos tuomiokapitulit alkaa jakamaan kirjallisia varoituksia ja sitten erottamaan, niin joukkopako kirkosta on mielestäni itsestäänselvyys. Valituksia tuomiokapituleihin tulee varmasti, mutta ne päättää, että kuinka kirkolle käy.

    Pato on murtunut, nyt katsotaan mitä kirkko tekee, miten sen käy.

    1Äänestä

  • qwertyilija kirjoitti:

    Kuten jo sanoin, niin kirkko on lähihistoriansa tärkeimmässä tienhaarassa.
    Jos tuomiokapitulit alkaa jakamaan kirjallisia varoituksia ja sitten erottamaan, niin joukkopako kirkosta on mielestäni itsestäänselvyys. Valituksia tuomiokapituleihin tulee varmasti, mutta ne päättää, että kuinka kirkolle käy.

    Pato on murtunut, nyt katsotaan mitä kirkko tekee, miten sen käy.

    Tuo viidenkymmenen kapinapapin "naamakirja" on vain hyvin pieni osa luterilaisista papeista, heitä on n. 2000 ja mikäli aikovat toteuttaa ukaasinsa, eli vihkiä spn porukkaa, tullaan tilanteeseen, jossa papinoikeuksia otetaan pois.

    Ota huomioon, että Tuomiokapitulit ovat itsenäisiä toimijoita ja kuten tiedät, kirkolliskokous ei ole vieläkään antanut lupaa vihkiä, eikä seuraavassakaan kokouksessa niin tee.
    Kirkon virallinen kanta on siis edelleen, että se vihkii vain mies/ naispareja.
    Allaolevassa linkissä Turtiainen kertoo, mihin pappi on sitoutunut;

    https://www.kotimaa24.fi/blogit/omientuntojen-vai-sanan-kirkko/

    Äänestä

  • näin.sen.näen kirjoitti:

    Tuo viidenkymmenen kapinapapin "naamakirja" on vain hyvin pieni osa luterilaisista papeista, heitä on n. 2000 ja mikäli aikovat toteuttaa ukaasinsa, eli vihkiä spn porukkaa, tullaan tilanteeseen, jossa papinoikeuksia otetaan pois.

    Ota huomioon, että Tuomiokapitulit ovat itsenäisiä toimijoita ja kuten tiedät, kirkolliskokous ei ole vieläkään antanut lupaa vihkiä, eikä seuraavassakaan kokouksessa niin tee.
    Kirkon virallinen kanta on siis edelleen, että se vihkii vain mies/ naispareja.
    Allaolevassa linkissä Turtiainen kertoo, mihin pappi on sitoutunut;

    https://www.kotimaa24.fi/blogit/omientuntojen-vai-sanan-kirkko/

    Jatkan vielä,
    " kirjallisia varoituksia ja sitten erottamaan, niin joukkopako kirkosta on mielestäni itsestäänselvyys.."

    Mikäli alakavat vihkiä luvan kanssa (mikäli sellainen tulisi), niin mitä luulet miten suuresta joukkopaosta sitten puhutaan ?

    Äänestä

  • näin.sen.näen kirjoitti:

    Jatkan vielä,
    " kirjallisia varoituksia ja sitten erottamaan, niin joukkopako kirkosta on mielestäni itsestäänselvyys.."

    Mikäli alakavat vihkiä luvan kanssa (mikäli sellainen tulisi), niin mitä luulet miten suuresta joukkopaosta sitten puhutaan ?

    Jos kirkolliskokous antaisi papeille ehdotetun omantunnonvapauden, niin ehkä sieltä joku kymmenen-parikymmentä tuhatta lähtisi.
    Mutta päinvastaisessa tapauksessa, eli pappien poispotkimisten myötä lähtijöitä olisi ainakin kymmenkertainen määrä.

    Mutta kuka varmaksi tietää, kohtahan se nähdään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

1.11.2017 eläkepäivänsä aloittava piispa Irja Askola saa video-kiitokset tunnetuilta suomalaisilta.

mm Tarja Halonen, Pekka Haavisto, Kaj Chydenius kiittävät videolla Askolaa.

Askola on Evl-kirkon ensimmäinen naispiispa ja hänestä saa aina niin inhimillisen vaikutelman, vaikka olisi eri mieltäkin.
Minun mielestäni ainoa negatiivinen asia Askolassa on se, että hän on pystynyt hieman hidastamaan kirkon jäsenkatoa :)

Video on Kirkko ja kaupunki-lehden tekemä:

Kiitokset minunkin puolestani Askolalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu