Lipposten eläkekikkailun tomu ei ollut vielä kunnolla laskeutunut kuin tämä ilmestyy pöydälle. Entinen työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen muistelee tänään ilmestyvässä kirjassaan työtään EK:ssa, ne muistelut eivät näin työläisen näkökulmasta ole kovin mairittelevia kaikiltaosilta teille demareille. Antti Rinne oli Kokoomuksen tukena kun eläkeikää nostettiin, julkisuudessa te demarit vastustitte eläkeijän nostoa mutta kulisseissa puolustitte ja ratkaisitte sen. Laatunen kehuu teitä demareita että olitte välillä EK:lle ja hänelle parempia kumppaneita kuin jotkut Kokoomuslaiset, teille demareille saattoi soitella kuin parhaalle kaverille kun tarvitsi apua taistelussa hangoittelevaa ammattiyhdistysväkeä vastaan. Odotan suurella mielenkiinnolla mitä muita "hauskoja" paljastuksi kirjasta löytyy. Paljonkohan tämä kirja laskee demarien poliittista kannatusta kun muutamat totuudet maamme työtätekevälle luokalle selviät, voi vain kuvitella etukäteen että nyt ei kunnian kukko laula.
Demarit, taas ikävä paljastus teistä
LähihoitajaPori
13234
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
SAK-SDP:n pukit kaalimaan vartijana.
olen vakaasti sitä mieltä et koko SAK sais lopettaa pelkkä rahankeeruulaitos ottaa paljon mutta antaa vähän .se on sitä demaripolitiikkaa
Yksi kuuluisa demarihyypiö on klenkkaava koiranpaska eli Ahtisaari joka on kupannut miljoonia veronmaksajien rahoja firmalleen.
Ei tämä mikään yllätys ollut että Rinne tuki EK:ta eläikeijän nostossa, jokaisen tervejärkisen pitäisi käsittää että kenen asialla demarit loppupeleissä ovat olleet vuodesta 1995, heidän hallituskausillaan rikkaat ovat rikastuneet ja köyhät köyhtyneet..
Koko lafka on lopetettava! Menkööt Kokoomukseen!!!!
Rinne leikkasi hame päällä eläkkeet...
"Paljonkohan tämä kirja laskee demarien poliittista kannatusta kun muutamat totuudet maamme työtätekevälle luokalle selviät, voi vain kuvitella etukäteen että nyt ei kunnian kukko laula."
Jos se on kestänyt Simosen Skoogilaiset kolme SDP presidenttiä ja Lipposen pariskunnan sekä Harakan se kestää mitä vain. Varmuus on saavutettu myös eräillä muistelma kirjailijoiden teoksilla. Ne toimivat yhtä varmasti kuin aikoinaan veljien hankkimat Chekker taksit.
Tosin vaalilauseita täytynee korjata edellisistä samoin vaalikierrosta laajentaa jopa puolella.
Yksi kirja ei kesää tee ja eikös tuo ole jonkun naapuripuolueen jäsenen kirjoittama ?
Mitä tuohon kukkoon tulee niin vanha kansa sanoi aikoinaan että "kukko se laulaa jyvillä ja pastori läskillä voilla vaan lukkari pontikkaryypyllä ja hauvikas perunoilla".
Nykyiset ammattiliitot ovat irvikuva niistä ajoista, jollain ne ajoivat työntekijöiden oikeuksia. Johtajat ovat selvästi ostettu ajamaan kaikki sopimukset alas. Miksi tuollaisille turhakkeille maksetaan valtavia palkkoja.
Jutta ja Rinekkin kokoomuksen buteleita?
Rikkaat samaa jukkoa.. Vain eri lafkoissa..
Laatunenkin kertoi,että ollaan hyviä perhetuttuja,mutta lumeeks kinataan..
Demareiden uusi puoluenimi on kaksinaamaiset pettäjät.
Siispä totuus SDP pettää aina. SDP oli eläkkeiden indeksileikkauksen takanakin.