Kuka osaa kertoa miksi osa lautakunnan liitteistä on salaisia? Mihin lakiin ja lakipykäliin tällainen perustuu oikeasti?
Salaiset kansiot
15
603
Vastaukset
- HywäVeli
Koska kaupunki tekee "hyväveli"-sopimuksia.
- Viisastenkerho
Tyhmälle kansalle ei kannata näyttää kaikkea, se on vaan ajan haaskausta!!!!
- EiYmmärräEroa
Minkä lain mukaan siis saa näyttää ja mitä ei saa näyttää julkisesti?
henkilötietolaki, laki viranomaisen ulkisuudesta tai eu:n uusi tietosuojalaki? Auttakaa nyt ymmärtämään! - EnYmmärräMinäkään
Mikä laki määrää että kaikki käsiteltävät asiat on oltava Net.issä ???? Nyt näyttää siltä että Lautakunnat ovat turhia, Some, maailmassa käsitellään asioita suurella tunteella ja tuntemuksella.
- Pölyisetarkistot
Mikä stofiilikylä Hanko on? Kyllä meidän täytyy pysyä ajassa mukana!
- Gunnarstrand
Ne pitää olla netissä että kaikki saa tutustua aiheeseen. Kaikilla ei ole mahdollisuutta käydä keksillä. Ei haluta että asioiden todellinen luonne paljastuu.
- TyhjäTynnyri
Toinen asia, onko meillä valmiuutta ymmärtämään kaikkea mitä meille tarjotaan. Minusta, "tyhjät tynnyrit k-n-e- ...... " on enemmän ajankohtaista tässä valitusmaailmassa kun ikinä aikaisemmin.
- entinenhankolainen
Gunnarstandille ja muille! Kaupungin kaikki liitteet ja asiakirjat eivät ole julkisia. Jos kaupunki vie nettiin tai antaa kopiot ei julkisista asikirjoista asiastaa myös valitetaan. Hyvät ihmiset lukekaa esim. lakia viranomaisten toiminnan julkisuudesta § 24 kohdat 1-33, henkilötietolakia ja EU:n tietosuojalakia ennenkuin alatte taas huutaa ja näyttää sormella. Tietämätön ottaa selvää asioista, ei tarvitse näyttää olevansa tyhmä.
- Nykyinenhankolainen
Kohdat 1-33??? Mihin niistä viittaat?
- AvoimuuttaKehiin
Niin, mutta 2000-luvulla on avoimuus. Siis nykymaailmassa kaikki on avointa, eletään Someaikaa.
- Väli-Huomio
EU:n tietosuojalaki ei ole vielä lainvoimainen!
- Eestilaainen
Laaeva menee mutta huva niin ettei jää tänne.
- Anonyymi
Katsokaas uusinta TEKnisen listaa, veneet pois rannoilta!
- Anonyymi
Salaisuus
- Anonyymi
Hyvä kysymys kyllä. Näennäisesti kohkataaan avoimuudesta. Tosiasiassa salataan kaikki mikä mahdollista. Mitä salaamisen tarvetta on esimerkiksi Rakennustarkastajan päätösluettelolla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62479Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant732324- 2021314
- 1131134
- 711098
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig233997Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211929Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �11864- 47799
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta54796