Ensin eksytys sitten tuomio. Raamattu: "Tuomio alkaa ensin Jumalan huoneesta".
https://m.youtube.com/watch?v=YtAm7sYBf2I
https://m.youtube.com/watch?v=YtAm7sYBf2I
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tulukoahan käämmään. Mulla on nahkaremmi valamiina ja kuorittu pajunoksahi löötyy. Suarnattaa ensinnä Isännän Kirjasta ja sitte annettaan remmiapelija tae pajupiiskoo perssiille. Siitä se alakaa tukka taepummaa ja papit paranemmaa. Meinnoon jotta joka kunnijatta kasvaa se kunnijatta kuolloo. Eekä siinä ou erotusta atventistilla tae helluntaelaesella papilla, katolisista ja luterilaesista puhumattakkaa. Nii jotta tulukkoahan käämmää, nii tulloo tupenrapinat.
Ilimankos se emäntäs lähti. Tollaanen miäs.
Kenen miäs? Ketämitäkukamitähäh? Jos mulle nakkasit kommenttis nikki karussa.vieläkii, nii emäntä se mäni muata pötköttämmää kammariisa ja vetellöö sikkeitä, jotta ruplatus vuan käöp välillä kummastae piästä.
Minä vielä valavon tiällä omassa kammarissani ja kirjuutan mitä kirjuutan.
Ollaan vissiinni niitten äveriäitten kastiin kuuluvija, kun molemmilla on omat makkuukammarit, jossa suapi kaekessa raohassa yksikseen pötköttee tae olla pötköttämätä..
Jokainen pappi, pastori tai lähetyssaarnaaja saa meidän oveltamme ankarat lähtöpassit. Samoin käy mormoonien tai jehovantodistaja-akkojen.
Kerran kävi kaksi Jehovantodistaja-akkaa ovella jakamassa Vartiotorni lehteään. Sanoin, että voivat työntää lehtensä ahteriinsa ja paiskasin oven kiinni. Katsoin ovisilmästä kuinka toinen akoista otti ilmeisesti kynän laukustaan esiin ja aikoi ilmeisesti piirtää jotain ovenkarmiimme. Silloin löin oven auki niin, että akka sai oven nenilleen ja jäi pitelemään nenäänsä. Sanoin, että antaa olla viimeinen kerta kun tulette toisten oviin piirtelemään ja löin oven kiinni.
Voe tokkiisa. Jos tollanen taati on miähes, kannattas jo piäköpan tarkastajalle varata aeka. Taavin näkkee jo korvast, kun se ruskeena ähöttää ja haesee pahalle.
Sinun maalaistollon pää se tässä on homeista sahanpurua.
Tutkituta vain oma kallosi.
Oot taennu syövä hirvielläentä, tae porrroo. Hirvielläinkin on raavonsyöjä, voi syyvä lajitoveriakii.
Se näevetys tarttuu ja alakoo apinalkii näevetystaati rappeottammaan, sit, ku se voe tarttuva siihenkii, niin miks'ei ihmiselläe. Varsinkii, joka arvotellee ateventisteja ja syöp hirveee.
Sittee ei tiijä, että tuo taati on voenu jo pelkkee hirvee tae porroo kahtomalla hypätä korvien välliiski. Näävettyny on aevot. Ne heremokuvokset ja imusolomukkeet.
Sekkii taati on Pohjos-Ameriiiikasta lähteny liikkeelle. Et silleee
Meil' kun tulisiikin näet jehovantodistaja akkoi, niin miehen nykäseisin sissään.
Mittee sit ulos pukkoomaan. Tillaasin kaekki lehet, ja tulliisin sinulle kaappaamaan.
Euron kappale, ja parraasta kaksi.
Kyl tollaselle hermoheikolle pittää sellaaset lehet myyvä hyvveen hintaan.
On sielläkii parree asioit, mittee sie harrastat. Ja kun pareeta tarjotaan, ei sit ilmaseksi, ei.
Jos kovasti ähiset hinnast, pistetään sivulissee sitten.
Kattos, kun se on niinkii, että pian huuvatte, että kessä ne lehenmyyjät on, kun kettää ei näö ja mualima on mennyt ihan häneks, kun teitin oma räkinki on se niin pahst sotkenu.
Ku siekin kaapungissas kulet ja onnes on sen vallanu, ne ottaa vaekka väkisin siunkin rahas, ja voevat vielä pyssylläki sohtasta, kun se paakkuu neneäs ees.
Näkkeehän se tokumenteiskii kun vappaoves on huumeetkin viety apteekkii asti, että narkomaanis voe onnessa käövä sieltä ostamas. Niin katin häntä. toeset ovat kääneet jo tappamassa aeneensa myyjät ja varataneet kassan ja vieneet huumeet.
Sellaasia ne on teitin väki. Kyl siel parille jahvettilaeselle on paekka auki lehtikaappaan.
Sanoma olisi rosvojen mualimaan erinommainen. Etkö se vielä ole hokannut asioi?
Kannattaa hieman arvartoo silmimäkulmoo, ettei aevan pöhkölöitä puhu.
Van mitäpä muuta sitte tekisit niijen jehovantotistaja akkoin kansa, kun ensin heiät sisälle kämppääsi vetäsisit. Meinnoon ku oesit ensin tehnä kaekenlaeset lehtitillaukset, nii joko oesit sitte loppujen lopuksi noosemassa pukille. Ne akat ku kulukkoot nii ohuvissa hammeissa, jotta läpi näkkyy kaekki. Ja semmoset näkymät ne nostaat terveellä miähellä sen jortikan pystyyn.
Puupää
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/02/03/pekka-puupaa