Ei sakkoa mutta maalainen ei osaa maksaa Hesassa

Eiosaamaksaa

Helsingissä Linnanmäen läheisyydessä kadun varressa kieltomerkki, parkkimittarin kuva ja kellonaika muistaakseni 8 - 21. Käsittääkseni siihen voi tulla vaikka klo 15 ja maksaa kerralla 6 tuntia iltaan asti. Lähimmällä lippuautomaatilla kuitenkin lukee että max 1 h eikä automaatista saa kuin yhden tunnin. Siis minun pitää juosta kerran tunnissa ostamaan uusi lippu ja mennä viemään se auton tuulilasin alle.

Miksi tällä tavalla? Ei liene lainsäätäjän tarkoitus vaan Helsingin kaupungin pysäköintilaitoksen tarkoituksellista kiusantekoa kansalaiselle.

1

169

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hus_pois_stadista

      Ei se lisäkilpi ilmoita pysäköintiajasta muuta kuin sen, että pysäköinti on maksullista klo 8 - 21. Automaatilla sitten rajoitetaan yhtämittaista aikaa juuri kertomallasi tavalla, jotta rajalliset pysäköintipaikat kiertävät. Yöaikaan saa pysäköidä jopa 11 tuntia ilmaiseksi.

      Käytännön vaikutus tällä on tietysti juuri se, että maalaiset saadaan pidetyksi kaupungin ulkopuolella, koska asioita ei pysty hoitamaan aikarajojen puitteissa. Helsingin vihreässä helvetissä lisätavoitteena lienee myös kurjistaa auton omistavia asukkaita niin, että he tajuaisivat muuttaa Espooseen ja vapauttaa asuntonsa maahanmuuttajille ja muille paremman luokan ihmisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1099
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      1023
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      1014
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      910
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      90
      841
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      725
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      655
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      643
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe