Niin, noinhan se raamattu väittää että eläimet lisääntyvät. Tässä nyt vaan on yksi iso MUTTA. Voimme empiirisin todistein kumota tämän. Esimerkiksi dingo (ei se porilainen bändi) ja susi lisääntyvät koiran kanssa luoden hybridejä ja kissojen hybridi-rotuihin kuuluvat esimerkiksi Bengal ja Savannah kissat. Lisäksi on olemassa esimerkkejä suurkissojen välisitä risteymistä. muuli on aasin (ei siis suomalaisen poliitikon) ja hevosen risteymä jne.
On siis olemassa suoria todisteita että eläimet voivat lisääntyä ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä lajien välillä.
Joten taas vaihteeksi todellisuus on ristiriidassa raamatun kanssa.
"Kaikki lajinsa mukaan"
8
201
Vastaukset
Jos totuus ja Raamattu ovat ristiriidassa tulee totuuden väistyä. Muutenhan joku voisi väittää ettei kristittyjen Jumala kirjoituttanutkaan Raamattua.
- DEVILISHBLASPHEMY
Mistä sä oot tollasen käsityksen saanu et Jumala ite kirjotti Ramatun?!
Se oli sen SIHTEERI! Jumala vaan saneli! - LuinIhanRaamatusta
DEVILISHBLASPHEMY kirjoitti:
Mistä sä oot tollasen käsityksen saanu et Jumala ite kirjotti Ramatun?!
Se oli sen SIHTEERI! Jumala vaan saneli!Raamatussa ihmiset kirjoitti ihmisten elämästä jossa he uskoivat Jumalaan ja näin Jumala vaikutti heidän elämäänsä (ilman tätä uskoa ei myöskään ole sitä vaikutusta). Näin kerrotaan monta kertaa Raamatussa. Ihminen siis Raamatumn mukaan on Raamatun ihmisen uskosta Jumalaan kirjoittanut, ei sen enempää Jumala tai mikään sihteeri sanelusta. Uskonnonlukutaidottomien höpö höpö uskomiksia sellaiset Raamatun valossa.
DEVILISHBLASPHEMY kirjoitti:
Mistä sä oot tollasen käsityksen saanu et Jumala ite kirjotti Ramatun?!
Se oli sen SIHTEERI! Jumala vaan saneli!Lukeminen ja lukemisen ymmärtäminen eivät näköjään kuulu sinun ydinosaamisalueesi keskiöön.
En väittänyt jumalan kirjoittaneen Raamattua vaan KIRJOITUTTANEEN sen. Näin ovat sanoneet lukemattomat kristityt niin tällä palstalla kuin ihan livenäkin. Olivatkohan ne niitä kristittyjä joita kristittyjen mielestä on ylivoimaisesti eniten, nimittäin vääriä kristittyjä.
- AutuasTulevaisuus
Ihmisen ja simpanssin risteyttämisestä ei tullut mitään, vaikka sitä yritettiin useita kertoja 1900-luvun aikana. Seuraava askel on ihmisten kloonaamisen ja geneettisen manipulaation laillistaminen. Myös muistojen ja taitojen istuttaminen keinotekoisesti tulee mahdolliseksi siinä missä muistin pyyhkiminen ja taitojen vieminen. Tulevaisuudessa "biohakkerit" murtavat "palomuureja" ja hakkeroituvat niin soluihin kuin ihmisten aivoihin. Tulevaisuus on autoinen, ihmiset elävät pitkään ja terveinä.
- Epäjumalienkieltäjä
Oleellista on että kaikki lajiutumisen "välimuodot" ovat havaittavissa luonnossa. Rusakko ja metsäjänis ovat erikoistuneet alunperin erilaisiin ympäristöihin, mutta ne risteytyvät keskenään ja jälkeläiset ovat lisääntymiskykyisiä ainakin rusakon kanssa. Samanlaisia lajipareja on esimerkiksi jääkarhu/ruskeakarhu ja kojootti/susi.
Sitten on esimerkiksi aasi/seeprat ja tiikeri/leijona risteytymiä joissa jälkeläisistä vähintään puolet on steriilejä eli ne eivät enää voi lisääntyä. Amerikanmajava ja euroopanmajava eivät enää risteydy. Hedelmöitys saadaan tapahtumaan, mutta se ei johda koskaan elävään poikaseen.
Eli näemme, että lajiutuminen on luonnossa tapahtuva vaiheittainen prosessi. - Kirjakääröt
1Moos.1:21 Biblia (1776). Ja Jumala loi suuret valaskalat...... Valaat (Cetaceo) on vedessä elävien nisäkkäiden lahko.
- faktaahan.on.että
"On siis olemassa suoria todisteita että eläimet voivat lisääntyä ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä lajien välillä."
Totta. Myös uskovaiset ovat tästä hyvä esimerkki. He ovat papukaijan ja aasin pentuja. Näin on luonto muokannut puhuvat aasit, joista Raamatun dokumenttaarisissa historiankirjoissa kerrotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1826614- 1481824
- 1131608
- 511320
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️481049Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢41985Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98952Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5889Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan248881- 41839